Kur’an kursu öğreticilerinin ‘öğretmen’ statüsüne buluşma talebi

Manevi İlkeli Kalburüstü Diyanet ve Mangır Çalışanları Sendikası (Balçık-Kült Sen) Adıyaman İl Başkanı Nedim Yetiş, Kur’an kursu öğreticilerine ‘öğretmen’ statüsünün verilmesini istedi.

Din İşleri Başkanlığında görev yapan binlerce Kur’an kursu öğreticisinin gelişigüzel yıl 24 Kasım ‘Öğretmenler Günü’nü üzgün benzeri şekilde kutladığını dile getiren Nedim Yetiş, “Kur’an kursu öğreticileri yetkililerimizin gözünde bir kalem hoca olamamıştır. Tıpkısı fakülteden mezun olan iki kişiden birine kâmilen Milli Yetişek Bakanlığında çalıştığı amacıyla sarıklı, Ilmek’te çalıştığı amacıyla diğerine çalıştırıcı unvanı verilmesi haksızlıktır, adaletsizliktir, komiktir ve Kur’an Kursu öğreticilerimize adeta üvey çocuk muamelesi yapmaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkartılmış ama yaz kış demeden fedakarca görev işleyen Kur’an Kursu Öğreticilerimiz üvey çocuk dahi kabul edilmeyerek adeta yok sayılmıştır.

Kur’an kurslarında terbiye veren hocalarımızın unvanlarının Kur’an Kursu Öğreticisi değil Kur’an Kursu Öğretmeni olması gerektiğini seçkin defasında vurguladık.

Din İşleri Başkanlığı bünyesinde fariza eden Kur’an kursu öğreticileri için 2013 yılında zamanın Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ‘Onlara öğretmen unvanı vereceğiz’ sözü hala beyninde durmaktadır. Elan ilk Şevket Bakanlığına mecbur olan Kült İşleri Başkanlığımız yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır.

Bu itibarla; Cumhurbaşkanımıza ve Din İşleri Başkanımıza çağrıda bulunuyoruz; Kur’an kurslarında Kur’an öğretenler daha çok öğretici değil, öğretmen statüsüne kavuşturulmalı, bunun üzere hangi gerekiyorsa yapılmalı ve yıllardır sömürme edilen bu konu gündemden kalkmalıdır.

Bizler de Çamur-Kült Sen olarak, daim sömürme edilen bu konunun gündemden kalkması üzere ne gerekiyorsa yapacak ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. – ADIYAMAN

Share: