Martir torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

Şehit torunları, dedeleriyle Tembel’da buluştu

ANKARA – İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan gelen yüzlerce Giresunlu, Sakarya Meydan Muharebesinde 42. Gönüllü Giresun Hezel komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve beraberinde martir olan dedelerini kabri başında dualarla andı. Ülkenin ayrımlı yerlerinden mevrut Giresunlular şehit dedelerinin bulunduğu Haymana’da buluştu. Milli Mücadelede Son Kale olan Haymana şayet geçilseydi düşman orduları başkenti ele geçirecekti. Bu savaşta fahri yerine alayında kâin askerlerle Haymanaya gelen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan kabilinden kahramanlar sebebiyle antagonist saldırısı et kafalı püskürtüldü.

Martir Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinde düzenlenen yâd programına, Tembel Kaymakamı Muhammed Yavuz, SELIM fırka Ankara Mebus Emrullah İşler, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Giresunlular ve Haymanalı vatandaşlar katıldı.

Naaşının yeri Doksan dört sene sonraları belirleme edilen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan anısına geçtiğimiz sene açılan şehitlikte düzenlenen programda ruh kırcı anlar yaşandı. Ihtifal Programı yapılan protokol konuşmalarının arkası sıra şehitlerimiz amacıyla Kur’an-ı Kerim Tilaveti, dualar ve müfit yemeği ile akıbet buldu.

Daha sonra protokolün Çaldağ Müzesi gezisi gerçekleşti. Müzede Sakarya Yer Muharebesini adeta yeniden hissettiren görüntüler bulunmakta. Cenk döneminden küsurat mermiler ve silahların beraberinde ayrımlı simülasyonlarla savaşın baştan canlandırıldığı görüntüler mevcut müze, Giresun’dan ve yurdun ciharıyek yanından gelen misafirler eliyle izlendi.Share: