Orçev: Eksper Heyeti Balıkçı Barınağıyla İlgili Raporunu Tamamladı, Obb’nin Çalışmalarının İmarsız Olduğunu Belirtti

GENÇAĞA KARAFAZLI

Cıvıl Cıvıl Belde Derneği (ORÇEV), Kalabalık Büyükşehir Belediyesi (OBB) eliyle Melet Irmağı’nın ağzına cereyan etmek maksut balıkçı barınağına karşı açtığı davada mahkemenin görevlendirdiği uzman heyeti raporunu tamamladığını duyurdu. ORÇEV’den yapılan açıklamada, uzman raporunda OBB’nin çalışmalarının imarsız olduğunun belirtildiği ve “Ekte düzlük kayran mamure planı eskiz olup onaylanmamıştır ve yürürlükte olan tıpkısı ümran planı değildir” denildiği belirtildi.

Kalaba Kasaba Derneği Yönetim Kurulu, ehlivukuf heyetinin hazırladığı tabir hakkında zaman yazılı ayrımsız açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“OBB’nin Melet Irmağı’nın şark tarafına yaptığı mendirek ve balıkçı barınağı üzere açtığımız davayı kazanmıştık. OBB, baştan proje yaparak çalışmalarını devam yol açmak istedi. Kalaba İdare Mahkemesine baştan sevgili açtık. İddiamız, önceki iddialarımız doğrultusunda ekosisteme zarar vereceğiydi. Mahkeme yoluyla görevlendirilen uzman heyeti, durumunda yaptıkları tetkik sonrası iddialarımızı doğruladı. Mahkemeye raporunu iletti. Mahkeme birlikte bu rapora bakarak kararını verecek. Birincisi üzere bunun dahi lehimize olacağına inanıyoruz.”

“İMAR PLANI ESKIZ OLUP ONAYLANMAMIŞTIR VE YÜRÜRLÜKTE OLAN BİR İMAR PLANI DEĞİLDİR”

OBB’nın öz kurallarına uymadığını vurgulanan açıklamada, “Bırakın aynı inşaatı, benzeri kümes de yapılsa mamure planına göre alınacak bir izin olması gerekirken OBB kendisi mamure planı olmadan çalışma yapıyor. Bunu bir formül haline getirdi. Gülyalı Çikolata Park Yeri ve Kano Otopark birlikte benzeri biçimde mamure planı olmadan yapıldı. İmar değişikliğini proje tamamlandıktan bilahare yapıyor. Bu usulsüzlük üzere dahi sav açtık. Balıkçı barınağı için dahi bilirkişi heyeti raporunda, ‘imar planı taslak olup onaylanmamıştır ve yürürlükte olan bire bir bayındırlık planı değildir’ vurgusu yapmaktadır” denildi.

“BURANIN BERRI VE SUCUL CANLILAR İÇİN ÖNEMLİ OLDUĞU, BU KONUDA SIPER STATÜSÜ YAPILMADIĞI BELİRLENMİŞ”

ORÇEV’in açıklamasında, ekosisteme verilecek zararlara ilgilendiren ehlivukuf raporunda kayran kayran tespitlerle ait şu bilgiler verildi:

“ÇED dosyasında, bahir dolgusu üzere taşların hangi taş ocaklarından alınacağı belirtilmemiş. Gidiş Geliş hareketliliği dikkate alınmamış. Karayolları’ndan görüş alınsa da hangi önlemlerin alınacağı belirtilmemiş. Irmağın ağzına bir ya de daha aşkın dolgu yapılmasının ırmağın ağzını dolduracağı, ırmağın taşıdığı malzemenin denize ulaşamamasına illet olacağı vurgusu yapılmış. Suyun kirlenmesine hastalık olacağından balıkların yaşayamayacağı belirtilmiş. Sakat gübür alanının etkilerinin ne olacağı araştırılmamış. Proje lansman dosyasının hidrolik yönden tam ve akla yatkın olmadığı, canlı dağılımı ve bilgisinin çatışık olduğu belirtilmiş. Buranın karasal ve sucul canlılar üzere önemli olduğu, bu konuda siper statüsü yapılmadığı lokalize. Şu an yapılan icraat zımnında engel dahi vermiş bulunmaktadır. Balıkçı barınağı üzere düzlük araştırmasının yapılmadığı vurgulanmış. Planlama tekniklerine makul görülmediği marke. Sonuç yerine, ‘ÇED zaruri değildir” kararının yeterli olamadığı düşün ve kanaatlerini belirtmişlerdir.”

Share: