Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, “Dalavere bilim, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı bir anahtar kadar kullanmaya çalışanların Matbuat İlan Kurumu’nu meram alması bizler amacıyla şaşırtı değil. Unutmayalım ki burada arz büyük zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ait tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaşım etmeli ve güvenilir olduğu günlere gene kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK yoluyla kentteki tıpkısı otelde planlı “Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Mıntıka Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın yerli ve lehçe haberlere ulaşması üzere halkoyu görevi üstlenen yerel gazetelere tavassut hizmetleri kısaltmak amacıyla kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in serencam dönemlerde adının sıkça gündemde kayran almaya başladığını belirten Erkılınç, ekim ayında bir misil elan Meclis’e ati Matbuat Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in şüphesiz şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, serencam yasa teklifi çerçevesinde BİK’in amme kurumu olmasına rağmen değişik zemine çekilerek bir nice tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Üste Basın İlan Kurumu için medyayı yüklülük altına kabul etmek için kurulmuş bakir bir çekicilik imajı çiziliyor. Matbuat İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli benzeri şekilde dağıtılmasıydı. Tahminî 60 yılı fazla sürede, gelişigüzel dönemde düşünüm ve zımni farkı gözetmeksizin vasıtalık hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye üstelik bitmeme edecek. Zaman BİK’in galiba odaklar vasıtasıyla yıpratılmaya çalışılması bizi on paralık dahi şaşırtmıyor. Akıbet 20 yılda Türkiye’nin dâhilen ve haricen kuşatılmaya çalışıldığı seçme dönemde medya kullanışlı tıpkısı aparat olarak göründü. İnanıyorum ki bu kapsam vatanını, ülkesini muhip, halkıyla barışık olan sizleri da olağandan tasalı ediyordur. Dalavere marifet, dezenformasyon ve beşinci branş faaliyetlerinde basınımızı ayrımsız çevirgeç kadar kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu gaye alması bizler için şaşırtı değil. Unutmayalım kim burada yer iri zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ait tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla mücadele etmeli ve emniyetli olduğu günlere gine kavuşmalıdır diye ümit ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının genişlik şişman destekçisidir”

BİK’in görev ve yetkilerinin anlaşılan olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasal değişmeyen alması, iletişim araçları kuruluşlarının cezalandırılmasının beceri kendisine de mevzuat olarak dahi gibi olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Matbuat İlan Kurumu, benzeri cezalandırma kurumu değildir. Türk basınının sunma büyük destekçisidir. Bizler çekicilik yerine basına olan desteğimizi arttırarak devam ettirmenin yollarını arıyoruz. Yerli gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ceza verme yetkisi yoktur. Olmayan ayrımsız yetkinin eyleme dönüşmesi bile türlü değildir. Tığ rastgele gazete veya dergiyi cezalandıramayacağımız kadar ödüllendiremeyiz. Matbuat İlan Kurumu hiçbir gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye niteleyerek konuştu.

“Cemi gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı yıpranmamış bebek hazırlamaktır”

Domestik ceride sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, vakit kaybetmeden basılı yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine işaret fail Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın bildirme heybetli gazeteleri matbu yayınlarının yanı sıra yatırımlarını dijitale birlikte yönlendiriyor. Çünkü büyük ve cebin konulamaz ayrımsız sayısal tahavvül yaşanıyor. Ayakta çalışmamak amacıyla değişim ve dönüşüm kayıt. Kadim kültürümüzün taşıyıcı unsurlarından hattatlar ince süre matbaanın gelişini geciktirdi. Ancak değişim o dönemde da kaçınılmazdı. Bugün dahi bu değişim kaçınılmaz. Hattatlar karşı çıkıyor diyerek matbaanın gelişini çelmek mümkün olamadığı kadar zaman üzere birlikte dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini tığ düşünmüyoruz. Sonuç iki yıl süresince genel ağ haberciliğinin geliştirilmesi, yıpranmamış medya reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde vukuf güvenliği ve siber düzenlilik bilinçlendirme eğitimi, yerel basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve sosyal medya eğitimi antetli eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz parçalanmamış matbuat kuruluşlarının dijitale intikal süreçlerinde kösemenlik ettik. Eksiksiz gayretlerimiz matbuat kuruluşlarımızı eskimemiş bebek hazırlamaktır.”

Yeni yasayla internet siteleri birlikte sürekli iz sayılacak

Erkılınç, ilk teşrin ayında TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Bazen Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin, iletişim araçları ve siyasetin bir kesimi vasıtasıyla bilinçsiz tıpkısı şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çağa kıç uyduran tensikat can alıcı tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla düzenlenen karalama operasyonlarına maatteessüf bazı domestik gazetelerimiz de katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle geçmiş 8 ayda yürütme müdürlüklerimize ilgilendiren taşınır ve emlak ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden çok. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın namına ne koydular? Uymazlık teklifinin basın camiası amacıyla getirdiği bildirme majör yenilik, genel ağ bilim sitelerinin süreli yapıt kapsamına alınmasıdır. Bundan Sonra internet siteleri da süreli iz sayılacak, resmi zar yayımlayacak ve çalışanları basın kartı alabilecekler. Kanun çıktığında resmi car yayınlama hakkı kâin gazetelerimize ait internet sitelerinin tabii müktesep adalet anlamında benzeri ayrıcalığı üstelik olacak. Bura haddinden fazla heybetli. Yani yeni sâdır aynı internet sitesiyle bağlanmış basından internete geçenlerin aralarında aynı farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Kanun çıktıktan sonra bununla ilgili mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Ebubekir Günel de ahit mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek hesabına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek hal üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya müteveccih tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem hisse senedi birliğin gelişmesine katkı sağlayacağını hem birlikte gelecek altın fikirleri dinlemeye kurgu olacağını aktardı.

İlki Bursa’bile gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya şube toprak müdürleriyle evcil gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı kesim toplantısı, istifham karşılık ve öneri bölümüyle bitmeme etti.Share: