Milli Eğitim Bakanı Özer, “Sülale Okulu Tanıtım Programı”nda konuştu Açıklaması

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, bakanlıkça 7 ilde pilot kendisine muteber Familya Okulu Projesi’ni, içeriğini çokça henüz uzun uzadıya zaman bakımından 81 ile duyurmak istediklerini ve 2022 yılı sonuna büyüklüğünde 1 milyon aileye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca Koy Kongre Merkezinde planlı “Ocak Okulu Lansman Programı”nda mütekellim Özer, çabucak akademik namına kalburüstü değil kültürü, sanatı ve değerlerini içselleştirmiş, dünyaya ayrımlı şeyler söyleyen nesiller semirtmek istediklerini dile getirdi.

Özer, bu bağlamda vakit kaybetmeden eğitim çağındaki çocukların kalifiye yetişek almalarını sağlamadıklarını, ayrımsız zamanda Hayat Boyu Öğrenme Umumi Müdürlüğüne merbut Umum Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüleri üzerinden bile yetişkinlerin yetişek almaları ve daima şahsi gelişimlerini tavlandırmak amacıyla eğitim programları geliştirdiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 26 Ekim’da başlattıkları “Kütüphanesiz Ekol Kalmasın” projesiyle 2 ayda 16 bin 361 kütüphane açtıklarını ve 2021 sonu bakımından kütüphanesi olmayan okulun kalmadığını aktaran Özer, kütüphanelerdeki 28 milyon olan mektup sayısını 70 milyona yükselttiklerini, 2022’nin sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 100 milyona çıkaracaklarını, böylece öğrenci başına sakıt kitap sayısının 7 olacağını kaydetti.

Bu sene bili müzakere merkezlerinde, olgun danışma, matematik ve İngilizce yaz okulları açtıklarını anımsatan Özer, Türkiye’nin tamlık noktalarındaki kütüphaneleri ebeveynlerin dahi geleceği şekilde dizayn ederek hizmete sunduklarını söyledi.

Ekol öncesi yetişek seferberliği başlattıklarını üstelik hatırlatan Özer, okul öncesi eğitimin, eğitimde vesile eşitliği ve bire bir zamanda öğrencilerin elan nitelikli terbiye alması, hemhal, hemdert ve diğerkam olması, husus bağımlılığı ve suça temayül gibi özellikleri taşımaması için çokça balaban katkılar sunan tıpkı yetişek türü olduğunu anlatım etti.

Bakan Özer, ekol öncesi eğitimin terbiye ekonomistlerinin tanımlamasıyla “uzun vadeli getirisi yer faziletli amma envestisman maliyeti en düşük eğitim bilimi politikası” olduğunu aktararak, şu bilgileri paylaştı:

“3 yaştaki yüzdelik 14 olan okullaşma oranını yüzde 50’ye, 4 yaştaki yüzdelik 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e, 5 yaştaki yüzdelik 78 olan okullaşma oranını yüzdelik 100’e çıkartmak üzere yekpare Türkiye’üstelik 3 bin eskimemiş anaokulu ve 40 bin eskimemiş esas sınıfı açmak üzere yola giden olduk. Şu anne kadar 10 kamer gibi güdük sürede 1110 bağımsız milletvekili anaokulunu, 10 bin eskimemiş asıl sınıfını hizmete açtık. Bu ülkede yüzdelik 78 olan 5 yaştaki okullaşma oranlarını yüzdelik 93’e çıkartmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 3 bin anaokuluyla ait planlama de çok liyakatli ayrımsız şekilde devam ediyor. Hatta bir sürprizimiz de olacak. 3 bini katbekat aşacağız. Bire Bir Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ilkokulda, ortaokulda, lisede, yükseköğretim alanında OECD ülkelerinin 1950’li yıllarda sağladığı okullaşma oranlarına zahir 70 sene gecikmeyle ulaşmışsak, tıpkısı şeyi ekol öncesi eğitimde sağlayacağız.”

“2023 yılının sonuna büyüklüğünde tamlık okullarımızı Çevre Dostu Ekol yapacağız”

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer, martta başlattıkları “Belde Dostu 1000 Okul Projesi” kapsamında, çevreye duyarlı ve şuurlu füru yetiştirme hedefiyle tekmil ilçelerden aynı okul seçtiklerini anlattı.

Okullarda devir enerji sistemlerinden baran suyu çokluk ünitelerine, yemekhane ve kantindeki örgensel atıkların dönüştürülmesine, sıfır atık kütüphaneye kadar parçalanmamış alanlarda örnekleri sisteme entegre ettiklerini kaydeden Özer, bu okulları bölgelerinde mevcut başka okullara numunelik teşkil etmesi amacıyla mekân dostu sistemlerle donattıklarını belirtti. Özer, “2023 yılının sonuna kadar mecmu okullarımızı Mekân Dostu Okul yapacağız.” dedi.

Eğitimden ayrımsız şekilde ayrı küsurat kadınları esasen eğitimle buluşturmak ve ayakları üstünde durabilmeleri için yetişek imkanlarını yetiştirmek amacıyla “Nerede kalmıştık?” eğitim seferberliğini başlattıklarını anımsatan Özer, yetişkinlerin 4 yılda liseyi itmam şartını iyileştirdiklerini ve 2 yılda bitirme imkanı getirdiklerini, sonunda on binlerce kadının eğitimlerini tamamladığını söyledi.

“Odağımız ailenin tekrar bozuk kültürel kodlarıyla barışmasını uydurmak”

Bugün üstelik Hanay Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün desteğiyle tayyareci uygulaması İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Adana, Şanlıurfa ve Erzurum’bile başlayan Aile Okulu’nun tanıtımını yaptıklarını belirten Özer, şöyle bitmeme etti:

“Ailelerimize yapışık, onlara bir ekol hizmeti veren, unuttuğumuz değerleri ailelere tekrar hatırlatan, karı iletişiminin tıkanan kanallarını aşmalarında onlara delalet fail, çocuklarıyla iletişimlerini yine kurmak üzere kullanılmamış yaklaşımlarla onları desteklemeye etkin, benzeri zamanda kültürel, aktöresel değerlerimizin bile yine hatırlatıldığı ve yeryüzü önemlisi üstünde cemiyet yerine durmamız gereken amma elden bizim gençlerimizi, çocuklarımızı değil birlik acun gençlerini zılgıt eden internet bağımlılığının getirmiş olduğu maliyetleri tekrar düşünmemizi mucip aynı ev okulu eğitimi mensur ettik. İçerisinde 10 ayrımlı başlık var, ilk yardımından mekân bilincine kadar. Amma esas odağımız ailenin gine bozuk kültürel kodlarıyla barışmasını ve birleşmesini ulaşmak. Çünkü benzeri toplum, aileyi kaybederek seçme şeyini kaybeder. İşte o kültürel mirasın tevarüsü, uygarlık inşası dediğimiz her şeyin başlangıç noktası kadınlar ve ailemiz. Onun için Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı namına kudretli bire bir şekilde 7 ilde pilotlamış olduğumuz projeyi, içeriğini çok elan genişleterek zaman bakımından 81 ilimize duyurmak istiyoruz. Hedefimiz, 2022 yılı sonu bakımından 1milyon aileye ulaşabilmek.”

Salonda, projede bu hedefe ulaşmanın kabil olmadığını düşünenlerin bulunduğunu dile getiren Özer, “Tığ hangi söylediysek yaptık. Allah’a şükür. Onun amacıyla Milli Terbiye Bakanı olarak gine umum süreçlerin takipçisi olacağım. El eğitim merkezlerinizin imkanlarını henüz gani noktaya taşıyacağız ama hepimiz seferber olacağız. Ailelerimize dokunacağız, hemhal olacağız. Projenin hayırlara açar olmasını diliyorum.” diye sözlerini tamamladı.

Projeyle tahminî 50 bin veli ve 1170 mürebbi yetişek aldı

Mart 2022’bile hazırlanan ve eğitimlere başlanan Eş Okulu Projesi kapsamında, “Aile Okulu Mürebbi Eğitimi Bakım İçi Eğitim Kursu”, “Ev Okulu Mürebbi Eğitimi Yaygın Eğitim Kursu” ve “Karı Okulu Eğitimi (Velilere Müteveccih) Yaygın Eğitim Kursu” oluşmak amacıyla 3 ayrımlı yetişek planlandı.

Yıl içerisinde planlanan Familya Okulu Eğitici Eğitimi Hizmet İçi Terbiye Kurslarından üçü Erzurum, Sazak ve İzmir’da gerçekleştirildi.

Familya Okulu’nda eğiticilere, 4’er saat “sosyal ve duygusal teknik gelişimi”, “karı içi iletişim becerileri”, “böğür ilişkileri”, “şuurlu ve emniyetli teknoloji kullanımı”, “çatışma ve stres yönetimi”, “sağtöresel gelişim” ve “sağlıklı beslenme ve fiziksel etkinlik”, 2’şer saat “tabiiyet” doğmak üzere hep 30 saat yetişek verildi.

Veliler ise Ocak Okulu’nda 6’şar saat “sosyal ve duygusal maharet gelişimi”, “aile içi bildirişim becerileri”, “böğür ilişkileri”, “bilinçli ve emniyetli uygulayım bilimi kullanımı” ve “patırtı ve stres yönetimi”, 4’er saat “bağımlılık”, “ahlaki gelişim” ve “zinde tagaddi ve fiziksel etkinlik”, 2’şer saat üstelik “değerlendirme ve yorum” oluşmak amacıyla toplamda 44 saat eğitim aldı.

Eş Okulu Projesi kapsamında 1170 eğiticiye ve tahminî 50 bin veliye terbiye verildi.

Öte yandan, kurs programına “kasaba koruma bilinci” ve “sıhhi imdat eğitimi” başlıkları da eklendi.

Share: