Mehmet Demirkol’dan Fatih Terim’e atıf: Buna Meclis Edebiyatı’nda ‘Fahriye’ deniliyor

Galatasaray ve A Milli Topluluk ile tarihi başarılar hareketli Fatih Terim’in kariyerini ve hayatını konu düzlük belgesel, Netflix’te yayınlandı. Gösterime girdiğinden bu yana izleyicileri ikiye bölen yapım üzere gazeteci ve spor yorumcusu Mehmet Demirkol, Socrates ünlü YouTube kanalında açıklamalarda bulundu.

“İŞİM OLMASA BIRAKIRDIM”

Mehmet Demirkol belgesele ilişik yaptığı yorumda, “Ağız Ağıza ahit kaybı. İşim olmasa bırakırdım. Şöyle benzeri boyut var, bu tıpkısı dokümanter değil. Fatih öğretmen aynı mektup yazmış. Kendisini sevenlere, Galatasaraylılara, alçalma edenlere, Floransalılara bire bir tezkere yazmış. ‘Adana’dan çıktım, Türk futbolunun arz gür ustalık direktörü oldum. Floransa’da kahraman oldum. Ben üstelik size hakeza bir kitap yazıyorum’ demiş.” ifadelerini kullandı.

“HOCA KENDİSİNE BİR GÜZELLEME YAZMIŞ”

Belgeselin 15 dakikada bitebileceğini tamlayan Demirkol, “Dört saat olmasına ister bulunmayan. Bu tıpkı belgesel değil, bu ayrımsız övgü. Güzelleme yani. Başkaca övgü birlikte denemez zira kendi kendisine yapıyor. Buna Meclis Edebiyatı’nda ‘Fahriye’ deniliyor. Yani kendini güzelleme sanatı. Öğretmen namına aynı güzelleme yazmış ve fariğ. Sakıncası var mı? Bulunmayan. Ama bu tıpkısı belgesel mi? Değil. Şiir ergin bu. Neymar’ın belgeseline baktım, babasıyla kavgası üstelik var.” dedi.Share: