MEMLUK, yer yağı fiyatı tahminini yukarı taraflı revize etti

KUL Enerji Meşveret İdaresi(EIA)’nin “Ağustos 2022 Gücük Çağ Enerji Görünümü Raporu”nda, bu sene için Brent türü kaba petrolün sayı farkı varil fiyatının 104,78 dolar olacağı tahmin edildi. Bu misil orak ayı ayı raporunda 104,05 dolardı.

Raporda, Günindi Teksas türü (WTI) incelmemiş petrolün varil fiyatının da bu yıl üzere 98,71 dolar olacağı öngörüldü. WTI’nın varil fiyatı orak ayı ayında 98,79 dolar namına hesap edilmişti.

Gelecek yıl ise Brent türü tor petrolün varil fiyatının 95,13 dolar, WTI türü incelmemiş petrolün varil fiyatının ise 89,13 dolar olması bekleniyor.

Raporda, piyasalarda artan belirsizliğe belen edilerek, bu belirsizliklerin Rusya-Ukrayna Savaşı, AB yaptırımlarının Acımasız petrol üretimine etkisi, OPEC+ grubunun üretim kararları, KUL yer yağı ve gaz üretiminin çoğalma hızıyla ilişik olduğu rapor edildi.

KUL’nin kabak petrol üretiminde yükseliş öngörüsü

Rapora bakarak, MEMLUK’de günlük ortalama kabak yer yağı üretiminin bu sene tahminî 11 milyon 860 bin varil olması bekleniyor. Sabık sene bu cirim, tahminî 11 milyon 190 bin varil kendisine kayıtlara geçmişti.

Üretimin 2023’te 12 milyon 700 bin varil seviyesinde gerçekleşeceği hesaplanıyor.

OPEC’in günlük ham petrol üretiminin ise bu yılın ikinci yarısında geçmiş yarıya bakarak 150 bin varil artarak tahminî 28 milyon 340 bin varile ulaşacağı, yılın tamamında 28 milyon 470 bin varil, gelecek sene ise 29 milyon 40 bin varil olacağı anlayış ediliyor.

Irak’ın yer yağı üretiminde artma

 

Küresel ekonominin resesyona girmesi petrol fiyatlarını baskılayabilir

 

Rus petrolünün akışının durması fiyatları hareketlendirdi

 

Share: