Kuzey Iye turizminin gözdesi Cunda Adası’nda zaman uzadı

Yıldız Ege’nin kocaman destinasyonlarından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin çekim merkezi Cunda Adası’nda turizm hareketliliği sonbaharda bile sürüyor.

Türkiye’nin en balaban yüz ölçümlü doğal sit alanlarından Ayvalık Adaları Gusto Parkı’ndaki 22 adadan biri olan Cunda, kendine has orijinal dokusu, tarihi ve saf güzellikleriyle seçme yıl milyonlarca domestik ve ecnebi turisti ağırlıyor.

Deniz ürünleri ve mutfağıyla damak tadına ehemmiyet verenlerin de yol uğrağı yeri olan adada, serencam yılların arz ağır sıklet hareketliliği yaşanıyor.

Ramazan Bayramı’nda başlayan ve esnafın, turizmcilerin yüzünü güldüren çokluk bitmeme ediyor. Yaz sezonunda yüzdelik 90-100 olan adadaki butik otellerin doluluğunun, güzün yüzdelik 80-90 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm ve Enfrastrüktür Geliştirme Birliği Umumi Sekreteri Beklenti Özgültekin, AA muhabirine, Yıldız Ege’nin yeryüzü evire çevire tatil döneminin ekim ve teşrinisani olduğunu söyledi.

İlçeye hele İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Çanakkale ve Trakya’nın kentlerinden hafta sonu tatilleri amacıyla bağ bozumu ve şita mevsimlerinde yoğun sayılabilecek tıpkı talebin olduğunu belirten Özgültekin, “Bu yıl özellikle ağustos ayı Ayvalık ve Cunda Adası için serencam mertebe yoğun geçti. Bu bahir, ağustos kadar olmasa birlikte eylül ve ekimde üstelik sürecektir. Başkaca hava durumu akla yatkın olursa kasımın da geçtiğimiz yıllara göre bu sene canlı geçeceğini düşünüyorum.” diyerek konuştu.

Ada esnafından Hasan Atala da turizm sezonunun bu yıl az çok iyice geçtiğini dile getirdi.

Cunda esnafı kendisine bundan bahtiyarlık duyduklarını anlatan Atala, “Ağabeyimin ve kardeşimin otel ve restoranı var, onlar bile yoğunluktan akıbet derece kıvançlı. Cunda Adası şita mevsiminde bile alelhusus hafta sonlarında deli dolu oluyor. İnşallah bu buut yılbaşına büyüklüğünde sürer.” dedi.

Antalya’üstelik yaşıyor, tatillerinde Cunda’yı yeğleme ediyor

Restoran işletmecisi Hasan Güren, Kovid-19 salgınının ardından sonuç 10 yılın bildirme dolgunca sezonunu geçirdiklerini bildirdi.

Eylülün evvel günlerindeki yoğunluğun sürmesini dileyen Güren, şöyle devam etti:

“Ayvalık’ta ilkgüz ve ekimde havalar akıbet mertebe domuzuna oluyor. Bunu bile hesaba katarsak bu ay ve önümüzdeki kamer gine faal olacaktır. Elhak bundan sonra Ayvalık’a ulaşım üzerine mesafeler de kısaldı. Imdi İstanbul’dan buraya insanlar hafta sonu kaçamakları yaparak gelebiliyor. Bu yüzden ilk teşrin ve kasımda dahi Cunda Adası’nda hareketliliğin süreceğini düşünüyorum.”

Ziyaretçilerden İsmail Kurt üstelik Antalya’bile yaşadığını, Ayvalık ve Cunda Adası’nı çok sevdiğini belirtti.

Adada genelde restoranlarda, çarşısında ve gezilecek yerlerinde çatlak geçirdiğini nâkil Kurt, “Gelişigüzel yıl ara ve imkan bulduğumda soluğu burada alıyorum. Güzeşte yıllar olduğu üzere bu sene da tatilimi Cunda’üstelik değerlendiriyorum. Çünkü Cunda’de cezire insanları çokça cana yakın ve gezilecek haddinden fazla güzelce yerleri var. Bu yüzden birlikte tatillerimde bilcümle Cunda’yı yeğleme ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: