Okan Buruk: “Tek hedefimiz var, böke gelmek”

Galatasaray Maharet Direktörü Okan Ekşimsi, bu zaman biricik hedeflerinin Spor Küfe Süper Lig’birlikte şampiyon almak olduğunu söyledi.

Galatasaray Beceri Direktörü Okan Buruk, Spor Mabat Süper Lig’in 10. haftasında oynayacakları Kayserispor maçı amacıyla yaptıkları idman öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Geride mütezayit haftaları değerlendiren Buruk, “Son 5 yılın sunma efdal puanı. Yıpranmamış bir bando. Gelişimde olan bir takım. Sunu stabil fikstürü oynamış tıpkısı bando. 5 el deplasman oynadık. Bilcümle maçlar kazanacak şekilde geçti. Bizim bu sezon yaptığımız tek vebal içi sahada kaybettiğimiz Giresunspor karşılaşması. Kendimizde nakıs adına sonlandırma görebiliriz. Bu de kemiksiz bir şekilde gol sayımızda ortaya çıkıyor. Bunu değiştirmemiz gerekiyor. Sonlandırma iri tıpkı sorun yaşıyoruz. Bunu değiştirmeye çalışacağız. Bunun ilişik bu yazık çalışmalar yapıyoruz. Umumi adına baktığımızda dolgunca yoldayız. Bu sene Galatasaray taraftarı büyük tıpkı cümbüş yaşıyor. Bunu yaşatan aynı mızıka var. Bunu sürdürecek olan tıpkısı mızıka. Bahtiyar ve ateşin Galatasaray taraftarı var. Biz önceki ahit hedefimiz bökelik dedik. Zaman da bir tane hedefimiz var, şampiyon oluşmak” diyerek konuştu.

“Tığ gol alaşağı etmek için oynuyoruz”

Eleştirileri normal karşıladğını de vurgulayan Okan Ekşimsi, “Çok efdal gol sayılarına ulaşmadığımızı biliyoruz ama geçen senenin aksine az gol yiyici tıpkısı Galatasaray takımı var. Bu bile bakmak gerekiyor. Tığ gol atmak üzere oynuyoruz. Baskın bire bir baziçe oynuyoruz. Bu, istatistiklerde ortaya çıkıyor. Henüz birlik takım olmadık. Icardi daha süre almadı. Mata elden bire bir resmi maçta oynadı. Yusuf Demir, Rashica henüz birkaç müddet aldı. Ross dahi müddet aldı. Kadromuzu yüzde yüz oluşturmadan gür bire bir performans sergilediğimizi düşünüyorum. 3 Türk kuralı olduğu için tek ahit bütün oyuncuları ayrımsız arada oynatma şansımız mümteni. Bu haftayı boş geçiyoruz, hazırlık maçı yapacağımız takım birlikte yok. O yüzden erte kendi aramızda ferda hazırlık karşılaşması oynayacağız. Gelen oyuncularımızı değerlendireceğiz. Ayrımlı mevkiler, değişik oyun anlayışı denemelerimiz olacak. Tıpkı hafta böyle bire bir boşluğumuz var. Bu da bize katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

“Icardi’nin keyfi ve neşesi bereketli”

Arjantinli futbolcu Mauro Icardi ile ilgilendiren ayrımsız sevgili olmadığını anlatım fail Okan Buruk, “Icardi’nin sorunu namevcut. Kül arkadaşlarıyla birlikte antrenmana başladı. Keyfi ve neşesi bol. Bize bereketli katkı verecek. İyi bire bir ıra. Bando ortamında hem arkadaşlarıyla hem maharet ekiple ferah iletişim kurabilen, problemsiz bir oyuncu. Banal bire bir ağrısı olduğu ve zor ayrımsız hafta geçirdiği üzere sabık haftaki maçta onu değerlendirmedik. Üç günce izinde ülkesine gitti ve takımla birlikte dümbelek döndü. İyi çalışıyor” cümlelerine düz verdi.

“Kimin mutlu olduğunu merak ediyorum”

8+3 kuralıyla ilgilendiren çokça aşkın konuşan emanet görmediğini birlikte sözlerine ekleyen sarı-kırmızılıların ustalık direktörü, “Hakeza tıpkı duraç çıkartıldı. Kusurlu olduğunu hepimiz bulutsuz ve açık aynı şekilde görüyoruz. Izleyici bundan bahtsız, medya ve hocalar bahtsız. Kimin bahtiyar olduğunu düşkünlük ediyorum açıkçası. Bunun Türk futboluna ne kâr sağlayacağını çokça zaaf ediyorum. Bu ayaklık gelmeden henüz geçmiş milli takımımız henüz başarılıydı, oyuncularımız artık Avrupa’ya gidiyordu. Değme şeyin dolgunca olduğu ayrımsız ortamda biz değişik bir ayaklık çıkardık. Temel sorunun apayrı olduğunu hepimiz net tıpkı şekilde biliyoruz. Altyapı sorunlarımızı sokaktaki 5 yaşındaki çocuk anlatır. Bunu Türk aktör oynatıp, oynatmama üzerinde değerlendirmek hatalı. İnşallah bu ilerleyici zamanda düzelir ve Türk futbolu üzere elan müspet adımlar atılır. TFF’nin bununla ait himmet yaptığını, yapacağını düşünüyoruz. Bu kuralı zaman başında biliyorduk. Bundan sonraki dönemde buna adapte olmaya çalışacağız. Türk topçu alıntı ika seçeneği kısıtlanmış. Oyuncu yetiştirmede sıkıntımız var. Kişi akademimizden yetiştireceğimiz, oynatmaya çalışacağımız, giderek bize kâr verecek oyuncularımız var. Bunların üzerinde duruyoruz. müdafi anlamında Türk aktör başlamak az buçuk pres. Bulduğunuzda bile çok efdal fiyatlar isteniyor. Alelhusus sezon başında bununla ilgili çokça girişimimiz oldu. Türk oyuncular için 5-6-7 milyon Euro isteniyor. Çevrim arasında bu anlamda ihtiyaca bakarak icraat yapacağız amma bunu dâhilen dahi bunu çözmeye çalışacağız. Türk aktör rotasyonunu artırmaya çalışacağız” açıklamasında bulundu.

“Yumruk bir küme olacak, bunu biliyorduk”

Spor Kaba But Süper Lig’in bekledikleri kabilinden geçtiğini söyleyen Okan Ekşimsi, “Bu sene için anif, birbirine andıran, herkesin bu savaşım içerisinde olduğu, takkadak 4 şişman takımın değil, Başakşehir, Adana Demirspor, Konyaspor var. 4 erkân içerisinde bildirme üstteki olan bando biziz. Herkesin puanı andıran. Bu şekilde araya büyüklüğünde gidileceğini düşünüyorum. Print tıpkı öbek olacak. Bunu biliyorduk. Bütün takımlar birbirini zorluyor. Sahada mesafelik geçiren oyuncular ve buna imkan veren hakemler olduğu sürece Türk futbolundaki kalitenin aşağıya çekileceğine inanıyorum. Türk futbolunda maçların hızlanmaya ihtiyacı var. Maçlar hızlanırsa nitelik de artacak. Tığ acul oynamaya çalışan benzeri takımız. Ne kadar çekişmeli tıpkısı takım olsa üstelik bunu aşağıya çekmeye çalışan takımlar ve oyuncular olduğu sürece ve buna izin veren hakemler olduğu sürece Türk futbolunun kalitesinden şikayet edeceğiz” dedi.

“Yunus ve Soyluluk’e haddinden fazla güveniyoruz”

Kerem Aktürkoğlu ile Yunus Akgün’e çokça güvendiklerini dile getiren Ekşimsi, “Soyluluk güzeşte sene sürekli oynadı, milli takıma gitti. Bir Iki dinlence yaptı. Gene başladı. Bu sezonki maçlarda oynadı. Onlar üzere da kıytırık benzeri süreç değil. Onlara bindi olacağız. Onlar Galatasaray amacıyla heybetli oyuncular ve milli takımda düz alıyorlar. Oyuncularımıza daha çok bindi vereceğiz. Özlük performanslarının altında olduğunu biz üstelik onlar üstelik görüyor. Onlar Galatasaray’ın büyük oyuncuları. Hem taraftarımızın hem bizim onlara bindi vermesi gerekiyor. Soyluluk ve Yunus üstünden Galatasaraylı olmayan kişilerin sosyal medya üzerinden karıştırılmaya çalışıldığını açık benzeri şekilde görüyoruz. Tığ hep oyuncularımıza güveniyoruz. Hepsine bindi olacağız. Hepsinin potansiyeli var. Bunu de biricik tek ortaya çıkaracaklar” değerlendirmesinde bulundu.

“Seferovic bereketli çalışıyor”

İsviçreli golcü Uzun Dişli Seferovic üzere ise 48 yaşındaki beceri direktör, “Seferovic dolgunca başladı. Tedbir maçlarında, geldikten bilahare enerjik oldu. Sadece Seferovic’in performansı üzerinden değil, Seferovic’i orada ne kadar besleyebildik. Umumi adına ona akla yatkın benzeri şekilde oynadık mı, oynamadık mı onun üzerinden dahi gitmek geçişsiz. Seferovic mebzul çalışıyor. Geri bile kendisi ile konuştuk. Atacağı gollerin ona hamaset vereceğini ve hem takıma hem birlikte ona ruh bilimsel olarak ulama sağlayacağını konuştuk. Onun birlikte buraya uyarlama süreci var. Gol atamadıkça da ruh bilimsel namına bu baskıya girdi. Seferovic, Gomis ve Icardi, 3 kıta çok bereketli santrforumuz burada. Benim işim bile haddinden fazla zorlaşıyor. Bu oyuncular içerisinden sunu maksimal verimi almaya çalışacağım. Sizin da söylediğiniz kabil, santrfor performansları faziletkâr bire bir Okan Ekşimsi takımı vardı. Bu sene bu bölüm amacıyla altında kaldı. Bundan sonraki dönemde bunu yükselteceğimizi düşünüyorum. İyi oyuncularımız var” diyerek sözlerini tamamladı. – İSTANBUL

Share: