Mehabet desteğiyle Siirt fıstığında istihsal alanı 20 yılda 10 bitirme arttı

Siirt’te devletin verdiği destekle fıstık istihsal alanında 20 yılda 10 hatim artma sağlandı.

İl ekonomisine majör ekleme derece sağlayan Siirt fıstığında, eylül ayının ortalarına doğru başlanacak hasadın heyecanı yaşanıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan 20 şahsiyet grup, hasat öncesi fıstık bahçelerinde rekolte tutum çalışması yaptı.

Devlet desteğiyle 20 yıl geçmiş hayata geçirilen projeler ve ön çiftçisinin üretime yönlendirilmesiyle Siirt’te fıstık üretim alanı 400 bin dekara ulaştı.

Sabık yıl 26 bin 500 ton rekolte

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, AA muhabirine, ara sıra yerlerde ürünün çok gâh yerlerde az olmasına karşın sabık yıla kıyasla daha yüksek ayrımsız rekolte beklentisi zarfında olduklarını söyledi.

Siirt fıstığının ülke ekonomisine katkı sağlayıcı mefret bir zirai işaret olduğunu tamlayan Demirhan, 2002’de 40 bin dekar olan zirai arazinin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Il ve mütenevvi kuruluşların verdiği destekle 400 bin dekarı aştığını kaydetti.

TÜİK’in 2021 verilerine bakarak Siirt fıstığı rekoltesinin 26 bin 500 titrem olduğunu kaydeden Demirhan, “Bu sene memleket genelinde henüz yüksek bire bir ürün alacağımızı, arazide yaptığımız çalışmalar sonucu gözlemlemekteyiz.” dedi.

Erken hasat yapılmaması uyarısı

Üreticilerden mıntıka bazlı şikayetler alındığını, yapılan incelemelerde lokal bazlı sıkıntıların bahar aylarında yaşanan mevsimlik değişikliklerden kaynaklandığını dile getiren Demirhan, şöyle devam etti:

“Nahiye genelinde don ve mahmul görüldü. Bilcümle bu olumsuzluklara rağmen Şanlıurfa, Gaziantep ve Siirt’te fıstık yoğunluğu bulunan. Gaziantep ve Siirt fıstığının avantajlı durumu ihracat kapısının küşade bulunmasıdır. Fıstığa yönelik mahdut dışında pahal benzeri dilek bulunmaktadır. Sabık yıl yaşanan giysi ve yoğun Siirt’in kül genelini kapsamıyor. Yeryüzü majör hedefimiz Siirt fıstığında olanaklı olduğunca münhal yerlerde bahçeleri sulamaya açmaktır. Sulama şartlarını sağlayabilirsek kâin sıska şartlardan 3-4 intaç çok mahsul alabileceğiz. Siirt fıstığında istihsal hedefimiz önümüzdeki yıllarda 100 bin tonu olmak.”

Üreticilere er hasat yapmamaları uyarısında bulunan Demirhan, güvenlik güçlerince alınan tedbirler neticesinde bağlardaki sorunların asgariye indirildiğini aktardı.

Demirhan, kaynak aroma ve dönemine gelmeden fıstığın hasat edilmesinin kalite ve verimini düşüreceğine dikkati çekti.

Tarım ve Orman Müdürlüğü Eş Güdüm ve Zirai Veriler Büro Müdürü Mehmet Seven üstelik fıstık rekoltesini belirlemek amacıyla oluşturulan komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Çalışmaların şekil ve yekpare ilçelerde, temel alınan fıstık bahçelerinde 7 grup yoluyla yapıldığını anlatım fail Dost, şöyle devam etti:

“Beceri ekibimiz görevlendirildi. Cesim ağaçlarda verimi ölçtük. Müracaat kendisine bire bir dikme tayin ediliyor ve elan sonra bu ağaçtaki iz miktarı hesaplanıyor. Bunu bilimsel tekniklerle yapıyoruz. Hesaplamayı yaptıktan bilahare ağaca nokta veriyoruz. Bahçedeki ağaçlar bu şekilde sayılıyor. Böylecene rekoltesini çıkarıyoruz.”

“İyi bire bir rekolte bekliyorum”

Deyr bölgesi üreticilerinden 70 yaşındaki Taceddin Varola dahi bölgeye ve ağaca göre fıstıkta verimin değişiklik gösterdiğini söyledi.

Uzun yıllar üreticilik yaptığını dile getiren Varola, şöyle devam etti:

“Güzeşte yıl dolgunca verim aldık. Bu yıl bölgeye göre istihsal değişiyor. Bazı bölgelerde ağaçlarda iyi verim var ara sıra ağaçlarda bir iki. Hatta bahçemde müşterek iki ağaçtan birinde verim var diğerinde namevcut. Bazen ağaçlar geç olgunlaştı. Esasen birlikte gür ayrımsız rekolte bekliyorum.”

Müstahsil Taceddin Dayanan üstelik emeklerinin karşılığını önümüzdeki günlerde algı olmaktan çevre mutlu olduklarını anlattı.

Fıstığın haddinden fazla sayıda ailenin kesim kaynağı haline geldiğini belirten Dayanan, “Esbak yıllarda kuraklığın verdiği sıkıntıdan ekolojik ortam bu yıl rekolte bölgeye göre değişiyor. Beklentileri karşılayacak.” diye konuştu.

Share: