Kullanılmayan ahır sahipsiz hayvanlar için barınağa dönüştürüldü

Kars’ın Susuz ilçesinde gönüllüler, belediyenin desteğiyle tembel durumdaki ahırı modernize edip sahipsiz hayvan bilimi amacıyla barınak yaptı.

Bahtiyar Patiler Derneği gönüllüleri, Susuz Belediyesinin de katkılarıyla ilçedeki kullanılmayan tıpkı ahırı onarımdan geçirdi.

Modern tıpkısı barınağa dönüştürülen alanda toplanan ve özenle bakılan köpeklerin veteriner kontrolünde lazım tedavileri de yapılıyor.

Yüzlerce köpeğin kış günlerinde soğukta ve açgözlü kalmasını karşılayıcı gönüllüler, emsal olacak bu çalışmayı Doğu Küçük Asya Bölgesi’ne yaymayı amaçlıyor.

” Burada ‘eş tıpkısı proje yapalım’ dedik”

Bahtiyar Patiler Derneği Düz Koordinatörü Rabia Öztürk, AA muhabirine, çıkmaz hayvanları için proje hazırladıklarını söyledi.

Türkiye’üstelik son zamanlarda mütezayit köpek popülasyonundan sonraları biricik çözümün vasektomi olduğunu ve bunun üzerinde icraat yapıldığını ifade fail Öztürk, şöyle konuştu:

“Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur ve birkaç gönüllümüz kişi imkanlarıyla çarkıt bire bir ahırı, buradaki hayvanlara destek olmak için benzeri yola sokmuşlar. Ego de takim çalışmaları amacıyla Kars’a geldim ve yolumuz Oğuz başkanımızla kesişti. Burada emsal tıpkısı proje yapalım dedik ve buranın kısırlaştırma istasyonu olması gerektiğine değişmeyen verdik.”

Eskimemiş doğan köpekler amacıyla yetiştirme yurdu bölümü birlikte yaptıklarını dile getiren Öztürk, “Buradaki asıl amacımız kısırlaştırma. Bu benzeri ilkti ama son olamaz. Bu uçman projeyi başardıktan sonradan ego doğuda başka noktalarda benzeri projeyi bitmeme yol açmak istiyorum. Bu konuda doğunun sesi almak istiyorum.” diyerek konuştu.

Share: