Nazır Bozdağ, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ivedili polikliniğinin açılışını yaptı

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, ” Türkiye’nin artık 223 yamalı bohçaya dönmüş, Türkiye’yi taşımaz ayla mevrut, anayasadan kaçma vakti geldi üstelik geçmektedir.” dedi.

Bozdağ, Prof. Dr. Mete Cengiz Firez Merkezi’ndeki Bursa Uludağ Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yıl Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ana türe ve hürriyetlerle ilgili güvenceli benzeri anayasal düzene ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bozdağ, “Yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı, belli şartlar dışında anne doğruluk ve hürriyetlerin korunaklı alanına müdahalesini ve bu alanı sınırlandırmasını anayasal yasaklarla çokça net bire bir şekilde sınırlarını çizmemiz lazım. Esas Mahkemesinin insafına ya üstelik yasama organının insafına bırakılacak konular bunlar değildir. Temel adalet ve hürriyetler on paralık kimsenin ölçüm ve insafına bırakılmayacak korumalarla garanti altına alınmalıdır kim Türkiye’miz daha ruhlu olsun, daha ongun olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa’bile asıl adalet ve hürriyetleri genişletmek üzere tebeddülat yapıldığını hatırlatan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Değiştire değiştire tığ bu anayasayı anayasadaki çarpış ruhunu ve darbeci vasfını bulunmayan edemeyiz. Bu nedenle Türkiye’nin imdi değiştirmekten, yön, hikâyecik değiştirmesinden vazgeçip yadırgatıcı ayrımsız esas yapmaya ihtiyacı vardır. Çünkü çıktı 1982 anayasası Türkiye’yi taşıyamıyor. Bu temel özellikle hükümet sistemi değişikliğinden sonraları konusunda düz yazı edildiği en yüce temellerden birini de kaybetmiştir. Yeni hükümet sistemi çerçevesinde üstelik anayasanın yeniden ele alınmasında fayda vardır. Bizim anayasa için 40 yamalı bohça ifadesini kullanıyorlar amma benim tabirim bizim bu bohçanın yaması 40’tan elan çok, bizim anayasamız 223 metres haiz benzeri bohçadır. 223 yamalı tıpkı elbiseyle siz sokağa çıkabilir misiniz? Uluslararası tıpkı toplantıya gidebilir misiniz? Sizin saygınlığınızı bu yamalar, bu yamalı bohçaya bürünmüş kıyafetler hangi kadar müspet ya da pahal etkiler? Elbette bunun takdiri sizlere aittir. Onun amacıyla Türkiye’nin daha çok 223 yamalı bohçaya dönmüş, Türkiye’yi taşımaz arkaç gelmiş, anayasadan kurtulma vakti geldi bile geçmektedir.”

Sivil, demokratik, özgürlükçü benzeri temel yapılamayışının sorumluluğunun Türk milletinde değil, yöntem kurumunda olduğunun altını çizen Bozdağ, Türk milletinin yıpranmamış temel ihtiyacını siyasete ve ilgililere efdal sesle herhangi bir defasında ilettiğini belirtti.

“Millet, al kurnaz gösterebilir”

Nazır Bozdağ, “On Paralık kimesne eskimemiş anayasayı Türkiye’nin yapamamasının sorumluluğunu Türk halkına yükleyemez. Bunun sorumluluğu maalesef yöntem kurumundadır. Siyasetçilerdedir. Imdi Türkiye’nin siyasetçileri ve siyaset kurumu yeni anayasa ihtiyacını daha çok geciktirmemelidir.” diyerek konuştu.

“Türkiye yüzyılı”nın kullanılmamış kanunuesasi konusunda düz yazı edildiğinde ülkenin daha faal ağıl geleceğine değinen Bozdağ, şunları kaydetti:

“İnanıyorum kim bakir dönemde oluşacak parlamentolar milletin bu kalemine elan çok kulak tıkayamayacaklardır. aksi hâlde ulus, uzlaşmaz biçimci içeren ve bu şekilci zımnında birbirine cebin kadem atmaktan çekinen politik partilere ve onların temsilcilerine al anaç gösterebilir. Anlaşmak, herkesin dediğinin olmasıyla imkânsız. Bağdaşmak, herkesin bir kadem istikbal evet de ayrımsız girişim köylü girişim atmasını lüzumlu haysiyet. Kuma noktalarda buluşmayı gerektirir. Benim dediğim olsun, sen benim dediğime gel, başkası benim dediğim olsun, sen buraya gel denirse bu harmoni zeminini biz bulamayız. Al çizgilerle yahut şu olmazsa ego varım, şu olursa ego yokum anlayışıyla tıpkısı ahenk masası de kurulamaz. Şayet henüz işin başında tığ varlar, yoklar konusunda konuşarak işe başlayacaksak o masanın adı uzlaşma masası cins mi? Oturacağız, hepsini bir masada gelişigüzel değerlendireceğiz. Milletimiz ve devletimiz için en akıllıca olanda birlikte uzlaşacağız ama siyasal bagajlarla, ideolojik yaklaşımlarla, böylesi ayrımsız uzlaşmanın yapılmasının bayağı olmadığı de gözden ırak tutulmamalıdır. Fakat Türkiye’nin buna ihtiyacı olduğu de tartışmasızdır. Kullanılmamış temel, Türkiye’nin gerekseme duyduğu en nazik değiş, kalkınma projesidir. Kullanılmamış anayasa projesini hayata geçirmeden bizim şişman Türkiye’yi inşa etmemiz cılız mahdut türlü gözükmemektedir. Bakir anayasa, balaban Türkiye’nin üstelik işlek Türkiye’nin üstelik açım kapısıdır.”

Törene, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyon Başkanı ve DÜRÜST Fırka Bursa Saylav Kağan Çavuşoğlu, SELIM Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Galibiyet Işık, Yoldaş Özen, Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Yordam, Hak Vekil Yardımcıları Zekeriya Birkan, Atak Gürlek, Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ramazan Solmaz, AK Öğür Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Bakan Bozdağ, törenin peşi sıra Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi müstacel polikliniğinin açılışını yaptı.

(Bitti)Share: