Okan Gaytancıoğlu: Cesamet, Tıpkısı Hayvan Öldüyse Hesabına Bir Hayvan Vermeye Çalışıyor. Ama Bunlar, Burada Yaşamıyor

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gaziantep’in İslahiye ilçesindeki depremzede besicilerin sorunlarını dinledi. Gaytancıoğlu, “Devletin şöyle tıpkı uygulaması var; bire bir kucak öldüyse yerine bir koyun vermeye çalışıyor, benzeri büyükbaş efsanevi öldüyse hesabına benzeri kocabaş hayvan vermeye çalışıyor. Amma bunlar, burada yaşamıyor” dedi. Depremzede besici ise “İklim değişik olduğu için buraya mevrut zooloji yaşamıyor” diye konuştu.

Okan Gaytancıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin şişman yıkıma illet olduğu Gaziantep’in İslahiye ilçesinde besicileri mülakat etti. Gaytancıoğlu, besicilere depremde ölen hayvanlarının adına hayvan verildiğini, bu hayvanların abuhava farklılığı dolayısıyla yaşadığını söyledi.

“BİR ÇUVAL YEMLEME DESTEĞİ VAR, O BIRLIKTE YETERLİ DEĞİL”

Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Devletin şöyle bir uygulaması var; bir koyun öldüyse hesabına benzeri koyun vermeye çalışıyor, aynı büyükbaş efsanevi öldüyse adına tıpkı kocabaş hayvan vermeye çalışıyor. Amma bunlar, burada yaşamıyor. Yaşamaz. Bir üstelik fırsatçılar var. Sütü, hayvanları bağan fiyata aldılar. Peynir fiyatı markette tek değişmiyor. Hayvan başına süfli üst tıpkısı çuval ağizotu desteği var, o dahi yeterli değil.”

İslahiyeli bire bir besici, ağizotu desteğinin ev olduğunu belirterek, “Yaşamıyor. Buranın iklimine uymuyor. Marketlerde benzin 20 liraysa bizde bacanak veriyor, 9 liraya alıyor. Kurban bu sene olamaz. Kesime gidecek mecburi. Bu yemler devletten geldi ama tam değil” dedi.

Aynı apayrı besici ise “İklim değişik olduğu üzere buraya mevrut zooloji yaşamıyor” diyerek konuştu.

Share: