Mersin’de martir polis memuru Sedat Gezer için cenaze töreni düzenlendi

Mersin’dahi polisevine yönelik yıldırı saldırısında martir sakıt polis memuru Sedat Gezer üzere cenaze töreni düzenlendi.

İki bala babası Gezer’in (48) cenazesi, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki işlemlerin ardından törenin yapılacağı İl Güvenlik Müdürlüğü bahçesine getirildi.

Törene katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Mersin Ağacı Valisi Ulu Hamza Güreşçi, şehidin annesi Nafiye ve eşi Medine Gezer ile yakınlarına başsağlığı diledi.

Bakan Aristokrat, şehidin arı geçmişinin okunmasının arkası sıra yaptığı konuşmada, “benzeri sınav dünyasında” bulunulduğunu söyledi.

İyi ile kötünün, akla yatkın ile yanlışın olduğu “aynı imtihan dünyasında” bulunduklarını anlatan Soylu, “Tevazuyla kibrin, makamla hiçliğin, hepimiz tıpkı sınav dünyasındayız. Acısını hissediyoruz ama sizin büyüklüğünde anlayabilmemiz tür değil. İstediğimiz şudur; şüheda tepesi yersiz değil. Sedat kardeşimiz, sizin eşiniz, babanız, kardeşiniz, evladınız, kendisini ülkesine, milletine, bayrağına adamış, kendisini bayrağına, İlayı Kelimetullah’a ve Ezan-ı Muhammediye adamış, şehitliği ayrımsız alay, düğün günü adına görmüş bu ülkenin şehitler tepesindeki kahramanlarımız.” diye konuştu.

Şehit Sedat Gezer’in nazik bir kahramanlığın altına imza attığını dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Alışılagelen sivil kıyafetleriyle, alçakça arkasındaki bombalarla ve silahlarla sözde oradaki polisevine kalmaya geliyormuş izlenimiyle gizlice, haince, kalleşçe sıkışan benzeri terör örgütünün, daha çok hiçbir yerde esamesi okunmayan bir terör örgütünün yapabileceği derecede kalleşçe tıpkısı eylemle yüz yüze kaldı. Ama kahramanlıkları şudur; cesaretleri, mesleklerine olan o balaban sahabiyetleri ve aynı teröriste elbette pazar edeceği anlayışını anında ortaya koyan kabiliyettir. Şurası bilmenizi isterim; Sedat kardeşimizin seçkin devir zihnimizde olacak işsiz şudur, o balaban tıpkı katliamın Abdülkadir kardeşimize ve oradaki polisler ve bekçilerle beraber engellemiştir. Benzeri polisin yapabileceği arz şişman görevi, milletin canını, malını kurtarabilmek için kendini feda etmiştir. Tığ buna inanıyoruz. O alp, minnetle, şükranla ve nazikâne tanınmayan ediyoruz. Siz nazik bire bir ailenin evlatlarısınız. Türk Polis Güçleri Teşkilatı, jandarmamız, Mehmetçiğimiz tam düzenlilik güçlerimiz büyük ayrımsız ailedir. Bu ülkenin namusuna, bu ülkenin birliğine ve beraberliğine yönelen adı hangi olursa olsun, ne terör örgütü, ne terör örgütünün siyasal odağı ergin iğrenç başkaları, gazeteci diyerek tanımlanmış teröristler, hangi olursa olsun, hangi ortaya konulursa konulsun bilmenizi isterim kim şu anda kamer ayan bayrağa sarılı sevgili Sedat kardeşim, şuradaki polis arkadaşlarım, polis teşkilatı ve bilcümle kahraman güvenlik güçlerimiz seninle, birlik şehitlerimizin kanını yerde bırakmamıştır. Ama burada bir ayrı fenomen var. Sen özlük yerini, özlük kanını yerde bırakmayacak büyüklüğünde külhanbeyi ve alp tıpkısı adamsın. Tanrı rahmet eylesin. Cenab-ı Tanrı bize dahi şehitlik talih etsin, inşallah. Başımız iyi olsun.”

Soylu konuşmasının peşi sıra Sedat Gezer ve bütün şüheda amacıyla dua etti.

Törenin arkası sıra Nazır Aristokrat ve ayrıksı yetkililer ile meslektaşları, şehidin cenazesini Muğdat Camisi’hangi götürülmesi için omuzlarında cenaze aracına taşıdı.

İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ın de müzakere yaptığı törene, Güven Umumi Müdürü Mehmet Denizköpüğü, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Adana İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ve şehidin meslektaşları bile katıldı.

Mersin’bile iki kadın terörist marifetiyle cemaziyelevvel akşam saatlerinde polisevine planlı saldırıda polis güçleri memuru Sedat Gezer şehit olmuş, bire bir polis güçleri üstelik yaralanmıştı. Mermi huruç eden aynı yurttaş ile yüksekten atlayan iki kişinin yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren teröristler, üzerlerindeki patlayıcıyı infilak ettirmeleri sonucu ölmüştü.Share: