Ordu bilgi! Cıvıl Cıvıl’da Melet Irmağı’nda tashih çalışmaları sürüyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Büyüklük Su İşlerince (DSİ) Ordu’üstelik Melet Irmağı’nda düzenlenen düzelti çalışmalarının bitmeme ettiği bildirildi.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan kayıtlı açıklamada, DSİ’nin tarımda gündeş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden bildirme faziletkâr faydayı nail olmak, musluklara metin ve içilebilir akarsu aksettirmek ve yerleşim yerleri ile ekincilik arazilerini begayet risklerine alın arkalamak üzere parçalanmamış gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla üstelik suyun herhangi bir damlasına cemaat çıktığı belirtildi.

Açıklamada değerlendirmesine düz sunulan DSİ Umumi Müdürü Lütfi Akca, gelişim kapsamında Melet Irmağı’nın denizden itibaren 1600 metrelik kısmının seçkin iki sahilinde 1,5 metre yüksekliğinde taş tahkimat ve tahkimatın 10 metre gerisinde ise 5,5 metre yüksekliğinde harçlı pere imalatlarının yapılacağını aktardı.

Akca, çalışmaların tamamlanmasıyla Melet Irmağı’nın kentin önemli elektrik merkezlerinden biri olacağını vurgulayarak, “Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda tahkimat imalatlarının sol sahilde kâffesi, sağlıklı sahilde ise 800 metrelik kısmı bitirilmiştir. Harçlı pere imalatlarında ise sol sahilde 1200 metrelik hane tamamlanmıştır. İhale konusu işin fiziksel gerçekleşmesi yüzdelik 45 olup, 2023 yılı içerisinde tamamlanması öngörülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Share: