Malatya’da öğrenciler buğday ekimi yaptı

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde Haddinden Fazla Programlı Anadolu Lisesi’ne ait 99 dönümlük alanda sertifikalı buğday tohumu ekimi gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile Ekincilik ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan Mesleksel ve Teknik Yetişek İş Birliği protokolü çerçevesinde Yazıhan’da Çok Programlı Rum Lisesi’ne ilişik 99 dönümlük alanda sertifikalı buğday tohumu ekimi gerçekleştirildi.

İlçe Kaymakamı Kutsi Baytak’ın beraberinde Yazıhan Belediye Reisi Nevzat Öztürk, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hatice Özdemir, Ekincilik Odası Başkanı Yunus Kılınç, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Galebe Tanrıverdi, İlçe Milli Yetişek Müdürü Sadun Kılınç ile öğrencilerin katıldığı tören de konuşan İl Milli Terbiye Müdürü Hatice Özdemir kent genelinde üretim alanlarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Yazıhan’da ilk defa başlayan uygulamayla mevki ekonomisine ulama sağlanacağını kaydeden Özdemir, ilerleyici zamanlarda buğdayın yanında rüşvet ve nohut üretimi dahi gerçekleştirmeyi planladıklarını belirtti.

Projenin pandemi ile gelişigüzel ekincilik ve azık alanında yaşanan türlü risklerin gelecekte yine etmemesi üzere Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nca hayata geçirildiğinin altını çizen Özdemir buğday ekiminin hayırlara açkı olması temennisinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından tohumlar toprakla buluşturuldu. – MALATYA

Share: