Mersin’deki orman yangınlarına müdahale sürüyor

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesine tutkun Karadere mevkiinde dün sabah saatlerinde başlayan daha sonraları Silifke ilçesine tutkun Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde engelleme sürüyor.

Sazak’in Gülnar ve Silifke ilçesinde sâdır orman yangınına engelleme ikinci gününde birlikte sürüyor. Dün şeb saatlerinde hararet zımnında Mersin Ağacı- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 güç tahliye edilmişti. Yangına, şeb düşün ve uçuş dizgeli 3 helikopter ve karadan ekiplerle engelleme etmişti.

Bugün sabahleyin saatlerinde Mersin Ağacı Valiliği orman yangını dolayısıyla geçici olarak trafiğe kapatılan Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın etkin olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler dahi sönüm çalışmalarına destek veriyor. Çalışmalara düzlük ekiplerinin birlikte AFAD, UMKE, bitirmiş ve vatandaşlar üstelik bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik için kesildi.

Şu anda da 850 personel arazözler, hareket makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, 20 civarında TOMA da yangına destek veriyor.

Büyükeceli’bile 450 vatandaş tahliye edildi. Ayrıca tekrar Silifke Hırmanlı’dahi 20 hane ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü boşaltma edildi Posta üzerinde tekrar tıpkı tatil tesisi boşaltma edildi. Dedeler Mahallesi’nin de 20 konutluk benzeri Acarlı mezrasında 50 yurttaş boşaltma edildi. Toplamda birlikte 790 yurttaş boşaltma edildi. Hane yerine üstelik 185 konut, 118 birlikte yine tatil köyündeki hane gelmek üzere 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: