Marmara’de palamut bollaştıkça tezgahtaki fiyatı bile düşüyor

Marmara Denizi’nde çok miktarda avlanılan palamudun fiyatı tezgahlardaki fiyatına yansıdı.

Ağlara takılan mübarek miktarda palamutla limana dönen Tekirdağlı balıkçıların yüzü gülüyor. Balıkçıların sandık kasa palamutla kıyıya gelmesi, tezgahları bile şenlendiriyor.

Tanesi güzeşte hafta iriliğine göre 80-90 liradan satılan palamudun fiyatı 35-40 liraya kadar düştü.

Tekirdağ Süleymanpaşa Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı İbrahim Pehlivanoğlu, AA muhabirine, palamudun Marmara ve Karadeniz’de balıkçının yüzünü güldürdüğünü söyledi.

Olumsuz hava raporu dolayısıyla sabık hafta balıkçıların avlanamadığını anlatan Pehlivanoğlu, şöyle konuştu:

“Haddinden Fazla sert rüzgar zımnında 5-6 bölüm balıkçılar denize açılamamıştı. Çok şükür havalar deminden pir tekneler denize açıldı. Balıkçılar kıyıya yersiz dönmüyor. Pelit bu hafta kendini güzelce göstermeye başladı. Palamudun artması fiyatları dahi düşürdü. Vatandaşlarımız makul fiyata balık araç. Karadeniz’bile pelit henüz birlikte aşkın olduğu amacıyla bazen tekneler avlanmak amacıyla Karadeniz’e gitti.”

Balıkçı Hasan Erol dahi fiyatların düşmesiyle vatandaşların palamuda ilgisinin arttığını rapor etti.

Palamudun fiyatının iriliğine bakarak değiştiğini belirten Erol, “Sivri balıkçının de vatandaşın da yüzünü güldürüyor. Tezgahımızda her ahit canlı balık bulunuyor. Palamudun beraberinde istavrit, ateş balığı ve mezgite dahi arzu var. Şu an yeryüzü haddinden fazla arzu gören balık palamut.” dedi.Share: