Macron’un galip geldiği 2 cumhurbaşkanı seçiminin kampanyalarına yönelik soruşturma

Fransa’da savcılığın, Reisicumhur Emmanuel Macron’un seçildiği 2017 ve 2022’deki cumhurbaşkanı seçimi kampanyalarının finansmanında “yöntemsizlik” olduğuna ilişik suçlamalar üzerine, Elysee Sarayı ve hükümete müşavirlik işleyen McKinsey şirketinin bu kampanyalardaki rolüne ait sormaca başlattığı öğrenildi.

Millî Mali Müddeiumumilik Ofisinden yapılan açıklamaya bakarak, kasımda başlatılan anket kapsamında, Macron’un cumhurbaşkanı seçildiği 2017 ve 2022’deki seçim kampanyaların finansmanında “yöntemsizlik” ve müşavirlik şirketlerinin 2017 ve 2022 seçme çalışmalarına hangi koşullarda müdahale ettiği soruşturulacak.

Millî basındaki haberlere göre, antrparantez şirkete bazen konularda iltimas gösterildiğine ilişkin ayrımsız soruşturma daha açan müddeiumumilik, açılan soruşturmalarla Macron ile McKinsey arasındaki bağı ve şirkete müşavirlik sözleşmeleri üzerinden bittabi finansman sağlandığını araştıracak.

Fransa Millî Mali Savcılık Ofisi (PNF) 6 Nisan’da, Elysee Sarayı ve hükümet amacıyla müşavirlik görevleri yürüteç ÇAKER merkezli McKinsey şirketi için idrak kaçırma yöre soruşturması açtığını duyurmuştu.

Daha sonraları savcılık kararıyla şirketin Paris’teki merkezinde kontrol yapılmıştı.

Macron, suçlamaların akla yatkın olmadığını savunmuştu

Fransa Senatosunca oluşturulan komite, 17 Mart’ta kamuoyuyla paylaştığı raporda, McKinsey’in sonuç 10 yıldır hava vergilerini ödemediğini bildirmişti.

Raporda, 2018-2021’de iştirak ile yapılan sözleşmelerin bedelinin iki katından aşkın artarak 1 bilyon avronun üstüne çıktığı kaydedilmişti.

Cumhur Reisi Macron, Senato’nun McKinsey’e yönelttiği usulsüzlük suçlamalarının akıllıcasına olmadığını savunmuştu.

Share: