MHP’nin Sivas mitingi

MHP Genel Başkanı Şevket Bahçeli, “Gizleyecek hiçbir şeyimiz bulunmayan. Utanacağımız sıkılacağımız tek muamele ağımız üstelik bulunmayan. Zira biz haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Jale benzin içmedik ki karnımız ağrısın.” dedi.

Bahçeli, partisince Sivas Cumhuriyet Meydanı’nda planlı mitingde, âşık rahmetlik Aşıramento Veysel’in “Anlatamam derdimi tasasız insana, dert çekmeyen ağrı kıymetin bilemez.” sözlerini hatırlatarak, dertlerinin aygın olmadığını söyledi.

Derdi veren Allah’ın şifasını da vereceğini vurgulayan Bahçeli, “Ancak bizim derdimiz, dert ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve emir haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin bağımsızlık haysiyetinin müdafaasıdır. Ilgi ediniz, 103 sene önce Türk milletine yakasız mintan biçenlerin kalıntıları değişik kılık ve maskelerle yeniden karşımızdadır. Mandacılar bire bir yol henüz harekete geçmişlerdir. Yabancıların esaretine ve ferman erliğine heves eden devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Ant değişse de oyun aynıdır, senaryo aynıdır, alçaklığın şeklinde ve şemasında fark görülmemiştir.” diye niteleyerek konuştu.

Bahçeli, zalimler ve işbirlikçilerinin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanına engel olamadığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Istiklal ve hürriyet davamıza kan doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e kadar binbir felaketi göğüsleyen, çilelerin gövdesinden nurlu topu kabilinden doğan yurt ve kavim sevgisine beis veremediler. Ne yapsalar boştu, zira istiklal Türk milletinin kaderiydi, kavliydi. Geçmişten ders almamış olacaklar kim yeniden şanslarını deniyorlar. Dahi taşeron kendisine bildik isimleri kullanıyorlar. Anne manasından koparılmış demokrasi, ünsiyet ve özgürlük kavramlarıyla içtimai dirlik ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor, milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek amacıyla aldangıç kuruyorlar. 103 sene evvel Sivas Kongresi’ni sakatlamak üzere kapan kuranların mirasçıları kargaşa çıksın diye çırpınıyor. Hangi var ki Hafik’in pehlivanlığını unutuyorlar. Gemerek’in ve Koyulhisar’ın iyi sesini hafife alıyorlar. Divriği’nin demir nefesini göremiyorlar. Zara’nın hukuk çemberini, Kangal’ın cesaretini anlamıyorlar. Bahçesi bağıyla Suşehri’ni, aşırtı yatağı Şarkışla’yı, ünüyle nam salmış Gürün’ü, Kelkit Vadisi’yle kenetlenmiş Akıncılar’ı, tarihi derinliğiyle Altınyayla’yı tanımıyorlar. Doğanşar’ın sevdasını, Gölova’nın seslenişini, İmranlı’nın dik duruşunu, Ulaş’ın kartal bakışını, Yıldızeli’nin kaynaşan sularını bulunmayan sayıyorlar.”

Sivas’ın, “nankörlerle hesaplaşmak için dolaşma saydığını” ifade eden Bahçeli, “yalan ve iftirayı çığır edinmiş siyasi çürümüşlere haddini bellemek için sabrettiğini” belirterek, “Demin sizlere soruyorum, cevabınızı çokça faziletli sesle istihbar etmek istiyorum, 2023 yılına hazır mısınız? Zilleti bu aziz millete reva görenlerle mücadeleye var mısınız? Türkiye’nin önünü fark etmek için uyuşma ortamında olan 6’lı masaya hesap soracak mısınız? Meze veriyor musunuz?” dedi.

Bahçeli, alandakilerin olur demesi üstüne, şöyle bitmeme etti:

“Size yakışan budur. Bu evetler zalimlere, zillete düşenlere acı bir tokattır. Aşkın söze icap bulunmayan, Sivas’ın haykırışı seçkin şeye bedeldir. İradeniz çok şükür önümüzü aydınlatıyor, şevkimizi aydınlatıyor. 2023 yılında adayımız galiba, kararımız nettir. 1,5 yıldır kararsızlık içinde kıvrananlar varsın masalara beniz sürsünler. Varsın birbirlerine kazık atıp dursunlar. Kimin aday olacağını tespit etmek üzere düşmanlarından şehadetname arayışına koyulsunlar.”

“Tığ hangi yapacağımızı biliyoruz, ne söyleyeceğimizin bilincindeyiz.” diyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Milletimize elbet bir gelecek vadettiğimiz bedihi ortadadır. Gizleyecek tek şeyimiz namevcut. Utanacağımız sıkılacağımız tek ahzüita ağımız de yok. Çünkü biz haktan yanayız, halktan yanayız, hakikatten tarafız. Sivas’ın Amasya’nın, Çorum’un, Tokat’ın, Yozgat’ın yanındayız. Çiğ benzin içmedik kim karnımız ağrısın. Zillete start etmedik kim istikametimiz sapsın. Namerde el açmadık kim yüzümüz kızarsın. İhanete tamam demedik ki yükümüz ağırlaşsın. Lacerem görünüyorsak oyuz. Hangi demişsek onun ardındayız.”

(Sürecek)

Share: