Meteoroloji’den Doğu Karadeniz’deki 4 İl İçin Akva Yağmur Uyarısı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de ferda üzere akva yağmur beklendiğini duyurdu. Hava Bilgisi’den yapılan açıklamada dört devlet amacıyla “Sel, taşma, saika, heyelan, domestik meşgul yağışı, kısa mütemadi fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir” uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, Doğu Karadeniz kıyılarındaki illerde yarın için akva yağmur uyarısında bulundu. Hava Bilgisi’den yapılan izah şöyle:

“Yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak, erte (Ahzüita) sabahleyin geçmiş saatlerden itibaren Şark Karadeniz kıyılarında görülecek bora ve gök patırtılı boğanak yağışların, Giresun’un şark, Trabzon’un günindi ve şark ilçelerinde akva (25-60 kg/metrekare), Rize çevrelerinde çokça kuvvetli ve keder (60-110 kg/metrekare),  Artvin’in bucak kesimlerinde düzlük vadi begayet (110 kg/metrekare beden) olması beklendiğinden dominant, taşkın, sebep, göçü, domestik dolu yağışı, gücük süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara alın dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Share: