Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan kırcı hayatı münasebetsiz yönde etkiledi

Kıran ve Müstacel Genişlik Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa için aktarılma içinde ve akşam saatlerinde akva yağmur uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde aktif olması beklenen akva yağışlara ilgilendiren, “24 Ağustos Çarşamba günü; Marmara’nın güney ve batısı ile Şimal Ege’bile görülecek boğanak ve asuman gürültülü bora yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’bile sağlam, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında düzlük yer haddinden fazla sağlam olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BOĞANAK, 4 İLDE MAHMUL YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların ardından dokuz canlı çok ilde boğanak yağmur faal oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’birlikte boğanak yağıştan kaynaklı akarsu baskınları yaşandı. Mavera yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’üstelik ise su baskınlarının beraberinde meşgul yağışları de hayatı damarlı etkiledi.

İZMİR’DE SU BASKINLARI

İzmir’de bugün saat 16.00 sıralarında etkili olan boğanak yağış yurttaşlara tahakküm anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Veli Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını üstelik akarsu bastı. Sayrılarevi bahçesinin ve içerisinin suyla meşbu olduğu anların meydan aldığı görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Yurttaşların hastane içerisinde su meşgul koridorlarda bata çıka yürüdüğü görüldü. Yağış zımnında trafikte bile aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE KOMPLE VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Meteoroloji aracılığıyla bugün amacıyla yoğun ve asuman curcunalı bora yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve çevre ilçelerinde saat 15.00 sıralarında bora yağış başladı. Meşbu ile elinin körü kestirmece 1 saat enerjik olan bora nedeniyle ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Su birikintileri zımnında sürücüler el anlar yaşadı. Yağmuru cadde üstünde yakalanan vatandaşlar ise sakınmak için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde dahi enerjik olan boğanak ve mahmul yağışı cihetiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya karşı önlemler aldı. Yoğun yağan baran sebebiyle çok sayıda sülale ve hisse senedi yerinin istinatgâh katlarını su bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak damarlı durumlara cebin hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA KIRCI YAĞIŞI

Bursa kent merkezinde gün ortası saatlerinde öğle vakti saatlerinden itibaren yer kayran asuman gürültülü sağanak enerjik olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin efdal rakımdaki mahallelerine meşgul yağdı. Keles’te ceviz kadar yağan mahmul hayatı münasebetsiz etkiledi. Tıpkı vatandaşın aracını, branda bezi örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Mahmul, ekincilik arazilerine üstelik beis verdi. Eskişehir Toprak Hesap Pusulası ve Erken Ihtar Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye bakarak Bursa’dahi metrekareye saatte 75 kilo yağmur düşmesi bekleniyor. Asuman gürültülü sağanak yağış zımnında oluşabilecek yeğin ve akarsu baskınlarına karşı hem Bursa Valiliği hem de Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Lüle Taşı, sosyal medya hesaplarından vatandaşları titiz olmaları konusunda uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının kesim tarihi bu şeb yarısına kadardı, fakat Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden ikinci ayrımsız uyarı elan geldi. Bursa amacıyla ferda saat 23.00’a kadar kuvvetli yağmur uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE KOMPLE VE AKARSU BASKINI

Çanakkale’üstelik beklenen yağmur Ezine ilçesinde etkili oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla alay malay baran başladı. Yağmurun peşi sıra üstelik dolu yağdı. Camlara vuran meşgul taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak dolayısıyla bazen caddelerde su birikintileri oluştu. Basit Sanayi Sitesi’nde dahi sokaklar suyla doldu. Fırtına zımnında gâh ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Alıngan ağaç dalları de gine ekipler tarafından toplandı.

MANİSA’DA KOMPLE VE YAĞMUR NEDENİYLE PRINT ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi aracılığıyla zaman için meşbu ve gök curcunalı sağanak yağış uyarısı yapılan Manisa’nın gestalt ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’de saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Komple ile anlaşılmaz yaklaşık 1 saat etkili olan bora nedeniyle cadde ve sokaklar baran sularıyla doldu. Manisa- Menemen kara önünde sürücüler arada bir ilerlemekte rehavet çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motosiklet sürücüleri ve vatandaşlar tahakküm anlar yaşadı.Tıpkı esnafın çöpler dolayısıyla tıkanan mazgalı eliyle açmaya çalıştığı görüldü. Şehremaneti ekipleri cadde ve sokaklarda saffet çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte etken olan boğanak günlük yaşamı ve trafiği olumsuz etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, bağlı yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Şehriyâr Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar uğrunda okkalı su birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Yıldırım Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde gâh aile ve hareket yerlerine su bastı. İl Itimat Müdürlüğü’ne sınırlı gidiş geliş ekipleri, yolda kalan vesait nedeniyle Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER ZÜMRE KURDU

Kütahya şehir merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde dokunaklı yağışın ardından Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi için bir nice noktaya set kurdu. Albeni sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Havza Tutum ve Er Uyarma Merkezi’den yapılan açıklamada da “Kuvvetli yağışlar beklendiğinden apansız yeğin, seylap, sebep, domestik meşgul yağışı ve yağmur anında akva rüzgar kadar olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE SU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden sonraları pattadak bastıran yara yağmur hayatı damarlı yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde tahminî az saat canlı olan yağış dolayısıyla asıl yollar ile kâh familya ve hareket yerlerinde su baskınları yaşandı. Aniden bastıran yağışa hazırlıksız yakalanan bazen sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üzerinde mevcut Çözme Kavşağı kendisine aşina köprü altında oluşan akarsu birikintisinde yatık kaldı. Çevrilmiş kalan sürücülerin imdadına yetişen itfaiye aracı ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda akarsu baskınlarının yaşandığı aile ve gelişim yerlerine birlikte anına engelleme etti. Merkezefendi ilçesinin bazı bölümlerinin su baskınlarıyla uğraş ettiği anlarda ise kent merkezinin yanı sıra Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan akarsu baskınlarından bihaber olan vatandaşlar, güneşli yunak bir yaz gününde park yeri ve sokaklara akış etti.

MUĞLA’DA BOĞANAK YAĞIŞ DIRIMSEL INATÇI ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde çevrim ortasında başlayan ve kent merkezinde canlı olan bora yağmur, kırsalda de hayatı inatçı etkilendi. Milas amacıyla bugün ve yarın üzere gök curcunalı bora yağış uyarısı yapılırken; gök gürültülü bora yağışa alın dikkatli olunması isteniyor. Meteoroloji’den yapılan uyarıda larp dominant, su baskını, sebep, yerli kirci yağışı ve yağmur çabucak sağlam rüzgar, hortum oluşma riski kabil olumsuzluklara karşı dikkatli ve müdebbir olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te mülk merkezinde kısaca 1 saat süren boğanak, kâh binaların bodrumlarında akarsu baskınlarına misil açtı. Boğanak gâh mahallelerde cümbüş kesintilerine neden oldu. Su birikintilerinden geçmeye etkin gâh vesait arızalanarak yolda kaldı. Su birikintileri şehir içi ve kentler arası kara yollarında trafikte aksamalara bozukluk oldu. Birçok sürücü araçlarını iltica etmek için çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri birlikte kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması için say yürütüyor. Şehir merkezinde alıngan dikme dalları dolayısıyla ulaşımda aksama meydana geldi.Share: