Mansur Ağırbaşlı, İtfaiye Erlerinin Ant Törenine Katıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Ağırbaşlı, kullanılmamış göreve başlayan İtfaiye Ofis Başkanlığı personeli üzere planlı kasem törenine katıldı. Okkalı, “Sizler tıpkı yandan halkımızın duygusal sağlığı ve güvenliği için olaylara genişlik çalışkan şekilde müdahaleyi yaparken, ayrımsız yandan dahi henüz konforlu ve bahtiyar tıpkı hisse senedi ortamına ehil olun istiyoruz. Halkın canını korurken, kişi sağlığınız ve canınız için birlikte en uygun çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın huysuz vakalarda ve afetlerde canının sizlere can olduğunu haddinden fazla ongun biliyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı’nın İtfaiye Haftası kapsamında düzenlediği etkinlikler devam ediyor.

Ankara İtfaiyesi İskitler Minval İstasyonu’nda, göreve kullanılmamış başlayan itfaiye aracı erleri için kasem töreni düzenlendi. 295 itfaiye aracı eri için planlı ant törenine, ABB Başkanı Mansur Alçak, sedir üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve itfaiyecilerin aileleri katıldı.

YAVAŞ: “TECRÜBELİ VE DİNAMİK BİR EKİP KURULDU”

İtfaiye Haftası’nı kutlayarak konuşmasına başlayan ABB Başkanı Mansur Bunaltıcı, “Sizleri bazı bazı Elazığ’bile, zaman zaman Kastamonu’birlikte, kimi vakit Marmaris’te strateji ediyoruz. Bire Bir kıyamet anında canınızdan geçip elbet savaş ettiğinize şahit oluyoruz. Sarsıntı yaşandığında yıkılan gönüllere pekâlâ rüya olduğunuzu, baskın felaketlerinde umutsuzca nazır gözlere zahir mum olduğunuzu, tıpkı orman yangınında griye ve siyaha dönen hayatları zahir yeşile çevirdiğinizi biliyoruz” dedi.

Konuşmasında, göreve geldiklerinde nazik ayrımsız personel ve ekipman açığı ile yüz yüze geldiklerini belirten Mansur Alçak, “704 personelimizin 400’ü emeklilik hakkı kazanmıştı ve yaş ortalaması 48’di. Bu sorunu halletmek için harekete geçtik ve hoppadak itfaiye bölümü mezunlarından oluşan 445 say arkadaşımız liyakatle aksiyon başı yaptı. Gözyaşı ortalaması 40’a düştü, toplam 1192 mesai arkadaşımız ile deneyimli ve hararetli bir grup kuruldu” diyerek konuştu.

“ÖNCELİKLERİMİZİ HAYALİ İŞLERE DEĞİL, ASLİ İHTİYAÇLARA YÖNLENDİRDİK”

1993 yılında alınan hemen 1 skor köpük kulesinin tahminî 30 sene alternatifi olmadan bakım ettiğini söyleyen Kısık, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Tığ ise önceliklerimizi hayali işlere değil, birincil ihtiyaçlara yönlendirdik. 2022 yılında yıpranmamış köpük kulesi aracımız Ankara İtfaiyesi envanterine kazandırıldı. Ankara Uran Odası 2. Kesim iş birliği ile bir köpük kulesi uzlaştırıcı daha uran bölgeleri amacıyla tahsis edildi. Bunun dışında 3 sayı eskimemiş basak aracı, 24 adet ‘rotfire’ adı sunulan ilk müdahale aracı ve 55 sayı bakım uzlaştırıcı birlikte filomuza dahil edildi. Köylerde ve rustik mahallelerde olasılı tıpkı ateş takkadak acul müdahale sağlayabilmek için 417 sayı evvel müdahale tankerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Proje kapsamında 800 vatandaşımıza hararet söndürme eğitimi verdik. Tanker sayımızı elan birlikte artıracağız zira bizim belediyecilik anlayışımızda önceliğimizin eş sağlığı ve kayırıcı canı… Kentimize eskimemiş istasyonlar kazandırmaya üstelik bitmeme ediyoruz. Nallıhan ve Akyurt’ta yıpranmamış istasyonlarımız faaliyete geçti. Bağlum, Haymana ve Etimesgut’ta ise istasyonlarımızın yapımını tamamladık, gelişmemiş sürede hizmete açacağız.”

“AİLELERİNİZE RABITALI DURUŞLARINDAN DOLAYI YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Yavaş, Ankara İtfaiyesi’nin Türkiye’nin sunu deneyimli ve etkin patika teşkilatlarından birini oluşturduğuna ilgi çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrımsız yandan halkımızın birey sağlığı ve güvenliği için olaylara yeryüzü çalışkan şekilde müdahaleyi yaparken, bir yandan dahi henüz konforlu ve mutlu ayrımsız gelişim ortamına sahip olun istiyoruz. Halkın canını korurken, zat sağlığınız ve canınız için dahi arz akla yatkın çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın hırçın vakalarda ve afetlerde canının sizlere kişi olduğunu haddinden fazla gani biliyoruz.  Kahraman İtfaiyecilerimizin, merkezi hile marifetiyle kanunen çığır olarak tanınması ve şahsiyet haklarının verilmesi konusunun birlikte en güdük sürede gerçekleşmesini murat ediyorum. Ankara İtfaiyesi, Türkiye’nin bildirme tecrübeli ve etkin meslek teşkilatlarından birini oluşturmaktadır. İtfaiyemizin ve kamu itfaiye teşkilatlarının pelerinsiz kahramanlarına, yapmış olduğunuz fedakarca hizmetten ekolojik ortam teşekkürname ediyorum. Sizler bu metin görevi namına getirirken aileleriniz bile ihtimal biraz endişeli ama bütün sabırlı ve çalımlı tıpkı dirim sürüyor. Onlara dahi bu vakur duruşlarından yağlık özden teşekkürname ediyorum.”

İtfaiye Ofis Başkanı Salih Albenili ise konuşmasında, Cumhuriyetin Başkenti Ankara’ya yerinde gündeş benzeri itfaiye teşkilatı olma yönünde anında ilerlediklerini belirterek,“Liyakat sevap alınan ve alanlarından çıkışlı 295 itfaiyecimiz mütehammil tıpkı süreçten geçerek teşkilatımızın birer üyesi oldu. Bayila Bayila ve istekle şerif görevimizi yürütme ediyoruz. Tığ itfaiyecilerin anne amacı meydana mevrut itfaiye aracı olaylarına vaktiyle akla yatkın tıpkısı şekilde engelleme ederek duygusal ve dünyalık kaybını önlemek, tıpkı zamanda afet ve yangınlarda üstüne bilgili ve uzman personel ile bilgelik ve bilinç düzeyini tasarruf etmek. Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’mıza uygun çağcıl bir itfaiye teşkilatı olma yönünde lahzada ilerliyoruz. Bu mukaddes görev esnasında hayatını kaybeden yekpare itfaiyecilerimizi rahmetle anıyor alın terini ateşe akıtan yiğit itfaiyecilerimize başarılar diliyorum” dedi.

ANKARA İTFAİYESİ’NDEN ANLAMLI SERGİ

‘İtfaiye Haftası’ etkinlikleri kapsamında; Kızılay Metro İstasyonu’nda itfaiye aracı personelinin sarsıntı, cuşuhuruş, başat ve özge saf afetlerde fariza yaparken; çekilen fotoğraflarından oluşan işporta, Başkentlilerle buluştu. Işporta, 1 Ekim’e büyüklüğünde musahabe edilebilecek.

“Tığ Susuyoruz Fotoğraflar Konuşuyor” ünlü serginin açım törenine ABB Genel Sekreter Yardımcısı Kalıcı Kerimoğlu, İtfaiye Kat Başkanı Salih Cazibeli ile haddinden fazla sayıda itfaiye aracı personeli katıldı.

Işporta açılışının arkası sıra, tören düzeni ve Başkentliler, K-9 Kontrol Istirdat köpekleri Boomer, Çakıl Taşı ve Rüzgar’ın düzenlediği gösteriyi izledi.

Share: