Mersin’deki Orman Yangınlarında Soğutma Çalışmaları Sürüyor. Komutan Seçer:  “Umum İmkanlarımızla Başından Beri Bölgedeyiz”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, soğutma çalışmalarının devam ettiği Gülnar ve Silifke ilçelerindeki orman yangını bölgelerinde vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Nahiye halkının acısını paylaşan Başkan Seçer, icraat karşı üstelik yetkililerden bilgelik aldı. Belediyenin eksiksiz imkanlarıyla yangının başında beri bölgede olduklarını söyleyen Komutan Seçer, “Sahadaki arkadaşlarımız cansiperane ve yiğitçe çalışıyorlar, teşekkürname ediyoruz. Ellerine, emeklerine esenlik. Cemi Mersin Ağacı’imize esbak olsun dileklerimi iletiyorum, yaralılara evgin şifalar diliyorum. Çalışanların emeğine, yüreğine sağlık” dedi.

Söndürme ve soğutma çalışmaları yakından izleme eden Komutan Vahap Seçer, Gülnar Büyükeceli’dahi başlayan ve Silifke Yeşilovacık’a kadar inen yangın bölgesine her an incelemelerde bulundu, yetkililerden vukuf aldı.

Başbuğ Seçer, geçmiş adına, Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne, oradan üstelik Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi’ne geçerek hem çalışmaları inceledi hem vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

BÜYÜKŞEHİR, MECMU EKİPLERİNİ HAVZA İÇİN SEFERBER ETTİ

Sazak Büyükşehir Belediyesi, mecmu ekipleri ile seferber olduğu ateş bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. AFAD, Orman Kesim Müdürlüğü, güvenlik güçleri ve belde illerden gelen bindi itfaiye ekipleri, ateş söndürme çalışmalarına bitmeme ediyor. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı marifetiyle kestirmece 6 kamer ilk köpük tankı aparatı takılarak bu zümre yangınlarda hararet söndürme aracına dönüşen Mersin genelindeki TOMA’lardan da hararet ile mücadelede faydalanıldı.

Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla bölgeye gönderilen duraksız aş damı TIR’ını üstelik gezen Başbuğ Seçer, ‘1 Aldatmak 1 Çorba’ aracının bulunduğu bölgede da incelemelerde bulundu. Güven güçlerine, sağlık ekiplerine ve itfaiye erlerine kolaylıklar dileyen Seçer, elan sonra yangından bölümsel namına etkilenen Pinepark Otel’e geçti ve esbak olsun dileğinde bulundu.

Silifke Hırmanlı’üstelik meydan düz AFAD’ın Faal Eş Güdüm Merkezi’ni de görüşme fail Komutan Seçer, Yeşilovacık’ta dahi vatandaşlarla aynı araya geldi. Seçer, akıbet olarak bile Gülnar Büyükeceli’üstelik saha kayran Orman İşletme Müdürlüğü Büyükeceli Cuşuhuruş İlk Engelleme Ekibi binasında, Mersin Valisi Ulvi Hamza Güreşçi, Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Veysel Tiryaki ile bire bir araya geldi.

“YANGININ YERLEŞİM YERLERİNE SIÇRAMAMASI İÇİN FAIK BİR HIZ GÖSTERİLDİ”

Başbuğ Seçer, Gülnar’üstelik coşkunluk ile ilgilendiren son durum hakkında açıklamalarda bulunarak, “Geçen sene birlikte bu tabloyla karşı karşıya kalmıştık. Hep birimler kendi alanlarında, sorumluk alanlarına müdahale ediyorlar. Ama sıkıntı alanımız sıfır yerlere da bizler belediyeler kendisine katkı sunmaya çalışıyoruz. Yerleşim yerleri ve köyler belediyelerin sıklet alanları. Orman yangınının bu yerlere sıçramaması üzere arkadaşlarımız yüksek hiz harcama ediyorlar. Esbak sabah başlayan ateş, akşam saatlerinden bilahare rüzgarın bile etkisiyle şiddetlendi. 11 ülke ve ilçeden gelen sağlamlaştırma ekipler, belediyemizin ve Orman Umumi Müdürlüğü’nün çalışmalarına ulama sundular. Bu çalışmalar sabaha kadar devam etti ve halen birlikte devam ediyor”dedi.

“RÜZGARIN ESİŞ YÖNÜ VE ŞİDDETİ SÜRECİ ETKİLİYOR”

Coşkunluk bölgesinde sabah saatlerinden bu yana incelemelerde bulunduklarını anlatan Başkan Seçer,şöyle bitmeme etti:

“Cuşiş bölgesindeyiz. Sabahtan bu yana yaptığım incelemelerde gördüğüm, Hırmanlı Mahallemiz nazik aynı od atlatmış. Cuşuhuruş, yerleşim yerine kadar mevrut, ancak itfaiyenin üstün gayreti yangının evlere sıçramasını önlemiş. Yangının huruç noktası, şu anda nükleer santral inşaatının de sürdüğü vadi olan Büyükeceli. Büyükeceli’nin yerleşme yerinin alelacele kıyısına büyüklüğünde ilerleyici coşkunluk, tekrar orada birlikte alınan önlemler ve üstün çabalarla konutlara sıçramamış. Yeniden bu bölgede önemli bir bekçi, Yeşilovacık Büyükeceli arasında Pinepark adında balaban tıpkısı otel var. Orayı de inceledim, banal çok iri benzeri kızdırma atlatılmış. Ekipler hem alarga hem karadan yangını taharri altına almaya çalışıyorlar. Soğutma çalışmaları bitmeme ediyor. Fakat, rüzgarın esiş yönüne kapalı olarak, üzücü da alnaç değiştiriyor ve sıçrama ihtimali çokça yüksek oluyor.”

Başbuğ Seçer, yangına müdahale esnasında yaralanan personele üstelik esbak olsun dileklerini ileterek, “Bazı personeller yaralandı. Yaralanan personellere acil şifalar diliyorum. Bittabi adam hayatı kaybolmadı amma ‘can kaybı yok’ diyemeyiz. Çünkü ağaç birlikte benzeri hareketli, içindeki börtü böcek, hayvan bilimi dahi değme biri birer canlı. Dolayısıyla üzüntü donör tıpkı boyut” dedi.

“BÜTÜN MERSİN’İMİZE GEÇMİŞ OLSUN”

Yangının rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü ve yayıldığını tamlayan Başkan Seçer, sonuç namına şunları söyledi:

“Mersin, orman bölgesi ve sıcak ayrımsız havza. Dolayısıyla cuşiş ihtimalinin haddinden fazla erdemli olduğu bölgelerin başında geliyor. Cuşiş birlikte kısaca 26 bin dönümlük bir alanda meydana geliyor. Bütün Sazak’imize esbak olsun dileklerimi iletiyorum.”



Share: