Myanmar’da konser alanına albeni saldırısı: Bildirme bir iki 50 yaşama hayatını kaybetti, 100 emanet de gaileli

Myanmar’da 1 Gücük Ay 2021’birlikte yapılan askeri darbenin ardından yönetimi ele geçiren cunta, Kaçin eyaletinde dinleti alanına albeni saldırısı düzenledi. Kansi bölgesinde ayrılıkçı Kaçin Bağımsızlık Ordusu’nun kuruluşunun 62’inci yıldönümü zımnında planlı konser, orduya ait 2 savaş uçağı marifetiyle bombalandı. KIA Sözcüsü Miralay Naw Bu yaptığı açıklamada, saldırıda en bir iki 50 kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığını açıkladı.

ÜÇ BÜYÜK PATLAMA YAŞANDI

Bölge halkının her şekilde uyarılmadığını nâkil deneyim tanıkları, evcil saatle 20.30 sularında üç şişman patlama meydana geldiğini tabir etti. Deneme tanıkları ayrıca, ordunun yaralıları Hpakant kasabasındaki hastaneye taşımaya çalışan sağlık görevlilerini engellediğini sav etti.

BM: KABUL EDİLEMEZ

Myanmar’daki Birleşmiş Milletler Ofisi aracılığıyla yapılan açıklamada ise, gelgel saldırısından “derin bulut ve tartı duyulduğu” belirtilerek, düzenlilik güçlerinin silahsız sivillere karşı taşkın ve orantısız bati kullanmasının akseptans edilemez olduğu ve sorumlulardan hesap sorulması gerektiği vurgulandı.

Uluslararası Af Örgütü’nden Hana Young yaptığı açıklamada, “Kalaba, muhaliflere cebin artan saldırılarında sivil yaşamlara cebin gâvur aynı ilgisizlik gösterdi. Ordunun bu çevik alanında önemli aynı sivil varlığından bitirmiş olmadığına haberi olmak el. Kargaşa, bu gelgel saldırılarından etkilenenlere ve ihtiyacı olan farklı sivillere derhal esenlik ve insancasına yardıma erişim izni vermelidir” dedi.

BÖLGEDE YILDA 30 MİLYAR DOLARLIK EROIN ÇIKARILIYOR

Kaçin eyaletinde yılda yaklaşık 30 bilyon dolarlık yeşim madeni çıkarılırken, bölgede isyancılar ve ordu beyninde çatışmalar yaşanıyor. söz konusu atak Kaçin isyancılarının Myanmar’da darbeye direnmek için kurulan gayrı silahlı gruplara verdiği bindi zımnında ordudan tıpkısı öç veya ikaz yerine yorumlandı.

Mavera yandan Myanmar’daki cinayetleri ve adam hakları ihlallerini belgeleyen Politik Mahkumlara Yardım Derneği’ne bakarak, darbeden bu yana yer bir iki 2 bin 370 emanet öldü ve 15 bin 900’den fazla yaşama tutuklandı.

Share: