Osmanlı’nın geçmiş fethettiği kalede Orhan Gazi’nin sikkesi bulundu

Eskişehir’birlikte, Osman Bey’in 1288 yılında Şarki Romalılardan (Bizans) fethettiği Karacahisar Kalesi’nde yapılan hafriyat çalışmalarında Orhan Gazi’nin sikkesi bulundu.

Merkez Odunpazarı ilçesine bağlı Kacaşehir Mahallesi’ndeki Karacahisar Kalesi’nde ilk defa 1999’de satıh araştırmasıyla başlayan ilmî çalışmalar arkeolojik kazılarla bitmeme ediyor.

“Cumhurbaşkanlığı Kararlı Kazı” statüsündeki çalışmalar, Firez ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi (AÜ) hareket birliğinde yürütülüyor.

AÜ Gökçe Yazın Fakültesi Konuşma Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hasan Yılmazyaşar’ın başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmaları son yıllarda kalenin içindeki sarnıçta devam ediyor.

Kazı çalışmalarıyla eş anlı sürdürülen arkeolojik verilerin bilirkişi ekipler tarafından yeniden değerlendirilmesine yönelik çalışmalarda tıpkı sikkenin Orhan Gazi’ye ilişkin olduğu anlaşıldı.

Karacahisar’üstelik ilk kez ele sabık bu sikke örneklerinin bire bir yüzünde “Es-Sultanül-Adaletli Orhan Bin Osman Halleda’llahu (Mülkehu)”, gayrı yüzünde ise “La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah” yazısı bulunuyor.

“Burası benzeri Ilımlı Çağ kenti”

Hafriyat Başkanı Yılmazyaşar, AA muhabirine, Karacahisar Kalesi’nin şu anda Türkiye’bile düzenlenen Osmanlı arkeolojisiyle ilişkin az sayıdaki arkeolojik kazılardan birini mandepsi ettiğini söyledi.

Kalenin Bizans Dönemi’nde oluşturulduğunu tamlayan Yılmazyaşar, Karacahisar’ın Osmanlı tarihi açısından akıbet derece heybetli bir yere sahip olduğunu anlattı.

Yılmazyaşar, kalenin Osmanlı yerleşimi haline gelmesinin 1288’üstelik Osman Gazi’nin fethetmesiyle başladığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“1299 yılında burada Dursun Fakih vasıtasıyla bire bir hutbe okunuyor. Bunun sonrasında dahi çevre illerden ve alelhusus Germiyan’dan kimi insanların buraya yerleştirilmesiyle haddizatında kentte Osmanlı hayatı başlıyor. Buradaki çalışmalarda da biz kalenin hem Bizans Dönemi’ndeki oluşumu hem bile Osmanlı kenti haline gelmesi sürecinde arkeolojik verilerin tarihî verilerle bir arada değerlendirilmesine yönelik çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz.”

Bu sene çalışmaların kısaca 2 ay önceki başladığını tamlayan Yılmazyaşar, “Heybetli sonuçlar var. Ağırlıklı olarak çalışmalara zarfında bulunduğumuz sarnıçta devam ettik. Sarnıç, yüzdelik 90 oranında ortaya çıktı. Bura tıpkısı Ilımlı Asır kenti. Sarnıç hele abluka sırasında bu biçim Mutedil Yüzyıl kalelerinde henüz elhak birlik kalelerde en yüce ihtiyaçlardan bire bir tanesi. Çünkü su ihtiyacını karşılıyor. Bu kayran bize aynı anlamda kalenin özetini sundu.” diye niteleyerek konuştu.

“Orhan Gazi’nin sikkesi ortaya çıktı”

Yılmazyaşar, erken Osmanlı Dönemine tarihlendirilen haddinden fazla sayıda bulguya rastladıklarını vurgulayarak, “Ayrımsız zamanda önceki dönemlerde ortaya çıkma olan kazı bilimsel veriler birlikte uzman ekipler eliyle baştan değerlendiriliyor. Bizim amacıyla bu sene muştulu olan sonuçlardan birisi ilk defa Karacahisar Kalesi’nde Orhan Gazi’nin sikkesinin varlığının belirleme edilmesi.” ifadesini kullandı.

Orhan Gazi’ye ait sikkenin bulunmasının son merhale mefret olduğunu vurgulayan Yılmazyaşar, şunları kaydetti:

“Osman Gazi döneminden itibaren burada bati tıpkı iskan olduğunu biliyoruz. Tarihsel kaynaklar bunu söylüyor ancak bunun arkeolojik namına birlikte tıpkı şekilde tanıt edilmesi gerekiyordu. Bu anlamda Orhan Gazi’nin bu sikkesi bizim için sonuç merhale majör. Ayrımsız zamanda Karamanoğlu 2. Mehmet’in Larende baskılı bir sikke grubu var. Bu birlikte Türkiye’üstelik çok biraz arkeolojik olarak tespiti işlenmiş benzeri bulguydu. Bunlar dönemin tarihini hissetmek, sosyokültürel ve tarihî ilişkileri tarif etmek yerine bizim üzere çokça muhteşem veriler yerine hem sevindiriciydi hem ilmî adına da oldukça düşündürücü sonuçlar.”

???????Yılmazyaşar, kazılara kestirmece 1,5 ay henüz bitmeme etmeyi planladıklarını belirterek, “Rüçhan namına hedefimiz sarnıcın mimarlık dokusunun tamamen ortaya çıkarılması. Bu yıl buradaki ana hedefimiz bu. Ancak kazı bilimsel hafriyat çalışmaları, eş zamanlı yerine ilmî ayrıksı projelerle birlikte yürütülüyor. Alanın restitüsyon, yenileme projelerinin dahi eş zamanlı yapılıp, tıpkı zamanda esirgeme projelerinin bile hazırlanmasına müteveccih icraat bitmeme edecek. Bu yılki anne hedefimiz birlikte sarnıcın bir bütün yerine ortaya çıkarılması yönünde olacak.” dedi.

Share: