Mersin haberi | Vekil Acılı, Mersin Ağacı Yatısız Hizmet ve Çalışkan Hayat Merkezinin açılışına katıldı

Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Bahir Yanık, Türkiye’nin, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine taraf vermeye, çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirtti.

Bakan Kederli, Mersin Içe Yöneliklik Nehari Bakım Rehabilitasyon ve Ocak Müşavere Merkezini müzakere etti.

Eğitim gören ayrıntılar ve aileleriyle dostça fail Izdıraplı, gösterilerini izlediği çocuklara ihsan dağıttı.

Üzüntülü, sonrasında Mezitli ilçesinde yapımı tamamlanan Gündüzlü Bakım ve Çalışkan Hayat Merkezinin açım törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında dünyada doğurganlık hızının düştüğünü ve dirim süresinin uzadığını dile getiren Izdıraplı, nüfus yaşlanmasının koskocaman bir gündem olduğunu söyledi.

Kederli, Türkiye’birlikte 2021 sonu itibarıyla 65 gözyaşı ve beden nüfusun oranının yüzde 9,7’e ulaştığına vurgu yaparak, “Şahıs projeksiyonuna baktığımızda 2050’e geldiğimizde toplumumuzda gelişigüzel 5 kişiden biri 65 yaş ve üzerine ulaşacağı civar görülüyor. Yaşanan değişim ve dönüşümler bizleri kullanılmamış politikalar üretmeye, hizmet politikaları geliştirmeye ilişkin kılıyor. Buğulanmış nüfusun artması, bakım hizmetlerinde kapasite ve ongunluk artışını gerektiriyor. Toplumsal hizmet ağlarımızı etken ve fonksiyonel benzeri şekilde dönüştürme zorunluluğumuzsa mübrem ayrımsız hal almış durumda.” diyerek konuştu.

Sosyal hizmetler alanında muvaffakiyet oranı faziletkâr benzeri proses yürüttüklerini rapor eden Üzüntülü, kuruluşlarda bakıma ihtiyacı olan yaşlılara uzun devamlı bakım hizmeti, özlük evinde yaşamını sürmek isteyenler için birlikte evde hizmet, gündüzlü bakım hizmeti ve keyif hizmeti desteği kabil farklı seçenekler sunduklarını belirtti.

Huzurevleri ve bakım merkezlerinde 27 binden fazla vatandaşa bakım veriliyor

Vekil Izdıraplı, tamlık toplumsal politikaların odağında ailenin yer aldığına dikkati çekerek, ” Bala, avrat, mânialı, yaşlı veya toplumsal yardıma gerekseme duyan vatandaşlarımızın şartları şayet ailelerinin birlikte kalmaya müsaitse, hizmetimizi aileyi desteklemeye çevrilmiş adına üretiyoruz. 500 bini çok özürlü ve buğulu vatandaşımızın ailelerine evde hizmet ödemesi yapıyoruz.” dedi.

Ailesinin birlikte bakım vermenin gibi olmadığı yaşlıların bünye bakımına alındığını yineleyen Izdıraplı, “Türkiye’nin ciharıyek yanına münteşir huzurevlerimiz, buğulanmış bakım ve rehabilitasyon merkezlerimiz ve buğulu hayat evlerimizle büyüklerimize hizmet veriyoruz. Zaman bakımından kestirmece 37 bin kapasiteli 449 huzurevi ile buğulu hizmet ve rehabilitasyon merkezimizde tahminî 27 bini aşkın büyüğümüze bakım veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“6 tayyareci Nehari Bakım ve Faal Yaşam Merkezi kuracağız”

Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Üzüntülü, yaşlıların toplumsal ilişkilerini zenginleştirerek dirim kalitelerini arttırmak amacıyla “Nehari Hizmet ve Faal Dirim Merkezleri Modeli”ni yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, modelin anadan görme eş yapısının korunmasını bile destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği hareket birliğiyle “Türkiye’deki Mülteciler İçin Mali Müzaheret Programı” kapsamında “Sunu Kırılgan Gruptaki Türk Vatandaşları ile Geçici Dulda ve Arsıulusal Himaye Altındaki Kişilerin Sosyal Hizmetlere Erişiminin Arttırılması Projesi”ni (SOHEP) başlattıklarını belirten Izdıraplı, şöyle devam etti:

“Bu projeyle bala, kadın, engelli ve buğulanmış erler özellikle oluşmak amacıyla hem Türk vatandaşlarına hem da eğreti ve arsıulusal koruma altındaki bireylere yönelik yardımcı ve önleyici hizmetlerin iyileştirilmesini amaçlıyoruz. Bu proje kapsamında, Adana, Sazak, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye illerimizde vatandaşlarımıza ve eğreti esirgeme altındaki bireylere hizmet veren 6 uçman Yatısız Hizmet ve Etken Yaşam Merkezi kuracağız. Bu merkezler aracılığıyla yaşlılarımıza günce bakım, enformasyon, el birliği, rehabilitasyon hizmetleri ile evde hizmet desteğini de ayrıca sunmuş olacağız. Mersin’üstelik özellikle mülteci misafirlerimizin yoğunluğunu dikkate aldığımızda bu merkezimizin bile inşallah burada çokça güzelce hizmetlere şalter olacağını ümit ediyoruz. Nehari Hizmet ve Deli Dolu Yaşam Merkezi ile hedefimiz, yaşlılarımızın ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine akla yatkın, nitelikli ve ücretsiz bakım sunmak. Proje kapsamında hayata geçirilen Nehari Hizmet ve Hareketli Dirim Merkezleri’nin, bakanlığımızın sürdürülebilir asıl hizmet birimlerinden birisi olmasını planlıyor ve bu amaca müteveccih çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Acılı, Gündüzlü Bakım ve Deli Dolu Yaşam Merkezi’nin önceki örneğini Sazak’de açıyor olmaktan bahtiyarlık duyduklarını tabir ederek, “Bizler tecrübeli yaşlılarımızın duasıyla ayakta duran, onların gölgesinde dinlenen, büyüklerinden aldığı nasihatlerle geleceğine yön veren, çalışan, üreten tıpkı Türkiye olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Sazak Valisi Mürtefi Hamza Pehlivan da yatırımların, vatandaşların dirim standartlarını yükseltmek üzere yapıldığını vurgulayarak, “Şu zaman itibariyle ilimiz genelinde 650 proje bitmeme etmekte. Bunların dahi mali değeri 63 bilyon liralık civarında. Bunlar içerisinde olan ve zaman açılışı yapılan hakeza anlamlı hizmetlere, vatandaşlarımız vasıtasıyla ayrı bire bir derece atfediliyor.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra Bakan Yanık, Vali Güreşçi ve gayrı ilgililer açılışını yaptıkları merkezde incelemelerde bulundu.

Share: