Mevsimlik işçi öğrencilerin iri başarısı: Biri ünsiyet fakültesini kazandı, ötekisi Türkiye ikincisi oldu

Şanlıurfa’dan Elazığ’a mevsimsel iştirakçi yerine çalışmaya gelen Selma Söylemez ile İlknur Sümer kendileri kadar ortaöğretim ve üniversite hayali kuran öğrencilere başarıları ile örnek oldu. Mevsimlik işçi olarak print koşullarda müteharrik ve çadırda kalan Selma ünsiyet fakültesini kazanırken İlknur ise Liseye Intikal Sınavında Türkiye ikincisi oldu.

Şanlıurfa’dan Elazığ’a aileleriyle alay malay sezonluk iştirakçi yerine çalışmaya gelen 18 yaşındaki Selma Söylemez ile 13 yaşındaki İlknur Sümer, akranlarına kat sayı oluyor. Sıra 2 bin dönümlük domates tarlasında çalışan ve abes zamanlarında kaldıkları çadırda ders müteharrik Selma ile İlknur, nazik tıpkısı başarıya imza attı. Yıllardır aileleriyle birlikte atlatmak mücadelesi veren Selma, hukuk fakültesini kazanırken İlknur ise LGS’da Türkiye ikincisi oldu. Selma ile İlknur ise bugünlerde sınavlarda liyakatli oldukları topraklarda aileleri ile domates tarlasında çalışıp okul harçlıklarını çıkarmaya çalışıyor.

“Arkadaşlarımdan henüz geride kalmıştım, 2 intaç çalışmam gerekiyordu”

Ünsiyet fakültesini iktisap serüvenini anlatan Selma Söylemez, “12. sınıfta sınava tıpkısı tedbir süreci oluyor. Benim arkadaşlarım bu sürece haziran ayında önceden, ego teşrinievvel ayında çalışmadan dönebilmiştim ve o zaman başlayabilmiştim. Ama ben bunun farkındaydım. Zira tığ dört yıldır çalışmaya geliyoruz. 11. sınıfta arkadaşlarımdan daha kafasız dahi kalmamak üzere daha çok çalışıyordum. Onlar 5 saat çalışıyorsa ego 10 saat çalışıyordum. Zira onların gökçe yazın çalışabileceğini benim ise çalışamayacağımın farkındaydım. 12. sınıfta okula tekrar gittiğimde bile güya 11. sınıfta çalışmamışım gibi bilgilerim gitmiş gine arkadaşlarımdan elan geride kalmıştım. 2 ikmal çalışmam gerekiyordu. 7 kardeşli bire bir ailede yaşıyorum. Babaannem ve amcam dahi bizimle yaşıyor. Toplam 11 kişinin yaşadığı aynı evdeyim. Aile daim çokça gürültülüydü çalışabilmem üzere ya sabahlamam gerekiyordu evet dahi sabahleyin saat 5’te uyanmam gerekiyordu. İki metodu de uyguluyordum gâh günler sabah saat 5’te uyanıp sınama çözüyordum, ara sıra zamanlarda sabahlıyordum” dedi.

“Harçlığımı benim kendim çıkarmam geçişsiz”

Zat harçlığını kazandığını aktaran Söylemez, “Babam sadece ego olsam harçlık gönderebilir amma benim dışımda 6 çıngı henüz kardeşim var, hepsini okutması ve eğitmesi gerekiyor. Tabi bana harçlık göndermede zorlanıyor. O yüzden benim yazın buraya gelip çalışmam gerekiyor. Harçlığımı benim kendim çıkarmam geçişsiz. Gayrı zamanlarda çokça yoğun duruma düşüyoruz. Eğer ego ünsiyet fakültesini kazanmasaydım, eğitim bilimi anlamında bir sükse elde etmeseydim, ailemle sürekli buraya gelmeye devam edecektim. Çünkü bize apayrı yerden mal gelmiyor. Sonsuz kendimiz çalışıp kazanmamız gerekiyor. Benim bu yoldan sıyrılabilmem amacıyla zat yolumu kendim çizmem ve kendi ayaklarımın üzerinde durmam gerekiyordu. Yani çalışıp hususiyet fakültesini kazanmam gerekiyordu” diye konuştu.

“Burada çalışıp hususiyet fakültesini kazanarak başarıya ulaştım”

Kendine garaz koyduğunu dile getiren Söylemez, “Maksat koymuştum ünsiyet fakültesini kazanacağım, hedefimi gerçekleştirdiğim üzere çok mutluyum. Şu zaman gelip burada çalışıyorum ve haddinden fazla zorlanıyorum. Sıcağın altında muttasıl çalışıyoruz ter döküyoruz. Ama kimseye kadın olmamak amacıyla çalışmayı yeğleme ederim. Peki ben burada fiilen ülfet fakültesini kazanarak başarıya ulaştım. Benim gibi burada başarıya ulaşan arkadaşlarım var. İlknur’da LGS’de Türkiye İkincisi oldu, o bile haddinden fazla zor koşullarda bu başarıyı elde etti. Maddesel açıdan çok zorlanıyoruz. Buraya gelip çalışmamıza karşın ara sıra yetmiyor. Zira ailelerimiz çok cıvıl cıvıl 6 veya 7 kardeşli aileleriz. Celal büyüklerimizden bize bu konuda destek verirlerse bizi çok mutlu boy bos ve sevindirir. Umarım sesimizi duygulu ve bize havari olurlar” şeklinde konuştu. – ELAZIĞShare: