Osmaneli’de şehitler için dua edildi

Bilecik’in Osmaneli ilçesine bağlı Akçapınar köyünde mevcut şehitlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı zımnında anma programı düzenlendi.

Köyde, 9 Mezarlar mevkisindeki şehitlikte Kur’an-ı Semih tilavetinin ardından dua edildi.

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, törende yaptığı konuşmada, Iri Atak sırasında Palikarya askerleri ile mücadele etmek üzere bölgeye gelen 9 Türk askerinin, açılan külliyen atışı sonrası bu bölgede martir olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Münür Delimsirek birlikte şehitliği umum ele vererek şehitlere reva tıpkısı kayran haline getireceklerini anlatım etti.

Bölgede mezarı mevcut Akçakayalı şehit Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş ise dedesinin köyden 5 arkadaşıyla o çevrim leşker olduğunu ve Dumlupınar’a gidip savaşa katıldığını dile getirdi.

Taş, şu ifadeleri kullandı:

“Dumlupınar’da İsmet Ağırbaşlı dedemi ve arkadaşlarını kendi memleketlerini korumaları amacıyla ‘Orada savaşın’ deyip buraya gönderiyor. Burada Yunan askerleriyle aşağıda kâin mevzilere girip savaşıyorlar. Havanın yağışlı olması münasebetiyle üşüdükleri amacıyla üzücü yakıyorlar ve dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askerleri dedemlerin bulunduğu yere heyetiyle atmaları sonucunda dedem ve arkadaşları martir olmuşlar. Etraflı araştırmalarımız sonuncunda 1983 yahut 1987 yıllarında burayı bulup şehitliği düzenledik.”

Şehitlikteki etkinliğe Cumhuriyet Altını Savcısı İlyas Öner, İlçe Kurnaz Başkan Vekili Kıdemli Astsubay Başçavuş Mustafa Idmansız, İlçe Inanma Başöğretmen Vekili Orkun Törer, siyasi partilerin kaza başkanları ile Akçapınar köy sakinleri katıldı.

Share: