Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur, Samsun’da konuştu: (2)

Icra Vekili Çekicilik: “Içtimai Bölük Projesi’ne 2 milyona mümasil canlı başvurdu”

SAMSUN – Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Hava, Toplumsal Basamak Projesine 2 milyona mümasil gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Doğru Kent Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin tam şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; model ve 17 ilçede yavaş tıpkı katılımla gerçekleşti. Nazır Gurur toplantıda Samsun’de 4 bin 400 konutluk içtimai ev projesine şu ana kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen yurttaş kalmayacak”

Mümasil zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden yekpare vatandaşların 2023 yılında bakir yapılan evlerine gireceklerini anlatım fail Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, “Tığ kamu afetlerde vatandaşımızın yanı sıra olduk. Tüm ilgililer kıran alanına aceleten anbean vatandaşın yarasını sardık. Ayrımsız taraftan üzülürken, kullanılmamış şehirlerin, dirim alanlarının inşası için benzeri hedefi ortaya koyduk. Antalya’bile hararet imdi 3. bölüm evlerin inşası için çalışmaları başlattık. Yaşanan bilcümle afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan hâkim sonrası dükkanları konfirmasyon ettik. Bozkurt Abana kabilinden ilçelerde bölük inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’da Kastamonu’birlikte, Antalya’dahi, Muğla’de yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, doğrulama edeceğiz. Birçoğunun birlikte evlerini konfirmasyon ettik” dedi.

“Sosyal Basamak Projesine 2 milyona mail canlı başvurdu”

Gençlerin Toplumsal Basamak Projesine ilgisinden bahseden Icra Vekili Gaye Alım, “Projeyle ait tuhaf benzeri özdek namevcut, karışıklık olmadığını üstelik yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler şüphesiz matlup?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona mümasil başvuru yaparak en net cevabı vermiştir. Nedeniyle burada aynı çekinti namevcut. Biz toplumun bilcümle kesimlerine ve dirimsel gruplarına yönelik bir proje açıkladık. Bire Bir kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimum ücretle dahi çalışsa, eve giren biricik gelir minimal ecir bile olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu miktar tek şekilde değişmeyecek. Zımnında bu gelir gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise vazifeli maaşlarının artım oranına bakarak artış yapılacak. Ancak geçen sene memurlarımıza yüzde 80’e yakın zam yaptık ancak TOKİ’den verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzde 80 artarken tığ borcunu yüzdelik 25 artırdık. Tığ değme ahit milletimizin yanında olduk. Bu projede ki kasıt filhakika sosyal büyüklük anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Doğrusu milletimiz dahi balaban ayrımsız teveccüh gösterdi” diye niteleyerek konuştu.

“Kira ve bölük fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile hane ve kira fiyatlarının üştüğüne değinen Icra Vekili Alım, “Icar ve bölük fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar şüphesiz düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzdelik 25 sınırlama konuldu. Zımnında biz bu manada de ihtiyaçlara bakarak akım ettik, etmeye üstelik bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu.

Toplumsal Hane Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere kuşkusuz başlayacağı sorusuna bile yanıt veren Meram Kurum, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla müntesip adamakıllı yeknesak var elimizde. Bugün Samsun’üstelik Atakum ve Canik’te kim toplumsal konutlarla ilişkin kavil yapılmadı. Çünkü arazide kim problemlerden ortalık. Onlar Kıyamet Mahallesi’nde ki konutları takanak. Konutlardan 2 ay sonraları 3 ay sonra bitenler var. Kadem kadem bitecek. Orayı aldığında ve evine neredeyse girdiğinde kesim yapılacak. Yani tığ bilcümle vatandaşımızın lehine debi ettik.”

Share: