Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısındaki kilise yangınında 41 dirilik öldü (2)

Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında meydan düz ayrımsız kilisede sâdır yangında 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Mısır Çingene Kilisesinden yapılan bağlanmış açıklamada, Kahire’nin batısındaki kilisede coşkunluk çıktığı tabir edildi.

Açıklamada, yangında 41 kişinin öldüğü, 14 kişinin yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

Mısır resmi ajansı MENA ise Giza’daki bir kilisede sâdır yangında ilk belirlemelere göre 55 kişinin yaralandığını ve ölenlerin olduğunu duyurdu.

Ekiplerin çalışmaları sürüyor

Kilisenin çevresini düzenlilik kordonuyla kapatan itfaiye aracı ekipleri yangını arama altına almaya ve söndürmeye çalışıyor.

Keyif Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar yaptığı açıklamada, olay mahalline 30 ambulansın gönderme edildiğini belirtti.

Abdulgaffar, 55 kişinin çevredeki hastanelere kaldırıldığını ve birey kayıplarının sayısını belirlemeye çalıştıklarını aktardı.

Esenlik Bakanlığı Sözcüsü antrparantez Giza ve Kahire’deki hastanelerde tedarik durumunun yükseltildiğini vurguladı.

Mısır Reisicumhur Sisi’den talimat

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ise yaptığı kayıtlı açıklamada, “Giza vilayetindeki Umum-Munira Kilisesi’nde meydana gelen kederli kazaya ilgilendiren gelişmeleri yakından izleme ettiğini; ilgili kül celal gelgel ve kuruluşlarına mukteza tedbirlerin alınması talimatı verdiğini” belirtti.

Sisi antrparantez, olayla ivedilikle ilgilenilmesi ve yaralılara tüm sağlık hizmetlerinin sağlanması talimatı verdiğini aktardı.Share: