Martir Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü şahitlik yılında unutulmadı

Şehit Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü şahitlik yılında unutulmadı

60 Sene önceki şehit kızı tarafından bulunan mezarları başında Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi

Akçakayalı şehit Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş:

“Avdan Dağı’ndaki Palikarya askerleri top atışları ile dedem ve 8 arkadaşını şehit etmişler”

Akçapınar köy sakinlerinden 90 yaşındaki Ahmet Ego:

“Isınmak için mevzide çığlık yakınca Yunan askeri tarafından heyetiyle atışına tutulmuşlar”

BİLECİK – Kurtuluş Savaşı’ndan Yunan askerleri yoluyla 8 silah arkadaşıyla şehit edilen ve kızı aracılığıyla 60 sene ilk mezarı kâin Ahmet Çavuş, şehadetinin 100’inci yılında unutulmadı.

Ahmet Çavuş’un mezarı, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde ‘Dokuz Mezarlar’ mevkiinde 1980’li yıllarda kızı yoluyla bulunmuştu. İlçeye tutkun Akçapınar köyünde ormanlık alanda kâin mevkide Osmaneli Kaymakamlığı, Osmaneli Belediyesi, Akçapınar Karye Muhtarlığı ve Sakarya’nın Pamukova ilçesi Akçakaya köyünde ikamet fail şehit Ahmet Çavuş’un torunu Süleyman Taş ve ailesi tarafından umum şehitlerin hesabına Kur’an-ı Semih okundu, dualar edildi.

“Buradaki askerlerin martir olduğunu bizim büyüklerimiz anlatırdı

Akçapınar Karye’ü sakinlerinden 90 yaşındaki Mürsel Kuş ve Ahmet Ego, bu bölgeye neden ‘Dokuz Mezarlar’ mevkii denildiğini anlattılar. İkiliden Mürsel Kuş, “Burası Akçapınar ve Artağanlık köyleri beyninde bulunan benzeri şehitlik. O zamanki askerler öz imkanlarıyla mevcut olmak için düzlük yapmışlar. Avdan dağındaki Yunan antagonist askerleri bu mevzilerde saklanan Türk askerlerini top atışı ile martir etmişler. Biz büyüklerimizden böyle duyduk” dedi.

“Isınmak amacıyla dağ yakınca Palikarya askeri tarafından heyetiyle atışıyla şehit düşmüşler”

Ahmet Ego, bu bölgenin Kurtuluş Savaşı’ndan müstakbel devriye olduğunu anlatarak, “Burada yatan şehitlerimiz bire bir manga timiymiş. Askerlerimiz burada beklerken babamlardan duyduğumuza göre terbiye yapmaya çıkmışlar baran yağınca zemliğe (mevziiye) giriyorlar orada keder yakıyorlar. Kırıcı yakınca dumanı gören Yunan askeri karşıki dağlardan dumana akla yatkın alamet alıp askerlerimize heyetiyle atıyorlar. Sekiz askerimiz burada martir oluyor tıpkısı askerimizde yanık şekilde Sakarya’nın Geyve İlçesinde kâin hastaneye giderken yolda şehit ergin, bizim bildiğimiz burada yatanlardan şehit askerlerden birinin Akçakaya Köyü’nden Mustafa Çavuş olduğunu biliyoruz, ayrıksı şehitlerimizin kim olduğunu bilmiyoruz” dedi.

“Mustafa çavuşumuz 100 sene evvel vatanını savunurken arkadaşlarıyla gelişigüzel martir olmuşlar”

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal üstelik ihtisas dolu anlar yaşadığını anlatarak, “26 Ağustos haset 9 askerimiz Akçapınar köyünden çıkıyor karşıki dağlarda bulunan Palikarya askerleri ile cenk etmek amacıyla geliyor buralara. Açılan heyetiyle atışı sonrasında birlikte 9 askerimizin martir olduğunu öğrendik. Ama anne az buçuk sonradan burada yatan şehitlerimizden Mustafa Çavuş’un torunu olan Süleyman Taş’tan elan mufassal olarak öğreneceğiz. Burada yatan Mustafa çavuşumuz 100 yıl ilk vatanını savunurken arkadaşlarıyla alay malay martir olmuşlar Burada yatan şehitlerimizin ve cemi şehitlerimizin ruhları zihayat olsun” dedi.

“Burada yatan şehitlerimiz hikayesini rahmetli dedemden çokça yol dinlemişimdir”

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Mecnunca ise, “Vatanımız için, bayrağımız amacıyla ve devletimiz için bu vatana canlarını seve seve feda eden mecmu şehitlerimizin ruhları pürneşe olsun. Burada yatan şehitlerimiz hikayesini rahmetli dedemden çok posta dinlemişimdir. Buralarda daha çok şehitlerimiz vardır. Çünkü buralarda o zamanlar Palikarya askerleri ile bizim askerlerimiz vatanını kavzamak üzere savaşmışlar. Çok tafsilatlı benzeri müddet başlangıçta buraya biraz kere gelmiştim. O zamanlar belediye reisi birlikte değildim. Bugünden sonraları kaymakamımız ve devlet büyüklerimiz ile gelişigüzel halk ele vererek buraya imdi önem vereceğiz. Şehitlerimize uygun tıpkısı vadi yapıp belki burada bundan sonradan programlar dahi düzenleyebiliriz” dedi.

“Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askeri dedem ve arkadaşlarını şehit etmişler”

Akçakayalı Şehit Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş, annesinden dinlediği kadarıyla dedesinin 5 arkadaşıyla birlikten köyden askere gittiğini anlatarak, “1922 yılında leşker oluyor ve müstacelen savaşa katılıyorlar. Afyon Dumlupınar’a gidip birliğe katılıyorlar. Dumlupınar’bile namus Rabıtalı dedemi ve arkadaşlarını kendi memleketlerini korumaları üzere ‘Orada yavaşın’ diye memleketine, buraya gönderiyor. Burada Yunanlılarla savaşırken aşağıda bulunan mevzilere girip savaşıyorlar, ancak havanın yağışlı olması münasebetiyle üşüdükleri üzere kötü yakıyorlar. Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Palikarya askeri dedemlerin bulunduğu yere bütünüyle atmaları sonuncunda dedem ve arkadaşları şehit olmuşlar. Mufassal araştırmalarımız sonuncunda ilk kez 1983 veya 1987 yıllarında burayı bulup şehitliği düzenledik. Bugün Akçapınar köy muhtarımız, Akçapınar karye halkımız ve Pamukovalı hemşerilerimiz ile buraya gelerek dedelerimiz atalarımız ve cümle şehitlerimiz üzere Kur’an-ı Ahi okuduk, dualar ettik. Bu vatanımızın ayrılamaz bütünlüğünü engellemek için canlarını seve, seve veren özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları tüm şehitlerimizin ruhları cıvıl cıvıl olsun” dedi.Share: