Malatya’da Tarıma Dayalı Su Ürünleri Yetiştiriciliği kuruluyor

Malatya Valisi Hulusi Delimsirek ve Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, DÜRÜST Parti MKYK Üyesi Malatya Mebus Bülent Tüfenkci ile gelişigüzel Malatya’bile kurulması planlanan Tarıma Dair Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği Kombinasyon Sanayi Bölgesi üzerine Arguvan ilçesinde incelemelerde bulundular.

İnceleme gezisine antrparantez Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Mehmet Er, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Büyükşehir Belediyesi Genel Yazman Yardımcısı Mehmet Sığırcı ile balık üreticileri birlikte katıldı.

Arguvan’dahi kâin tıpkı balık çiftliğinde Balıkçılık Birleştirme Sanayi Bölgesi ile ilgilendiren bilgiler veren Malatya Valisi Hulusi Delicesine, “Malatya çöz sularda yapılan balık üretiminde Türkiye’nin ikinci sırasında meydan alıyor. Potansiyelinin üstelik çokça azını kullanıyor. Bu kullandığı bağan gizil bile 77 milyon Euro’luk tıpkı dış satım kapasitesi sağlıyor, 8 bin 700 titrem balık üretiminde. Şu andaki müracaatlar bu 8 bin 700 tona 12 bin ton elan arttırma çok güdük tıpkısı süre içerisinde ekleyecek. Ama potansiyelin tamamını değerlendirdiğimizde 10 ikmal kadar farklı potansiyelimiz var. Bodur süre içerisinde bunu üstelik gerçekleştirebileceğiz. Yani 1 milyar Euro’ya yakın bir ihracat kapasitesi olan balaban benzeri sektörden bahsediyoruz. Bu hususta sanayicilerimiz, girişimcilerimiz kooperatifleşmiş vaziyetteler. Türkiye’bile sıfır bire bir ilki burada gerçekleştiriyoruz. YİKOP ve Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Türkiye’dahi evvel tarıma dayalı his OSB’nin balıkçılığını burada gerçekleştireceğiz. Balıkçılık kalp OSB ile bu arada bu gizil henüz birlikte ferah gerçekleştirilecek. Böylelikle Türkiye’ye, Malatya’ya devasa tıpkı sektörü elan kazandırmış olacağız. Hedefimiz yapacağımız OSB ve ayrıksı faaliyetlerle bu arada bu 77 milyon Euro’yu çokça kısa bir süre içerisinde öncelikle 2-3-5 katına, en böylece da 10 katına çıkarabilmek” dedi.

SELIM Fırka MKYK Üyesi Malatya Saylav Bülent Tüfenkci de yaptığı açıklamada, “Arguvan ilçemizdeki balıkçılık kooperatifinin bulunduğu alandayız. Türkiye’bile önce olan ayrımsız balıkçılık OSB’yi kuracağız inşallah. Bu alanlarda kurulacak. Tığ Malatya’dahi çabucak sanayiye dayalı tevhit endüstri bölgeleri kurmuyoruz. Tarıma dayalı OSB’lerimiz da var. Hayvancılık OSB’miz ödemek amacıyla. Seracılık OSB’nin altyapı ihalesi yapıldı. Deminden de balıkçılığa raci tıpkı OSB’yi üstelik Malatya’ya kazandırmış olacağız. Burada şu anda 51 etken yatırımcı var. OSB’ler kurulduğunda bu yatırımcılar elan üstelik artacak. Dolayısıyla bu arada akıntı etmeleri ile gelişigüzel yemleme temini, hem işleyecek tesisin sevimsiz gelgel depolarının tıpkı hep içerisinde değerlendirerek, maliyetleri düşürülerek, dünya ile rekabet edebilme amacı taşımaktadır. Bunun altyapısını üstelik bittabi kim Malatya Büyükşehir Belediyemiz hazırlıyor. Ego bu konuda mesai veren herkese teşekkür diyorum” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise konuşmasında “Kombinasyon Uran Bölgesi’nin işlerlik kazanacağı aynı mekana geldik. Arguvan Bahçeli mahallemizin bulunduğu yer. Burası komple kolektif aynı emek. Henüz esbak süreçte tığ Arapgir bölgesindeki balıkçılıkla uğraşan ve bu OSB’ye araç olacak müteşebbislerimizle ilişik 20 kilometrelik tıpkısı asfalt yolu yaparak, onların geri hizmet anlamda, ulaşım anlamında ve sıra akıntı ika ile ait karayoluna ürünlerini ulaştırma noktasında zaruri çalışmalar yapıldı. Bugün da burada yapmış olduğumuz hele Arguvan kat ayrımından buraya büyüklüğünde kestirmece 7 kilometrelik ayrımsız kısmının ulaşım arteri açısından donuk olduğunu gördük. Türkiye’de önce balıkçılık Tevhit Sanayi Bölgesi olması ve bunun üzere 1100 dönümlük tıpkısı alanın ihdas edilmiş olması nedeniyle bura şu anda kâin kapasitesinin %10’unu kullandığını düşünüp ve bundan birlikte 77 milyon Euro’luk ayrımsız ihracat gerçekleştirdiklerini düşünürsek, bunu %100 kapasiteye çıkarttığımız antlaşma Malatya’ya kestirmece 1 milyar Euro kabilinden nazik oranda ayrımsız ilişik derece sağlayacaktır. Tığ enfrastrüktür noktasında Valiliğimiz olsun, Bakanlarımız olsun yahut farklı müteşebbislerimiz ve paydaşlarımızla alay malay hele bu sürecin daha aceleci bire bir şekilde tekamül etmesi noktasında mukteza çalışmaları elan önceki dahi başlatmıştık. Burada bile bu çalışmaların sürdürülmesi noktasında ilgilendiren müteşebbislerimizle alay malay zaruri çalışmalar yapılarak, alelhusus geri hizmet anlamda ulaşım arterinin çabuklaştırılması ve antrparantez sevimsiz albeni depolarının yapabileceği pres tesislerin yapılacağı yerlerin birlikte dimdik bir ulaşım arterine kavuşması noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: