Malatya’da ‘bulgur” telaşı

Malatya’bile ‘ebebulguru” telaşı

MALATYA – Malatya’de Ağustos ayı ortalarında başlayıp Eylül ayı sonuna kadar devam eden kışlık bulgur kaynatma sezonun tevessül alması ile ailelerde tatlı tıpkı telaşta başladı.

Asırlık tıpkı gelenek adına sürdürülen bulgur kaynatma sezonunun başladığı Malatya’bile lokal adıyla ‘hedik’ adına bildik bulgur amacıyla füru sıvandı. Kentte her sene buğday hasadının tamamlanmasının peşi sıra başlayarak Ilkgüz kocaoğlan sonuna kadar devam fail sezonda kazanlarda kaynatılan bulgurluk buğday ilk kurutuluyor, henüz sonradan ise değirmende öğütülerek bulgur haline getiriliyor.

Yeni mevsim kışlık bulgurlar amacıyla kazanların kurulduğu Akçadağ ilçesi Aydınlar Mahallesi’nde birlikte çalışmalara başlanırken, yüzyıllık aynı geleneği sürdürmenin heyecanı yaşanıyor.

“Kışlık yiyeceklerin tamamını kendimiz üretiyoruz”

Kışlık bulgur sezonun başladığını kaydeden mahalle sakinlerinden Cevriye Ulutaş, ” Tarladan kaldırdığımız buğdaylardan hedik koymak için çalışmalara başladık. Şuanda bulgurlarımızı kaynatıyoruz. Kaynama işlemlerinin ardında serim işlemlerini yapacağız henüz sonraları kuruyan ürünleri değirmenlere götürerek üç kabil ebebulguru elde ederek kışın tüketeceğiz. Sezonuna göre herhangi bir türlü yiyeceklerimizi kendimiz üretiyoruz. “dedi

“Komşularımıza de ikramda bulunuyoruz”

Bulgurun hediğe dönüştürülme sürecinde mısır ve nohutta pişerek komşulara ikramlarda bulunduklarını ifade eden Hasan Ulutaş ise ” Bulgur sezonunun başlamasıyla gelişigüzel köyümüze gelerek annemize yardım ediyoruz. Bugün 160 kilogram kışlık buğdayı hediğe yönetmek için kaynatma işlemini gerçekleştireceğiz. Köpürme işlemlerinin arkası sıra üç gün sürecek kuruma işlemlerinin ardında değirmen süreci başlayacak. Bu süreçte üstelik akdarı ve nohutta pişirerek hedikle alay malay komşularımıza ikramlarda da buluyoruz” diyerek konuştu

Share: