Liselilerin “katışıksız sütü için larva aktarma makinesi” TEKNOFEST’te birinci oldu

TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan ortaöğretim öğrencilerinin hazırladığı “münezzeh sütü için larva nakil makinesi”, tarım teknolojileri yarışmasında birincilik elde etti.

Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde planlı TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Festivale katılan projeler ortada kâin Eskişehir Türk Telekom Mesleksel ve Beceri Rum Lisesinden Haşim Bekmez, Furkan Özcan, Tehlikesiz Aziz Öztürk ve Erkan Arabacı’nın öğretmenleri Mine Yağız danışmanlığında hazırladıkları “Günahsız sütü üretimi amacıyla yapay zeka teknolojisi kullanarak radyatör üzerindeki halis larvalarının özellikleri ve konumları tespit edilerek transferinin yapılması” projesi, liseler arası tarım teknolojileri yarışmasında birinci oldu.

Proje danışmanı ve ruh elektronik öğretmeni Mine Kara, AA muhabirine, alanda makineleşme açısından bire bir mabeyin olduğunu söyledi.

Larva transferini yapacak aynı makine geliştirdiklerini belirten Karaca, “Ülkemizde arıcılık faaliyetleri haddinden fazla aşkın gelişmiş, abuhava vejetasyon yapısı arıcılığa çokça akla yatkın amma halis sütü üretimi çokça bağan seviyelerde. Arıcılarla görüştük. ‘Neden münezzeh sütü üretmiyorsunuz?’ dediğimizde larva transferinin baskı olduğunu, çokça personel kullanmak gerektiğini, bunun amacıyla bal üretimine yöneldiklerini söylediler. Tığ da bu problemi çözmek amacıyla sürfe transferini kendi kendine gerçekleştiren aynı maşa tasarladık.” dedi.

Projelerinde insana gerekseme duymadan petekleri makineye yerleştirerek otonom namına transferin gerçekleştirildiğini anlatan Yağız, sistemin daha birlikte geliştirilebileceğini vurguladı.

Sistemin işleyişi üzerine hikmet veren Kişmiri, “Tıpkı kameramız var, bireşimli zekaya fon aktarılıyor. Sentetik zeka, larva belirleme ettiği peteğe kaşığı yönlendiriyor. Petekten larvayı düz kaşık, bunları ayrı bir göze yerleştiriyor.” diyerek konuştu.

Yaptıkları araştırmada Türkiye’de hakeza benzeri maşa olmadığını gördüklerine işaret eden Esmer, “Arıcılar bizi görüşme ettiklerinde, bu ürünü alabileceklerini söylediler. Sistemi 12 bin liraya mal ettik.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Haşim Bekmez ise edisyon ve düzentileme talip tıpkısı işlemi güdük sürede henüz niteliksiz yazmak üzere proje geliştirdiklerini dile getirerek, “Rustik kesimde iştirakçi bulma zorluğu var. Sistemimiz en bağan günah payı ile çalışıyor. Arı sütü üretiminin artacağını, ülkemize yardım sağlayacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: