Nevşehir’in abide ağacı 530 almanak sapsız meşe görkemiyle bibi ayakta

Nevşehir’in Avanos ilçesine mecbur Özkonak beldesinde bulunan ve Abide Ongun namına tescillenen 530 yaşındaki sapsız meşe, degaje gövdesinin kabuklarında ve gösterişli dallarında asırların izini taşımaya bitmeme ediyor.

Sonbaharda yaprakları soluk ve yeşilin değişik tonlarını yansıtan 36 metre boyundaki ongun, 610 santimetre çapındaki gövdesiyle dikkati çekiyor.

Kayadan oyma tarihi yer şeş şehrinin bulundu Ceneviz Vadisi’nin hızla yanı başında vadi alan meşe, çevresindeki başka ağaçlar beyninde hücre çarpıyor.

Ağacın bulunduğu bahçenin sahibi, 78 yaşındaki Yakup Demir, AA muhabirine, çocukluk anılarının mekanı olan ağacın her mevsim farklı güzelliğe büründüğünü ifade etti.

Demir, Kültür ve Zevk Varlıklarını Dulda Kanunu kapsamında yaptıkları başvuruyla meşenin 2011 yılında Anıt Ağaç statüsüne alındığını aktardı.

Geçmiş yıllarda sağlam rüzgarlarda ağacın bazen dallarının kırıldığını tamlayan Demir, “Iri dedemler bahçeyi mal edinince ağacı birlikte sahiplenmişler. Bu ağacı koruyoruz, birinin beis vermesini engelliyoruz. Yapraklarını bu zamanda dökmeye başlar, baharda tekrar yeşerir. Çocukluğumuzda burada palamutlarla baziçe oynardık. Köyün çocukları ağacı ahcar, biz dahi onları kovalardık.” diye konuştu.

Share: