OECD: Güney Afrika ekonomisi verimsizlik sorununa hal üretmeli

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Cenup Afrika Cumhuriyeti ekonomisinde herhangi bir sabık yıl büyüyen prodüktivite ve çoğalma sorunlarının, ülkenin içtimai ve konuşu anlamda ehil olduğu kazanımları kaybetmesine illet olabileceği üzerine uyardı.

OECD’nin 25 Ağustos’ta yayımladığı talih raporunda, Cenup Afrika’da prodüktivite ve feyiz sorunlarının üstesinden gelerek büyümeyi intikal etmek üzere hükümetin kazanç reformu, özelleştirme ve altyapı yatırımları gibi birtakım önlemlere başvurması gerektiği belirtildi.

Raporda, güzeşte sene yüzdelik 5 seviyesine yaklaşmasına rağmen bu yıl yüzde 1,8 seviyelerine gerileyici soylu erki büyümenin, ati sene yüzde 1,3 seviyesine büyüklüğünde düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Cenup Afrika’nın tekrardan fazlalık ivmeyi yakalaması için öncelikle rüşvet gelirlerinin artırılması gerektiğine dikkat çekilen raporda, mutluluk çapında yaşanan zindelik istihsal ve dağıtım problemine birlikte evgin hal bulunması gerektiği vurgulandı.

Özelleştirme tavsiyesi

Raporda, ülkede zindelik istihsal ve tevzi görevini üstlenen Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) Eskom’un üretim, konveksiyon ve dağıtım alanlarında üç farklı kuruma bölünerek özelleştirilmesinin bu probleminin arz faal çözümü olacağı öne sürüldü.

Amme kurumlarının kazançlı yükünü hafifleterek verimliliği tasarruf etmek hesabına Eskom üzere inhisar konumunda bulunan farklı ara sıra KİT’lerin de özelleştirilmesi gerektiğinin vurgulandığı raporda, Afrika’nın yer iyilerinden olan ama artık eskiyen muvasala ve iletişim altyapısının yenilenmesinin de gerekli ayla geldiği belirtildi.

OECD Başekonomisti Vekili lvaro Pereira, yaptığı açıklamada, “Güney Afrika şayet işlek ve daim aynı toparlanma yakalayamazsa bolluk, yetişek, afiyet ve barınma gibi alanlarda baskı kazanılmış içtimai ilerlemenin aynı kısmını yenilgi tehdidiyle karşı karşıya.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin kıtadaki bildirme büyük ticari ortaklarından biri

Güçlü finansal yapısı, ensesi kalın sermayedarları, doğru akademik kurumları, doğal kaynakları, kaslı ast ve arka yapısı ve stabil demokrasisiyle Beyaban Altı Afrika’da bölgesel benzeri dokunaklı konumunda kâin Güney Afrika, Türkiye’nin kıtadaki bildirme büyük ticari ortaklarından.

Türkiye’nin ülkeyle 2 bilyon dolar seviyesinde tecim hacmine cemaat.

Share: