Nijerya’da kaçırılan 4 hayat için fidyenin yıpranmamış banknotlarla ödenmesi istendi

Nijerya’nın Zamfara eyaletinde 4 kişiyi kaçıran silahlı şahıslar, fidyenin, ülkede küsurat asayiş sorunları zımnında kullanılmamış tasarlanan banknotlarla ödenmesini istedi.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, silahlı kişiler, Zamfara eyaletinde kaçırdığı kişilerin ailelerini arayarak 5 milyon naira (kestirmece 210 bin teklik) fidye temenni etti.

Silahlı şahıslar, ailelere fidyeyi, ülkede yeni tasarlanan banknotlarla ödemelerini söyledi.

Nijerya’da kayırıcı kaçırma suçu idamla cezalandırılıyor, buna karşın kurtulmalık amacıyla kaçırma olaylarına sık sık rastlanıyor.

Nijerya Çap Başkanı Muhammed Buhari, güzeşte, ülkesinde düzmecilik ve artan düzenlilik sorunları nedeniyle Nijerya Merkez Bankasının (CBN) tasarladığı ve aralıkta piyasaya sürülecek eskimemiş 200, 500 ve 1000 nairalık banknotları açıklamıştı.

CBN Başkanı Godwin Emefiele da yaptığı açıklamada, kullanılmamış tasarlanan banknotların 15 Aralık’tan itibaren piyasaya sürüleceğini, eskilerinin ise 31 Ocak 2023’e kadar uygulanan olacağını söylemişti.

Uzun süredir yolsuzluğu, haydutluğu ve terörizmin finansmanını azaltmak üzere mücadele eden Nijerya amacıyla banknotları tahrif kararının heybetli olduğu anlatım ediliyor.

Share: