Mehmet Rustu Tiryaki: “Parlamentonun İşleyişine Dair Bilcümle Ahkâm Bulunmayan Sayılarak Burada Yoklama Yapıldı ve Demin Semra Güzel’in Milletvekilliğini…

HDP Batman Mebus Mehmet Ruştu Tiryaki, HDP Diyarbakır Saylav Semra Domuzuna’in milletvekilliğinin düşürülmek istenmesine ilişik, “Hukukun yoklamaya ilişkin genel ilkelerini, milletvekillerinin devamsızlığına ilişik umumi ilkelerin tamamını yok saydınız. Canınız istediği üzere tıpkı siyasal kararla Umumi Kurul’birlikte yoklama yaptınız. Böyle ayrımsız yetkiniz namevcut. Ancak belli sayıda milletvekili size müracaat yapmış olsaydı ayrımsız istimzaç yapabilirdiniz. Tereddütte düşmediğiniz halde Genel Kurul’dahi istimzaç yaptınız. Bu bariz Kanunuesasi’nın ihlalidir, bu degaje İç Tüzüğün ihlalidir. Umarım Esas Mahkemesi bu hukuksuzluğa derbent vermez. İç Nizamname bulunmayan sayılarak, Kanunuesasi namevcut sayılarak, parlamentonun işleyişine dayalı bilcümle hükümler bulunmayan sayılarak burada yoklama yapıldı ve demincek Semra Iyice’in milletvekilliğini buna dayanarak düşürmeye çalışıyorsunuz. Sedir Komutan Vekilinin yoklama yapması aynı zamanda tıpkı hakkın kötüye kullanılmasıdır” dedi.

HDP Diyarbakır Mebus Semra Sunturlu’in 2022 yılında beşi Haziran ayında oluşmak amacıyla Genel Kurul’un şeş birleşimine özürsüz yahut müsaadesiz katılmaması cihetiyle Sunturlu üzerine zaman TBMM Başkanlığı tezkeresi görüşüldü. Semra Pir’in milletvekilliğinin düşürülmesi üzere yapılacak oylama betik görüşmelerinin tamamlanmasından 24 saat sonra yapılacak. Evire Çevire’in milletvekilliğinin düşmesi amacıyla TBMM Umumi Oturmuş’nda 301 düşünce aranacak.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki, Fena Hâlde’in savunmasını boşaltmak üzere saraka aldı. 2 saatlik ayrımsız defans fail Tiryaki, kısaca şunları söyledi:

“TBMM’NİN YERYÜZÜ ÇALIŞKAN MİLLETVEKİLLERİNDEN SEMRA GÜZEL’İN VEKİLLİĞİNİ DEVAMSIZLIK NEDENİYLE AZALTMAK İSTİYORSUNUZ”

“Aslında Semra Iyicene’in savunma yapmasını gerektiren tek fiili olduğunu düşünmüyorum. Parlamentonun en faal milletvekillerinden birisinin milletvekilliğini Sedir çalışmalarına katılmadığı amacıyla kesmek istiyorsunuz. 273 soru önergesi vermiş, çok sayıda yasa teklifi vermiş. Ahit ettikten sonradan esenlik mazeretiyle ayrımsız daha Divan’e gelmeyen milletvekillerinin olduğu, yemin töreninden sonraları benzeri daha Divan kürsüsünü kullanmayan milletvekillerinin olduğu Türkiye Balaban Kavim Meclisi’nin arz canlı milletvekillerinden Semra Güzelce’in vekilliğini süreksizlik dolayısıyla hafifletmek istiyorsunuz.

8 Karı 2022 saat 19.47’bile Süper Vukuf ünlü internet sitesinde tıpkısı paragraf yayınlandı. Adı güzeşte internet sitesinde soruşturmanın gizliliği ilkesine muhalif yerine yalnızca anket dosyasında olan, sadece soruşturma dosyasını inceleme yetkisi olan savcı ve yarkurul üyelerinin dışında hiç kimsenin hikmet sahibi olamayacağız, mahremiyet kararı olan aynı dosyayla ilişkin vukuf ve belgeler bu internet sitesinde yayınlandı. İnternet sitesinin yayınladığı fotoğraflar yalnızca memur jandarma birimi, soruşturma savcılığı, anayasa komisyonunun elinde bulunuyordu. Dosyalarda mahremiyet kararları vardı, bu fotoğrafları fakat belirsiz bilgilere iktiran hakkı olanlar ulaşabilirdi. Zımnında fakat bu bilgilere ulaşma yetkisi olan biri yahut birileri yoluyla basına servis edildi.

“ÇOK SAYIDA KİŞİ TARAFINDAN BİR LİNÇ KAMPANYASI BAŞLATILDI”

Semra Güzelce bundan iki dönüş sonradan, 10 Eş tarihinde bu resimlerle ilişik basına benzeri izah yaptı ve bu açıklamada ‘İktidar eliyle basına servis edilen bazı fotoğraflar konusunda toplumsal medyada ve televizyonlarda hakkımda başlatılan karalama ve linç kampanyasıyla ait kamuoyunu bilgilendirmek isterim’ demişti. Bu fotoğrafın yayınlanmasıyla birlikte adeta düğmeye kısık gibi görgüsüz ayrımsız Meclis komisyonu çalışması namına nitelendirilemeyecek aynı proses işletildi, yaşanan süreci şöyle özetleyebiliriz: Bundan yedi yılı çok müddet evvel, 2014 yılında ‘çözüm süreci’ namına adlandırılan bire bir süreçte çekildiği belirtilen, 2017 yılından beridir güvenlik birimlerinin ve cumhuriyet savcılıklarının elinde olan fotoğrafların basına servis edilmesi ve 8 Aile 2022 haset akşam ezanı saat 19.47’birlikte fotoğrafların yayınlanmasıyla Semra Iyice üzerine aralarında AKP ve MHP’li milletvekillerinin ve hükümet üyelerinin da olduğu haddinden fazla sayıda dirilik vasıtasıyla bir linç kampanyası başlatıldı.

Resimlerin sosyal medyada yayımlanmasından dört çevrim sonraları, 12 Aile 2022 günü, Türkiye Iri Millet Meclisi Kanunuesasi ve Hak Komisyonunun üyelerinden oturmuş Karma Encümen Başkanı, neredeyse bütünü bunlardan haddinden fazla geçmiş Komisyona vasıl ve görüşülmeyi muntazır çok sayıda mebus hakkındaki bin 200’ü çok dosya arasından, resimlerin meydan aldığı (3/1843) çevrilmiş dosya ile boydak resimlerin vadi aldığı dosyayı dokunulmazlığın kaldırılması üzere kandırma edici bulmadığı üzere olsa lüzumlu tıpkı gizli tanığın, itirafçının beyanının saha aldığı (3/665) mahdut dosyayı ahbaplık etmek için Karma Alt Kurul üyelerini 20 Sülale 2022 Perşembe haset saat 11.00’de yani on iki çevrim sonra toplantıya çağırdı. Katışık Komisyon, 20 Aile günü saat 11.00’de toplandı.

Sosyal iletişim araçları paylaşımlarıyla Semra Adamakıllı’i tasavvur gösteren, dolayısıyla tarafsızlığını kaybetmiş Encümen üyelerinin birlikte zarfında düz aldığı Encümen üyelerinin teklifiyle, dosyaları andırmak için ayrımsız Tedarik Komisyonu oluşturmasına karar verildi. Tedbir Komisyonu, aynı aktarılma, 20 Ocak 2022 haset toplantıya çağırıldı. 20 Eş 2022 haset saat 17.00’üstelik Tedarik Komisyonu toplandı, Komisyonun görev dağılımı yapıldı, Semra Domuzuna’den benzeri zaman savunma istendi, 28 Karı 2022 tarihine kadar kayıtlı defans yapması üzere müddet verildi, benzeri sonraki toplantının 31 Ev 2022 haset yapılmasına, gelirse Semra Evire Çevire’in bu tarihte aday defans yapabileceğine karar verildi. Önceleri değişmeyen verildiği biçimde, 31 Familya haset Tedarik Komisyonu 2’nci Toplantısı’nı yaptı. Karşı Divan tarihinin genişlik balaban linç kampanyalarından biri başlatılan ve adeta yargısız infaz edilen Semra Fena Hâlde mukayyet defans göndermedi, namzet savunma üzere bile Komisyona gelmedi. bu arada, Tedbir Komisyonu Başkanı, Hazırlık Komisyonunda benzeri meydanlık değişmeyen oluşturulmadığı halde, doğrudan doğruya Karma Komisyondaki tartışmalar hakkında 2 araştırma yaptı. Birincisi, Semra Domuzuna’in gelişigüzel ışık çektirdiği Volkan Bora’nın âdeta Semra Güzel’le ayrımsız dönemde Şanlıurfa Harran Üniversitesinde öğrenci olup olmadığını YÖK’e sordu.

“SEMRA GÜZEL’LE İLGİLİ BİR DOSYADAKİ YEGÂNE İDDİA, GİZLİ TANIĞIN KURDUĞU CÜMLELERDEN İBARET”

2 Küçük Ay 2022 tarihinde, Ankara Milletvekilimiz sevgili Çımbar Kerestecioğlu, Semra Iyice’i muhafaza etmek için Komite toplantısına katıldı. Tıpkısı saylav namına, tıpkı avukat olarak değil; tıpkı avrat, benzeri insan yerine namzet savunmasını yaptı. Esasen paylaştığı şeyleri, Semra’nın hikayesini, bu ülkedeki kadınların hikayesini, Kürt kadınlarının hikayesini anlattı çünkü Cımbar Vekilimiz üstelik Semra Domuzuna’in savunmaya ihtiyacı olmadığını çok iyi biliyordu. Tartışmalar sonucunda 2 Gücük Ay 2022 tarihinde yani Komisyonun oluşturulmasından on üç çevrim bilahare fikir çokluğuyla temas iki hülasa amacıyla birlikte Semra Güzelce’in dokunulmazlığının kaldırılmasının Kompozit Komisyona öneri edilmesine karar verildi. Temel ve Türe Komisyonları Üyelerinden Yerleşmiş Kompozit Yarkurul 17 Gücük Ay 2022 tarihinde toplandı; AKP, MHP, CHP ve İYİ Partinin Yarkurul üyesi olan vekillerinin oylarıyla Semra Fena Hâlde’in dokunulmazlığının kaldırılmasının Türkiye Nazik Kavim Meclisine öneri edilmesine karar verildi. 1 Mart 2022 tarihinde dahi çokça tarihi aynı günde Türkiye Büyük Kavim Meclisinde yapılan oylamayla sevgili Semra Sunturlu’in dokunulmazlığı kaldırıldı. Semra Iyice’in ivedili kendisine, hızlıca milletvekilliği görevinin sona ermesinden önceki dokunulmazlığının kaldırılmasını gerektirecek ayrımsız illet var mıydı? Bizce yoktu. Semra Güzelce’le ait bire bir dosyadaki biricik sav, adsız sansız tanığın kurduğu cümlelerden ibaret. İşin yaslı tarafı, Tedbir Komisyonu Başkanı serbest bu cümlelerden oluşan bu muamma tanık beyanıyla ilişik adına ayrımsız anlatım sundu bize yani kanaatlerini sundu.

“CANINIZ İSTEDİĞİ İÇİN BİR SİYASİ KARARLA UMUMI KURUL’DA SORMA YAPTINIZ”

Hukukun yoklamaya ilişkin genel ilkelerini, milletvekillerinin devamsızlığına ait genel ilkelerin tamamını namevcut saydınız. Canınız istediği üzere ayrımsız politik kararla Genel Kurul’bile yoklama yaptınız. Böyle bir yetkiniz namevcut. Ancak anlaşılan sayıda saylav size başvuru yapmış olsaydı benzeri istimzaç yapabilirdiniz. Tereddütte düşmediğiniz halde Genel Kurul’birlikte sorma yaptınız. Bu peyda Esas’nın ihlalidir, bu belirgin İç Tüzüğün ihlalidir. Umarım Esas Mahkemesi bu hukuksuzluğa derbent vermez. İç Tüzük namevcut sayılarak, Kanunuesasi namevcut sayılarak, parlamentonun işleyişine dayalı hep ahkâm yok sayılarak burada sorma yapıldı ve deminden Semra Pir’in milletvekilliğini buna dayanarak düşürmeye çalışıyorsunuz. Divan Başbuğ Vekilinin sorma yapması ayrımsız zamanda aynı hakkın kötüye kullanılmasıdır.

Suç örgütü liderleriyle albümü olanlar amacıyla tek küçümseme kurmazken, bunu yadırgamazken o fotoğrafların sahibini bire bir alp adına nitelendirirken Semra Iyicene’in sevdiği kişiyle olan resmi üzerinden ayrımsız linç kampanyası yürüttünüz. Semra Iyicene cezaevine gitseydi zaman milletvekilliği devam edecekti. Semra Güzel sokağa çıkmadığı amacıyla duygusal güvenliği tehdidi yaşadığı amacıyla vekilliğini azaltmak istiyorsunuz. Aslında Semra Iyicene ne cezaevine atılmadı diye niteleyerek cezalandırmak istiyorsunuz. Bu devamsızlığın tespitinin amacı Semra Güzelce’in parlamentonun üyesi adına gelip burada mesai yürütmesi değildi. Böyle ayrımsız derdiniz, kaygınız namevcut.

“SEMRA GÜZEL’İN VEKİLLİĞİNİN DÜŞÜRÜLMESİNİN BU ÜLKEYE HİÇBİR YARARI OLMAYACAKTIR”

Semra Fena Hâlde’in vekilliğinin düşürülmesi evet birlikte düşürülmemesinin bugün bu parlamentoya katacağı hiçbir ulama yok. Zaten Semra Adamakıllı’in dokunulmazlığını kaldırdınız. Amacınıza ulaştınız dokunulmazlığını kaldırdınız, Semra Sunturlu’i gözaltına aldırdınız, tutuklandı ve yargılamasına başlandı. Eski günde önceki duruşması gerçekleştirildi. Dolayısıyla bu saatten sonra Semra Güzelce’in vekilliğinin düşürülmesinin bu ülkeye tek yararı olmayacaktır. Elden yasama kurulu benzeri üyesinin elan vekilliğinin sonlandırılmasına değişmeyen verecektir. Şeş aydan bir iki tıpkısı müddet kalmışken, hiçbir esbabımucibe yokken tüzel namına hiçbir gayeye hizmet etmeyecekken bugün Semra Sunturlu’in vekilliğinin düşürülmesi için düşünce kullanmamanızı istiyoruz.”

Share: