Mahkeme, salgında özel daraç taksitlerini ödemediği amacıyla icraya sunulan öğrenciyi harbi buldu

İzmir 7. Bitiren Mahkemesi, Kovid-19 salgını döneminde yurttan ayrılan üniversite öğrencisini ödemediği taksitler dolayısıyla icraya veren mahdut sahibini nahak buldu.

Manisa’da zihayat Hüseyin Can Asuman, 2019 yılında Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Dershane Öğretmenliği Bölümünü kazanınca barınma üzere Buca’dahi aynı hususi yurtla barışma imzaladı.

Üniversite öğrencisi, ayrıca yetersiz ile 15 Mayıs 2020 vadeli 7 bin 150 teklik bedelci belgit imzaladı ve terbiye döneminin bitmeme ettiği marta büyüklüğünde yurtta kaldı, bu aylara ilişkin taksitlerini dahi ödedi.

Salgın sürecinde, 2020 Mart’ta, okulların engin eğitime geçmesiyle yurttan ayrılan Asuman, Manisa’ya ailesinin yanına döndü. Elverişsiz sahibi, vurdumduymaz küsurat ödemenin yapılması üzere icra takibi başlattı. Asuman ise verecekli olmadığının tespiti ile icranın durdurulması üzere ihtiyati tedbir kararı verilmesini temenni etti.

İzmir 7. Bitiren Mahkemesi, ancak sahibi aracılığıyla yürütme takibi başlatılan 4 bin 100 liraya ilgili tarafların dilekçelerini inceledi.

Mahkeme, Gök’ün yürütme müdürlüğündeki dosyasında yurda verecekli olmadığının tespitine ve ızdırap ide ispatlanmadığından davacılar yararına şiddetli düşünce tazminatı hükmetmeye kayran olmadığına değişmeyen verdi.

Mahkeme, kararında Türk Düyun Kanunu (TBK) 138. maddede kayran alan “Sözleşmenin yapıldığı sırada taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi üstelik beklenmeyen alışılmadık bir uzanım, borçludan kaynaklanmayan bir sebeple ortaya çıkar ve sözleşmenin yapıldığı tam mevcut olguları, kendisinden ifanın istenmesini hak yolu kurallarına aykırı düşecek derecede medyun aleyhine değiştirir ve borçlu bile borcunu henüz ifa etmemiş yahut ifanın ekstrem ölçüde güçleşmesinden doğan haklarını gizli tutarak ödeme etmiş olursa borçlu, hakimden sözleşmenin yeni koşullara uyarlanmasını rıza, bu cins olmadığı takdirde sözleşmeden deveran hakkına sahiptir.” ifadelerini esbabımucibe gösterdi.

İçişleri Bakanlığının 16 Mart 2020 günlü genelgesi ile faaliyetlerin eğreti bir süreliğine durdurulduğu ve 24 Haziran 2020 tarihli tamim ile bile Temmuz 2020 tarihinden itibaren mecbur yerine ve belirlenen kurallarla faaliyete bitmeme edilebileceğinin kararlaştırıldığı tamlanan kararda, “İcra işleminin çökmesi üzere aut ayrımsız olayın meydana gelmesi olgusu gerçekleşmiştir ve bu ebat borçludan kaynaklanmamıştır.” denildi.

Asuman’ün avukatı Düz Balku, AA muhabirine, sınırlı yönetiminin müvekkiline sözleşmeyle beraber hisse senedi imzalattığını belirterek, salgın zımnında antant iptaline rağmen senetlerin icraya verildiğini söyledi.

Salgın sürecinde olağanüstü benzeri durumun gerçekleştiğini dile getiren Balku, “Bu bölüm içerisinde yükseköğretim kurumlarına dayalı aynı yasa maddesi geçti. Yetişek dönemi askıya alındı. Tüketiciden beklenemeyecek aynı sebepten çevre bu ittifak askıya makbuz. Müvekkil ve güçlükle yönetiminin aynı kabahati yok ama sonuçta tüketilen bir özdek birlikte yok. Burada kalınmadı ve tüketim olmadı. Mahdut yönetimi buna tutkun kalmalıydı. Bizce akıllıca benzeri karar.” ifadelerini kullandı.Share: