Nazır Kirişci, kadın kooperatiflerinin stantlarını görüşme etti

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, bugüne büyüklüğünde zirai destek yerine 5 bin 837 kadın yatırımcıya 3 milyar 55 milyon lira teberru ödendiğini belirterek, “Rustik kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 eş çiftçimize yaklaşık 10 bilyon liralık bindi sağladık.” dedi.

Kirişci, Acun Maraba Kadınlar Günü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Toprağa İz Bırakan Kadınlar Programı”na katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, kadınların, bilcümle mübarek görevlerinin birlikte ayrımsız zamanda üretici, çalıştıran ve istihdam sağlayıcı girişimci olduğunun altını çizen Kirişci, kadınların, hayatın rastgele alanında olduğu kabilinden zirai istihsal sürecinin de sunma mehabetli aktörleri olduğunu söyledi.

Kirişci, Mürekkep Milel Azık ve Tarım Örgütüne göre, dünyada toplanmış tarım işletmelerinin yüzde 98’ini tezyifkâr ölçekli karı işletmelerinin oluşturduğunu ve bu işletmelerin sayısının 500 milyonu aştığını aktararak, Türkiye’üstelik ise ekinci ailelerinin, toplanmış çiftçilere oranının yüzde 90 civarında olduğunu vurguladı.

Tarım sektörünün, karı ve erkeklerin hızla derakap karşılık sayıda istihdam edildiği tek fasıl olduğunu tamlayan Kirişci, “Zirai üretimde verimliliğin artırılmasının kırsal kalkınmadan geçtiği bilinciyle ortaya koyduğumuz vizyonumuzda, kadınlarımızı kırsalda daha bile güçlendirmeyi hedefliyoruz. Ülkemizin bu alandaki potansiyelini kıymetlendirmek amacıyla eş istihdamını ve girişimciliğini destekliyoruz. Bunu sosyal ve konuşu kalkınmanın olmazsa olmazlarından biri namına görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, özelikle kadınları destekleyeceklerine bel ederek, Vekâlet adına kül kurumların destek programlarında kadınları yöre planda tuttuklarını kaydetti.

Kadın ve zihayat çiftçilere “Rustik Kalkınma Yatırımlarını Tutma Programı” kapsamında, proje başvurularında ilave benek verdiklerine dikkati çekici Kirişci, şunları kaydetti:

“Böylece hele kadınlarımızın saha aldığı projelerin bire bir kadem henüz öne çıkmasını gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar zirai bindi namına 5 bin 837 karı yatırımcımıza 3 milyar 55 milyon lira armağan ödenmiştir. Bu miktar, toplam ödenen hibenin yüzde 35’ini oluşturmaktadır. Rustik kalkınma ve kredilendirme programlarımız kapsamında ise 280 bin 643 eş çiftçimize kestirmece 10 bilyon liralık bindi sağladık.”

Kirişci, karı çiftçilerin, Vekillik marifetiyle tarım sigortaları poliçelerinde yüzde 5 prim indirimiyle desteklendiğini belirterek, “Bu kapsamda uygulamanın başladığı 2018’den bugüne kadar 232 bin 546 karı çiftçimize, 668 bin 474 poliçe için 58 milyon liralık prim indirimi sağlandı. 2023 yılından itibaren eş çiftçilerimize prim indiriminin artırılmasına müteveccih çalışmalarımız de devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kadın çiftçilerin ekincilik amacıyla haddinden fazla mefret bir oyuncu olduğunun altını çizen Kirişci, “Zirai üretime kadınların katılımının erkeklere göre daha çok olduğu dikkate alındığında, bu kardeşlerimize zirai yetişek hizmeti verilmesi, güçlendirilmesi haddinden fazla önemlidir. İstiyoruz ki kadınlarımız, tarımın her alanında çalışkan cafcaf alsınlar, sayımsız başarılara imza atsınlar. Bunun için kadınlarımızın ustalık eğitimi önemlidir. Bakanlığımız aracılığıyla ‘Kadın Çiftçiler Zirai Yayım Projesi’ kapsamında, son 19 yılda 3,5 milyondan fazla kadın çiftçiye tarımsal konularda terbiye verilmiştir.” dedi.

Kirişci, Bakanlık bünyesinde, ortaklarının çoğu kadınlardan oluşan 140 Zirai Kalkınma Kooperatifi bulunduğuna dikkati çekerek, bugüne büyüklüğünde 91 bin 952 eş çiftçinin, kooperatifçilik üzerine yetişek aldığını söyledi.

“Evimizi satarak antipatik hava deposu kurduk ve traktör aldık”

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde “Bilara” isimli markası ile işaret faal ve ilçesindeki kadınları işletmesinde istihdam eden Yasemin Korkut de kırsalda eş istihdamına önem veren girişimcilerden birisi olduğunu belirterek, “Evimizi satarak sevimsiz hava deposu kurduk ve traktör aldık. Zat köyümüzde üretilen zayıf incir satışı yapmaya başladım. Tesisimizi zat imkanlarımızla kurup büyütüyorduk. Sonrasında sunulan desteklerden malumatlı olduk ve henüz acul büyüdük. Kadını iktisadi ve sosyal hayatın merkezine alan devletimizin seçkin birimine kendi adıma ve kadınlarımız adına teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Çeşitli illerden eş kooperatiflerinin ürünlerinin sergilendiği programa, 81 ilden 120 karı dikici katılma sağladı.

Share: