Nazır Muş: “Kaçakçılıkla mücadelede, mecmu 10 milyar lira değerinde habersizce yük ele geçirilmiştir”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Gümrük Himaye ekiplerince planlı kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri neticesinde mecmu 10 milyar liralık mesabesinde habersizce eşyanın ele geçirildiğini belirtti.

Muş, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, yıpranmamış nev koronavirüs (Kovid-19) koşullarıyla gelişigüzel e-ticaretin mecmu dünyada olduğu gibi Türkiye’üstelik dahi şişman benzeri ivme kazandığını söyledi.

Geçen yılın önce 6 ayında yaklaşık 161 bilyon lira olan e-ticaret hacminin 2022 yılının bire bir döneminde 348 milyar liraya yükseldiğini nâkil Muş, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Için Kanun’dahi yapılan değişiklikle adaletli ve saydam tıpkı piyasa kuruluş edileceğini, e-ticaret ahzüita yerlerindeki ancak, beribenzer ve orta büyüklükteki işletmeler ile esnafın haklarının korunacağını bildirdi.

Muş, tüccar, esnaf ve çiftçinin ekonomik değeri haiz bütün söylenegelmiş varlıklarını güvence göstererek finansmana erişimini kolaylaştıran Ticari İşlemlerde Söylenegelmiş Rehni Uygulaması ile tescil edilen rehin sözleşmesi sayısının 64 bine ulaştığını belirtirken, “Bu sözleşmeler ile ticari aktörlerimize 2022 yılında kestirmece 774 milyar liralık garanti tutarı karşılığında finansman imkanına ulaşmıştır.” diye konuştu.

Kovid-19’dan periferi uymazlık gören esnaf ve sanatkarı yüzde 50 ve yüzde 100 nema tenzilatlı krediler ile desteklemeye bitmeme ettiklerini aktaran Muş, “31 Ilk Teşrin bakımından yıl içerisinde kullandırılan repo tenzilatlı kredilerin hep tutarı 56 milyar lirayı aşmıştır. Ekim ayında, Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafından esnaf ve sanatkarlara yönelik bakir finansman imkanları kamuoyuna duyurulmuştur. Bu bağlamda, Halkbank’tan cesaret kullanıp takibe düşenlere 6 ayak tabanı büyüklüğünde gabi ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzde 4 faizli krediyle borçlarını arıtma imkanı sağlanmıştır. Antrparantez, esnaf ve sanatkarların Halkbank’tan kullandıkları kredilerin faiz oranları yüzdelik 7,5’e düşürülmüş; kredi dip limitleri pres kredileri için 500 bin liraya, envestisman kredileri amacıyla ise 1,5 milyon liraya yükseltilmiştir.” ifadesini kullandı.

Bakan Muş, ilkgüz sonu bakımından tüketici yargıcı heyetlerine 453 bini çok referans yapıldığını belirterek, tıpkı dönemde 441 bini aşkın başvurunun sonuçlandırıldığını ve kısaca 900 milyon lira tutarında uyuşmazlığın karara bağlandığını söyledi.

“İhracat beyanname sayısı yüzde 5,6 arttı”

Yılın 10 maaş sürecinde, gümrük idarelerinde muamele gören ihracat beyannamesi sayısının benzeri önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 5,6 artarak 4 milyonu aştığını aktaran Muş, bu dönemde kestirmece 9,2 milyon vesile ve 108 milyon yolcunun işlemlerinin yapıldığını bildirdi. Muş, Türkgözü, Gürbulak ve Pazarkule gümrük kapılarının çağdaşlaşma çalışmalarının devam ettiğini anlatarak, “Şanlıurfa Gümrük Müdürlüğü, Mersin Ağacı Laboratuvar Müdürlüğü, Veli Gümrük ve Dış Ticaret Havza Müdürlüğü, Şırnak/ Silopi ve Hakkari/ Yüksekova lojmanları ile Ceylanpınar Gümrük Kapısı’nın yenilenmesine ait proje çalışmaları evet olup, mümasil zamanda yapım faaliyetlerine başlanacaktır. Balıkesir ve Nizip gümrük müdürlükleri ise 2022 yılında faaliyete eski olup, önümüzdeki süreçte, Çukurova Havalimanı’nda açacağımız direktörlük sayımızı 167’ye yükselteceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Muş, e-eksiltme sistemi üzerinden yılın 10 ayında 10 bini çok tenkis yapılarak 1 milyar lirayı fazla elde edildiğini ve bu rakamda güzeşte yılın aynı dönemine bakarak yüzde 122 artma sağlandığını söyledi.

“30 bilyon lira kamu zararının önüne geçtik”

Kaçakçılıkla mücadele çalışmalarına ilgilendiren bile hikmet veren Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli Tarama Sistemi Projesi (MİLTAR) kapsamında, geçmiş milli tarama sistemimizi Alsancak Limanı’nda faaliyete aldık. Akabinde, nısıf çakılı ve duraksız tarama sistemlerinin bile yerel olarak üretilmesi amacıyla çalışmalara başladık ve Defans Endüstri Başkanlığımızla bir işbirliği protokolü imzaladık. Ülkemiz, bu proje sayesinde tarama sistemlerini kol kendisine üretebilen sadık sayıda ülkelerden biri olacaktır. Tarama Zehir Projemiz ile gümrük kapılarında taranan anahtar ve konteynerlere ilişik x-ray görüntülerini bireşimli zekayı birlikte kullanarak hem merkezde hem de sahada senkronik yerine birden çözümleme edebilen tıpkısı sistem kuruyoruz. Gümrük Himaye ekiplerimizce hesaplı kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri neticesinde toplanmış 10 bilyon lira değerinde sinsice yük ele geçirilmiştir. Bakanlığımız bünyesinde görev yapan Akaryakıt Hususi Ekibi’nce bu sene içerisinde hesaplı çalışmalarda 4 milyar liralık değerinde alacak abur cubur ile 10 bilyon liralık değerinde düzme fatura belirleme ettik ve 1262 ton habersizce akaryakıta halk konulmuştur.”

Muş, dış satma yöntemiyle gerçekleştirilen suiistimallerin engellenmesine müteveccih çalışmalar yürüterek 30 milyar liradan aşkın kamu zararının önüne geçtiklerine bile dikkati çekti.

Uyuşturucu konu kaçakçılığıyla savaşım alanında yürüttükleri çalışmalardan örnekler veren Muş, “Gürbulak Gümrük Kapısı’nda biri 1 ton 18 kilo diğeri 622 kilo doğmak amacıyla mecmu zamanların sunu faziletkâr miktarlı hazır para metamfetamin yakalamalarını gerçekleştirdik. İstanbul Ambarlı Limanı’nda rekor yakalama kendisine tarihe geçen 2 titrem 91 kilo captagon yakalamasının yanında yine İstanbul’dahi 338 kilogram, Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda 404 kilogram captagon ele geçirdik. Ayrıca, Esendere Gümrük Kapısı’nda 513 kilo beyaz yakalayarak son zamanların arz faziletkâr miktarlı beyaz zehir yakalamasını yaptık. Andıran zamanda Gürbulak Gümrük Kapısında 285 kilosu beyaz zehir görünmek amacıyla toplanmış 305 kilogram uyuşturucu yakalaması gerçekleşmiştir.” dedi.

Ticari yük yakalamaları kapsamında 242,4 milyon liralık değerinde uğrun elektronik cihazın ele geçirildiğine dikkati çeken Muş, “Özge taraftan uyuşturucu, akaryakıt, kötü mamulleri ve alkollü içki kaçakçılığı ilkin girmek üzere kaçakçılıkla savaş kapsamında düzenlenen operasyonlar neticesinde; 13,4 titrem eroin, 31,9 titrem eroin yapımında makbul kimyevi, 9 bin 410 titrem akaryakıt, 2,4 milyon paket sigara, 21 milyon skor sigara kağıdı ve filtresi, 3,1 milyon sayı elektronik sigara, 8 bin 237 ton besin ve tahminî 26 bin adet tarihi nişane ele geçirildi. Nezaret kendisine kaçakçılığa cebin ortaya koyduğumuz ivazsız mücadeleye önümüzdeki dönemde bile kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Muş, Helal Denklik Kurumuna (DOĞRULUK) akreditasyon başvurularının akseptans edilmeye başlandığı Kasım 2019’dan bugüne büyüklüğünde Türkiye dahil 23 değişik ülkeden 80 denklik talebi geldiğini belirterek, HAK’nın 27 akreditasyon kararı aldığını, denklik güvencesi kapsamındaki helal doküman sayısının 790’ı aştığını söyledi.

“Ticaret Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin mecmu 17,1 milyar lira”

Muş, Tecim Bakanlığının, tasavvur ve faaliyetleri doğrultusunda kullanılmak amacıyla, 2023 yılı bütçesinin toplanmış 17 bilyon 124 milyon 310 bin liralık olduğunu bildirdi.

Bu tutarın 13 milyar 335 milyon 123 bin lirasının Ticaretin Düzenlenmesi, Geliştirilmesi ve Kolaylaştırılması Programı’na, 1 bilyon 988 milyon 706 bin lirasının Idare ve Bindi Programı’na, 1 milyar 411 milyon 43 bin lirasının Vasıta Dışı Ekonomiyle Savaşım Programı’na, 368 milyon 634 bin lirasının Tüketicinin Korunması, Nişane ve Hizmetlerin Güvenliği ve Standardizasyonu Programı’na, 20 milyon 804 bin lirasının Izlence Dışı Masraflar olarak tahsis edildiğini anlatım eden Muş, hesaplı sınıflandırmaya bakarak, Bakanlığın 2023 yılı bütçe teklifinin 10 bilyon 466 milyon 16 bin lirasının cari transferlere yani büyük ölçüde ihracatçı ve tecim erbabının desteklenmesi ile ilgili giderlere tahsis edildiğini söyledi.

(Bitti)

Share: