Muş tutum haberi | Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Pakdil, Muş Ovası’nda biçerdöverle ayçiçeği hasadı yaptı

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Pakdil, Muş Ovası’nda biçerdöverle gün çiçeği hasadı yaptı

MUŞ – Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Nihat Pakdil, “Tarla Günü” etkinliği çerçevesinde Muş Ovası’nda biçerdöverle ayçiçeği hasadı yaptı.

Bire Bir sekans programlara süzülmek üzere Muş’a mevrut Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Nihat Pakdil, Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz tarafından karşılandı. Il güruh salonunda tarım ve hayvancılık için yetkililerden bilgilendirme alan nazır yardımcısı Pakdil, buradaki toplantının peşi sıra beraberindekilerle alay malay Nasip Alparslan Tarım İşletmesi yoluyla düzenlenen ‘Tarla Günü’ programına katıldı. Buradaki izlence gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Tarım açısından uygulayım bilimi ve bilgi son rütbe muhteşem”

Tarla haset programında mütekellim Ekincilik ve Orman Bakan Yardımcısı Pakdil, bir bölük teknolojik yatırımların olduğunu ve bu noktada enfrastrüktür oluşturulduğunu söyledi. Muş Alparslan Üniversitesinin da işin içerisinde olduğunu kaydeden Pakdil, “Teknolojiyle bilimin buluştuğu ve beraber cereyan ettiği tıpkı alanda, tarımsal faaliyetin yürütüldüğü alanda bulunuyoruz. Tarım açısından üstelik uygulayım bilimi ve selen son kademe cesim. Biz bakanlık adına bu işi çok önemsiyoruz ve ilk ele aldığımız konuların başında dahi ekincilik de dijitalleşme diyerek bahsettiğimiz çalışmalarımız geliyor. Bunun benzeri örneğini bu ayın başında Çiftçi Pusat Sisteminde attığımız adımla başlattık. Bu noktada bundan sonra çiftçilerimiz bizim teşkilatlarımıza gelerek, ant kaybederek, masraf ederek aynı müracaatta bulunmayacaklar. Heves ettikleri takdirde kendilerinin bulunduğu temas ortamda bilgisayar ve telefonlarıyla bu müracaatlarını yapabilecekler. Bu bire bir başlangıçtır. Bunun arkasından ayrıksı adımlarımız gelecek. İnşallah planladığımız mesai ‘Ekincilik Cepte’ programını yılbaşına yetiştirmeye çalışıyoruz. İnşallah onu bile yılbaşına yetiştireceğiz” dedi.

“Gençlerimize ve hanımlara müteveccih adına birlikte programlarımız ve projelerimiz var”

Sözleşmeli üretimle hem ekinci hem da alıcı haklarını koruyucu tıpkı mücahede yürüttüklerini belirten Pakdil, “Seçkin ikisini bire bir alanda değerlendiren ve kimsenin hakkının kaybolmayacağı benzeri yapının oluşturulması için çalışıyoruz. Kırsal bizim üzere koskocaman. Muş nüfusunun yüzdelik 50’sinin üzerindeki konvansiyon kırsalda tarımla uğraşıyor. Bittabi insanlarımız burada bahtiyar olmalılar. Bu nüfusun kırsalda yaşaması noktasında gençlerimize ve hanımlara yönelik adına dahi programlarımız ve projelerimiz var. İnşallah bunu da sağladığımızda insanlarımız daha çok şehre gitmekten vazgeçecekler ve oturdukları yerde bahtiyar aynı şekilde rustik faaliyetlerine, ekimlerine devam edecekler. Muş, ovasıyla akarsu kaynaklarıyla yetişkin bire bir il. İnşallah bu artımlı fena hâlde topraklarda henüz çok kitap koymak amacıyla hep alay malay mücahede içerisinde olacağız” ifadelerini kullandı.

“Çiftçilerimiz eksinler kim ülkemiz güçlensin”

DÜRÜST Tümen Muş Milletvekili Mehmet Emniyetli Şimşek bile bu sene ekincilik noktasında çoğalan aynı sene yaşandığını belirterek, “Bakan Yardımcımız Pakdil ve Valimizin eşliğinde valilikte ayrımsız güruh gerçekleştirdik. Muş’ta bu yıl Ekincilik ve Orman İl Müdürümüzün verdiği rakamlara bakarak 400 kesir bin titrem buğday ve kısaca 97 bin ton arpa üretimi yapılmış. Bugünde bir toprak günü için buradayız. Rabbim artağanlık versin, rabbim çiftçilerimize tefessüh vermesin. Onlar eksinler ki mevki güçlensin. Bu pandemi şurası gösterdi kim; dünyanın sunu iyice üretimi tarımdır” diye konuştu.

Tiryaki Ana Ortaklık Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise Tiryaki Agro adına 4 kıta, 11 ülkede cıvıltı gösteren besin ve ekincilik şirketi olduklarını belirtti. Ayrımlı coğrafyalarda 6 milyon dekarlık tarım arazisi işlettiklerini Kaydeden Tiryakioğlu, şöyle konuştu:

“5 milyon tonluk hacme ve 2.5 bilyon dolarlık ciroya eş bire bir firmayız. Acun genelinde 6 binden fazla çalışanımız var. 56 ülkeden kaynaklama yapıyor, 21 limanda etkili adına ruh gösteriyoruz. 7 lokasyonda de 25 üretim tesisimiz var. Bugün dahi açık ovasıyla Türkiye’nin önde gelen tarım şehirlerinden birinde; Muş’tayız. Muş, Türkiye’birlikte dirlik gösterdiğimiz en muhteşem yerlerin başında geliyor. Burada TİGEM bünyesindeki sunma balaban hususi tarım işletmelerinden biri olan kısaca 60 bin dekar alanı Yıldız Alparslan Ekincilik İşletmesi kendisine işliyor, yetiştirdiğimiz ürünlerle hem Muş hem mutluluk ekonomisine yardım sağlıyoruz. 2018 yılında TİGEM’den işletmesini devraldığımız bu eşsiz topraklarda tohumluk buğday, gün çiçeği ve şeker hastalığı pancarı üretiyoruz. Muş’ta elde ettiğimiz tohumların, ilkin Gün Doğusu illerimiz görünmek üzere, devlet geneline dağıtımını yaparak, tarıma bindi veriyor, yıllık ortalama 18 bin tonluk tohum satışıyla 24 bin çiftçiye ulaşıyoruz. 4 sene kabilinden güdük bire bir sürede, yaklaşık 60 bin dekarlık alandan elde edilen 30 milyon TL’lik geliri, 200 milyon TL envestisman yaparak 7 misli artırdık. Hasadımızın hepimiz amacıyla fazlalaşan olmasını ve bu bereketin umum ülkemize yayılmasını rica ediyorum.”

Yapılan konuşmaların arkası sıra biçerdöver direksiyonuna güzeşte Nazır Yardımcısı Pakdil, günebakan hasadı yaptı. Hasadın peşi sıra çiftçilerle bire bir araya gelen Pakdil, onlarla dostane etti.

Share: