Macaristan İsveç ve Finlandiya’ya NATO onayını erteledi

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri üzere muktezi sedir onayı konusunda Türkiye’nin Orak Ayı’u işaret etmesinin ardından Macaristan birlikte konunun Gücük Ay’tan geçmiş divan gündemine gelemeyeceğini açıkladı.Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelikleri üzere gerekli sedir onayını ati yıla erteledi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğinin kabulü amacıyla 30 üye ülke parlamentosunun onayı gerekiyor. Bu onayın elan çıkmadığı iki ülke ise Türkiye ile Macaristan.

Orban, Slovakya’birlikte katıldığı Vişegrad grubu toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya’yı üstelik konuyla ait bilgilendirdik. Macaristan iki ülkenin NATO’ya üyeliğini desteklemektedir. Konu, meclisin önümüzdeki yılki geçmiş oturumunda gündeme alınacak” diyerek konuştu. Macaristan parlamentosunun 2023’teki önceki oturumunun Şubat ayında yapılması planlanıyor.

“Sene sonuna büyüklüğünde” denmişti

Macaristan, daha önceki bile iki ülkenin NATO üyeliğini desteklediğini ve divan oylamasının bu yılın sonuna kadar yapılacağını açıklamıştı. Ancak kudret partisi konuyu meclis gündemine almadı. Orban’ın Hususi Çeşit Müdürü Gergely Gulyas bu kamer başında yaptığı açıklamada meclisin NATO oylamasını gündeme alabilmesi üzere öncelikle Brüksel’in temenni ettiği yolsuzlukla savaşım yasasını oylaması gerektiğini belirtmişti.

Macaristan’dahi tehalüf, Orban hükümetini İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzerine ayak varmak ve DENIZ’ye şantaj yapmakla suçluyor.

Macaristan ile AB beyninde ünsiyet devletinden yolsuzlukla mücadeleye, Rusya ile ilişkilerden Ukrayna savaşına tıpkısı sıra konuda pürüzler bulunuyor. Brüksel, yolsuzlukla uğraş konusundaki ıslah taleplerini karşılamadığı üzere Macaristan’a AKARSU fonlarından milyarlarca euroluk üs akışını askıya almıştı. Kaynakların erkin bırakılması için Brüksel ile Budapeşte arasında pazarlıklar bitmeme ediyor.

Erdoğan Temmuz’a belen etmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Kasım’de bindi arayışı amacıyla Ankara’ya mevrut İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile görüşmesi sonrasında meclis onayı için Temmuz ayına işaret etmişti.

Erdoğan, “Bu konuda değerli dostuma şu dakika itibariyle beni anlayacağına inanıyorum. Önümüzde Temmuz ayına büyüklüğünde süre var. Tıpkısı sair taraftan birlikte Haziran ayında Türkiye’üstelik seçme bahis konusu. Gerek Cumhurbaşkanlığı gerek yasama kurulu seçimi. Bu seçimlere üstelik hazırlanırken halkımızın karşısına çokça abat çıkabilmemiz lazım. Bunları birlikte zer dostumla paylaştık, görüştük. Ona bakarak birlikte adımlarımızı atacağız” ifadelerini kullanmıştı.

AFP,DW/BK,HS

Share: