Muş’ta 255 bin titrem pancardan 37 bin 500 ton şeker üretildi

Muş Şeker Fabrikasında, bu sene 255 bin ton pancarın işlenmesi sonucu 37 bin 500 ton şeker, 8 bin ton melas ve 50 bin titrem küspe üretildi.

Muş Şeker Hastalığı Üretim Umumi Müdürü Turgut Kızılkaya, gazetecilere, bu sene 30 Eylül’de başlayan “41. Çükündür Alımı Kampanyası”nın başarıyla tamamlandığını söyledi.

Bu yıl 1200 çiftçi tarafından 45 bin dönüm alanda çükündür ekiminin gerçekleştirildiğini belirten Kızılkaya, şöyle konuştu:

“Çiftçilerden 255 bin titrem çükündür aldık. 37 bin 500 titrem şeker hastalığı, 8 bin ton melas ve 50 bin titrem küspe ürettik. Topraktan fabrikaya, fabrikadan torbaya, torbadan bile sofraya olan kampanya sürecini bitirdik. Ati yıl amacıyla şimdiden 500 bin tona andıran taahhüt aldık. Geçen yılın memnuniyeti bu yılın meyvesi namına bize ferasetsiz döndü. Haddinden Fazla güç arzu var. Istek isterdi ki sabık yıla göre haddinden fazla daha güzelce aynı ölçü elde edelim amma ati yıl okkalı bire bir ıslahat elde etmeyi planlıyoruz. Çiftçiye alçak manada destek olduk.”

2022 kampanya döneminde Muş’un ekonomisine 1 milyar 300 milyon lira eklenmiş derece sağlamayı öngördüklerini ifade eden Kızılkaya, “Ödemelerimizi sunma gelişmemiş sürede çiftçilerimize sağlayacağız. Muş’un ekonomisini bu şekilde canlandıracağız. Şehir ekonomisine balaban ulama sağlıyoruz. Kırsal kesime hitap ettiğimiz için kırsalda üretim devam ediyor.” dedi.

Share: