Mersin’de çıkan orman yangını ile mücadele edilirken ayrımsız yanda de yaralar sarılıyor

Mersin Gülnar’da meydana mevrut yangınla savaşım 29 helikopter, 11 tayyare, 138 arazöz, 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile devam ederken tıpkısı yandan bile yaralar sarılıyor.

Sazak’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde geçkin sabahleyin saatlerinde sâdır orman yangınına müdahale çalışmaları devam ediyor. Yangınla uğraş Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Güven Umumi Müdürlüğü, Açıkgöz Umumi Komutanlığı, itfaiye aracı ve yer illerden bütün 29 helikopter, 11 tayyare, 138 arazöz, 15 yoldüzler, 25 TOMA ve 850 personel ile sürüyor. Coşkunluk söndürme çalışmaları Türkiye Kıyamet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Müdahale Planı çerçevesinde yürütülüyor.

Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavisi hastanede devam ediyor

Bölgedeki çalışmalara destek yüklemek üzere, Adana ve Niğde İl AFAD’dan birer ekip ile Müteharrik Koordinasyon Tırı görevlendirildi. Esenlik Müdürlüğünden; 9 ambulans, 2 UMKE timi ile toplam 37 sağlık personeli görevlendirmesi yapıldı. Yangından etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavilerine hastanelerde bitmeme ediliyor. Açıkgöz Komutanlığından 250 personel güvenlik ve tahliye çalışmalarını gerçekleştiriyor. Gülnar ve Silifke ilçelerinde toplanmış 184 hane, 2 site, 2 otel, 1025 vatandaş tahliye edildi. Boşaltma olan vatandaşların olasılı barınma ihtiyacı üzere toplamda 843 yabanlık tahaffuz tesisi planlaması yapıldı. Boşaltma olan 41 vatandaşa Büyükeceli Ortaokulunda psikososyal destek hizmeti sunuldu. Türk Kızılay eliyle 400 şahsiyet ısıdam aşındırmak, 500 nefis ikramlık gereç ve 400 akarsu Büyükeceli Ortaokuluna irsal edildi. Akşam Ezanı yemeği amacıyla 500 yabanlık hamam aşındırmak ve 150 kişilik azık dağıtımı yapıldı. Çevre illerden 17 TOMA, 12 arazöz, 9 su tankeri ve 2 dozer hararet bölgesine görevlendirildi. Akkuyu AŞ’den; 1 itfaiye aracı, 18 akarsu tankeri, 40 personel çalışmalara destek veriyor. Sabit ve GSM danışma yerine 5 kadro tespit ve düzeltme amacıyla olay durumunda çalışmalara bitmeme ediyor.

Bölgede tedbir amaçlı elektrikler kesildi

Ekiplerin bölgede tehlikesiz şekilde çalışabilmesi üzere tedbiren elektrikler kesildi. Kesintilerden Büyükeceli, Koçaşlı ve Yanışlı mahallelerinde toplam 15 trafo ve 884 abone etkilendi. Kıyamet Beis Tespit Grubu ve Afet Hasar Tayin Grubunca bölgede icraat başlatılmıştır. Silifke ilçesi Akçakıl talih D-400 Karayolu Antalya istikameti gidiş yolu güvenlik üzere kapatıldı. Inanma Müdürlüğünden 90 personel sahada fariza yapıyor. Alınan tedbirler çerçevesinde hararet, şu zaman bakımından iskân yerlerini yıldırma etmiyor. – ANKARAShare: