Norveçli Heyetten Başbuğ Lütfü Savaş’a Görüşme

Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi ‘SİEUGreen Projesi’nin koordinatörü Prof. Sjur Baardsen ve koordinatör yardımcısı Dr. Manoj Geriz Pandey, Hatay Büyükşehir Şehremaneti (HBB) Başkanı Lütfü Savaş’ı görüşme etti.

17 talih şehri arasından bir numara seçilen HBB’nin proje uygulamasını yerinde ahzetmek üzere ziyarette kâin heyete, HBB Park Yeri Bostan ve Yeşil Alanlar Kat Başkanı Maksat Alay ve proje yöneticileri eşlik etti.

Toprağa gerekseme duyulmadan yapılan projenin yekpare dünyada yaygınlaştırılması gerektiğini tamlayan Komutan Savaş, şöyle konuştu:

“Yapmış olduğumuz bu proje geleceğin projesi kabil. Gıda daha çok maksut ve daha az kâin pozisyonuna gelecek. Tığ teferruatlı süreden beri rustik kalkınma projeleri gerçekleştiriyoruz. Çiftçimize ve üreticilerimize destek veriyoruz. Organomineral tezek üretiyor, akla yatkın fiyata Hatay’ın rastgele bölgesine satıyoruz. Toprağa ihtiyaç duyulmadan istihsal yapılmasından muhit çok fena hâlde bire bir proje. Ürettiğimiz ürünlerin bütünü kısır ve örgensel. Bu kabil pir projeleri arttırdığımız devir tamam acun bu işe vira etmek isteyecek. Her yönüyle eş, yer ve sağlığa müfit tahammülfersa tıpkısı proje. Bu kabil mehabetli projeleri çoğaltmamız lazım.”

Proje üzerine konuşan Prof. Baardsen ise “Projenin merkezi Hatay. Sizler ile görüşmelerimiz ve bağlantılarımız her ahit devam edecek. Projede bu arada olmaktan değer duyuyorum. Projenin arsıulusal kanallarda vadi alması birlikte berenarı öz saygı verici. Bu eşsiz proje sebebiyle ekonomimiz bile gelişecek. Avrupa Birliği bile bu kabil projelere çok önem veriyor. Umarım bilcümle uray başkanları sizin gibi bu önemli projeleri hayata geçirir” dedi.

Ziyaretin böylecene Prof. Sjur Baardsen, Cidal’a Norveç’e katışıksız değişik hediyeler verdi.

Share: