Malatya Zooloji Bahçesinin sakinleri bu yıl 32 çocuk dünyaya getirdi

Malatya Büyükşehir Belediyesi Zooloji Bahçesinde ceylan, altın geyik, lama, aldanmaz, kanguru kadar muhtelif hayvan türlerinden 32 çocuk dünyaya geldi.

Battalgazi ilçesine vabeste Orduzu Turgut Özal Gusto Parkı’nda tahminî 4 yıl geçmiş hizmet vermeye başlayan hayvan bilimi bahçesi, aslan, kaplan, aldanmaz, ayı, lama, kanguru, ceylan ve deve kuşu kabilinden 78 türden 1300’ün üstünde hayvana aile sahipliği yapıyor.

70 dönümlük alana yerleşmiş hayvanat bahçesindeki efsanevi sayıları, yeni doğumlarla artıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hanifi Çevik, AA muhabirine, hayvanat bahçesinin iyice ayrımsız balkon alanı olduğunu, geçen sene 54 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını söyledi.

Bu yılın hayvan bilimi bahçesi açısından bereketli geçtiğini dile getiren Çevik, “Zooloji bahçemizde 32 yıpranmamış çocuk dünyaya geldi. Bu yıl 6 ahu, 9 cüce muannit, ikişer parafin geyik, değerli geyik, fetiş keçisi, midilli, üçer karışık keçisi, kurt, birer örümcek maymunu, lama ve kanguru doğdu.” diye niteleyerek konuştu.

Lama, ahu, kanguru ve keklik yavruları atıfet edildi

Türkiye’deki sair zooloji bahçeleriyle iş birliği içinde olduklarını, kullanılmamış doğan hayvanların tıpkısı kısmını değişik illere gönderdiklerini rapor fail Çevik, şunları aktardı:

“İki hafta önce Kayseri Zooloji Bahçesine 2 ceylan, birer lama ve kanguru ile 6 keklik teberru ettik. Daha önce da onlar bize efsanevi göndermişti. Buradaki havyanlar genelde farklı hayvanlar bahçelerinde zade ve yaşamışlar. “

İki baytar ve hizmet elemanlarıyla hayvanlara muktezi bakımların yapıldığını anlatan Çevik, “Yıpranmamış üyelerimizle beraber zooloji bahçemiz daha bile şenlenmiş olacak.” dedi.

Hayvanlar bahçesinin mesire alanıyla çöz içe olduğunu, çevre illerden birlikte ziyarete gelenlerin bulunduğunu kaydeden Acara, şöyle devam etti:

“Sabık sene 54 binden fazla birey hayvanlar bahçesini konuşma etti. Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda okullardan kadro halinde mevrut öğrencilerden bile ücret almıyoruz. İl Milli Yetişek Müdürlüğü ile iş birliğimiz var. Malatyalı hemşehrilerimiz kadar diyar dışından gelenler var, Adıyaman, Elazığ ve Sivas’tan ziyaretçiler geliyor.”

Share: