Nâr saçan metruk binalar yıkılıyor

– Kızdırma saçan metruk binalar yıkılıyor

ZONGULDAK – Zonguldak Alaplı’da yıkılma tehlikesi olan ayrılma edilmiş ve çevreye od bildirme eden ahşap evler, belediye ekipleri marifetiyle kontrollü adına yıkılıyor.

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Tepeköy Mahallesi’nde metruk bozuk evler amacıyla karye muhtarının talebi ve ocak sahiplerinin rızası ile onayı alındıktan sonra Alaplı Kaymakamlığı eliyle çökme kararı alındı. Mahallede çevreyi zılgıt eden durumda olan terk edilmiş 60 ila 100 almanak 7 binanın yıkımı amacıyla Alaplı Belediyesi çalışmalara başladı. Ekipler vasıtasıyla aile sahibine tebliğ yapılmasının ardından çevrede güvenlik önlemleri aldı. Henüz sonra uray ekipleri biricik bir tane ahşap tecezzi edilmiş od saçan binaları iş makinesi ile yıkımı üzere harekete geçti. Ekipler, 7 binayı güdük sürede yıkarak hem vatandaşlara hem de mahalle sakinlerine yoğun içki aldırdı.

Tarihe tanıklık etmiş bu eski ahşap evlerin çevresinde hayatiyetli aileler, yıkılması amacıyla Kaza ve Belediyeye teşekkürname ettiler. Henüz ilk çocukluk döneminde burada eşiyle tanıştığını söyleyen Doğan Bostancı, “Bu gördüğünüz metruk evler hırs saçıyordu ve yıkılması gerekiyordu. Şimdi şehremaneti eliyle yıkılıyor, henüz geçmiş bu binalarda haddinden fazla hatıralarımız var ve gençliğimizde bu eve haddinden fazla gelmiştik. Eşimle bu evde tanıştık ve bu evde nazik hatıralarımız var. Bu evler tarihleriyle geçmişi hatırlanıyordu. İnsan yıkılırken hüzünleniyor, isteksiz geçmişe gidiyor. Amma bu evler yıkılması gerekiyordu, acı sunu ediyordu demin ise yıkılıyor” diye konuştu.

Share: