Kütahyalılar zemininde kayma yaşanan Çinili Camii’nin ibadete açılmasını istiyor

Kütahyalı vatandaşlar, şehrin simgelerinden olan ve temel taşı kayması cihetiyle ibadete kapatılan Çinili Camii’nin tıpkısı an geçmiş ibadete açılmasını istiyor.

Çinili Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İbrahim Güneş, Kütahya’nın bayrak yapılarından olan Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun eseri Çinili Camii’nin tekmil 4 yıldır merbut olduğunu anlatım etti. Güneş, “Valimiz, rektörümüz 2021 Son Teşrin ayında üniversitede yapılan toplantıda rastgele şeyin amade olduğunu, harcanacak paranın da üniversitenin kasasında hazır olduğunu açıkladınız. Hala neyi bekliyorsunuz? 2023 Mart ayında teferrüç sözü verilen camimizde sebep hiçbir iş başlatılmadı. 2018 yılından beri sınırlanmış olan Çinili Camimiz hangi devir ibadete açılacak? Anıtlar Yerleşmiş başkanı ‘Biz onayı verdik’ diyor. Üniversite hala neyi bekliyor? Ressam Ahmet Yakupoğlu caminin bu duruma geleceğini bilseydi acep üniversiteye bağışlar mıydı? Şu anda kemikleri sızlıyordur. Kadın ayrımsız olalım, bağlantı olalım Yakupoğlu’nun bıraktığı bu nazirsiz esere erbap çıkalım, ibadete açalım. Hızlı Hızlı derhâl temas gün camiyi ziyarete mevrut domestik, ecnebi turistlerin yüzüne bakamaz olduk. Alçak oluyoruz. 4 yıldır projeler neden bitirilmedi, bitti ise sebep ihya çalışmaları başlamadı. Çinili Camii takkadak mahallenin değil, Kütahya’nın bir simgesidir. Hiçbir siyasal parti ayrımı yapmadan buradan başta Cumhurbaşkanımıza, milletvekillerimize ve parti başkanlarımıza, uray başkanımıza ve bütün adaylarımıza sesleniyorum. Kütahya’nın simgesi olan Çinili Camimize illet topluluk çıkmıyorsunuz, niye duyarsız kalıyorsunuz. Buradan Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum; Cumhurbaşkanım pekâlâ kim Ayasofya’yı benzeri sözünüzle açtınız, Çinili Camimize da halk atmanızı istiyoruz. Valim, rektörüm, sayın anıtlar oturmuş başkanım şu halkın sesini duyun artık, bibi neyi bekliyorsunuz. Benzeri açıklama bekliyoruz” dedi.

Her sene binlerce yabancı turistin konuşma ettiği, vabeste olmasına rağmen kafilelerin geldiği Çinili Camii’nin açılmasını isteyen vatandaşlar ise ellerinde dövizlerle seslerini duyurmaya çalıştı. “Yakupoğlu’nun mirasına topluluk çıkalım” diyen mahalle sakinleri, yetkililere seslenerek hal beklediklerini rapor ettiler.

Çinili Camii’nin geleceği ile müteallik çalıştay düzenlenmişti

Ayrımsız süre evvel Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin sülale sahipliğinde Maltepe Mahallesi’ndeki caminin geleceğiyle ilgili karar verilmesi için Orta Doğu Maharet Üniversitesi (ODTÜ) ve Osmangazi Üniversitesi Talim Üyeleri Prof. Dr. Sulh Binici, Prof. Dr. Yiğitlik Canbay, Prof. Dr. Erhan Altunel ve Doç. Dr. Mustafa Tolga Yılmaz’ın katılımı ile çalıştay düzenlenmişti. Çalıştayda Çinili Camii’nin bazen bölümlerinin deforme olması ve depreme narin olması nedeniyle güçlendirilmesine karar verilmişti. Caminin güçlendirilmesi projesinde sona gelindiği ve ihya çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlayacağı kaydedilmişti.

Kütahyalı ressam, neyzen ve minyatür sanatçısı merhum Ahmet Yakupoğlu’nun 1972 yılında yaptırdığı şehrin simgelerinden Çinili Camii, sekizgen şeklinde ve aut yüzeyinin tüm seramiklerle kaplı. Caminin minaresi ise Ölçülü Asya üslubunda yapıldı. – KÜTAHYA

Share: